Ministerstvo spravodlivosti USA diskutuje s Assangeovými právnikmi o možnosti zmierniť obvinenia. Americké ministerstvo spravodlivosti rokuje s právnikmi Juliana Assangea o možnosti zmiernenia obvinení výmenou za ich priznanie, píše Wall Street Journal.
“Ministerstvo spravodlivosti zvažuje, že umožní Julianovi Assangeovi priznať sa k nižšiemu obvineniu z porušenia pravidiel utajovaných informácií. Predstavitelia ministerstva a Assangeovi právnici viedli v posledných mesiacoch predbežné diskusie o tom, ako by mohla dohoda vyzerať,” uvádza sa vo vyhlásení.
Podľa publikácie môže byť priznanie zakladateľa WikiLeaks organizované na diaľku – bez vydania z Veľkej Británie.
Zároveň sa päť rokov, ktoré strávil vo väzení, bude započítavať do amerického trestu, čo v prípade prekvalifikovania prípadu pravdepodobne výrazne nepredĺži lehotu odňatia slobody, uvádza sa v článku.
Assangeov prípad
Assange získal slávu v roku 2006 po spustení webovej stránky WikiLeaks. Zverejnil tam materiály o zabíjaní civilistov americkými vojakmi počas vojenských operácií v Afganistane a Iraku, podmienkach zadržiavania v americkej väznici Guantánamo na Kube, ako aj ďalších 250-tisíc amerických diplomatických dokumentov.
Od júna 2012 sa zakladateľ WikiLeaks ukrýval na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne, pretože sa bál vydania. Ráno 11. apríla 2019 bol na žiadosť Spojených štátov amerických zadržaný a odvtedy je vo väznici Belmarsh s maximálnym stupňom stráženia.
V lete 2022 vtedajšia britská ministerka vnútra Priti Patelová schválila Assangeovo vydanie do Spojených štátov po tom, čo miestne súdy rozhodli, že to neohrozí jeho život.
V júni 2023 podal poslednú žiadosť na Najvyšší súd v Londýne v snahe napadnúť rozhodnutie sudcu zamietnuť odvolanie proti jeho príkazu na vydanie vo všetkých bodoch.
wsj.com/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…