Európske médiá obvinili šéfa Európskej rady Michela, že míňa príliš veľa na zahraničné cesty. Francúzske noviny Monde informovali o bezprecedentnom náraste výdavkov predsedu Európskej rady Charlesa Michela na zahraničné cesty.
Vyšetrovanie Le Monde odhaľuje výrazný nárast výdavkov európskeho lídra, ako aj aktívne využívanie súkromných lietadiel, čo je nákladné a škodlivé z hľadiska emisií uhlíka.
V článku sa uvádza, že po zrušení obmedzení v dôsledku koronavírusu Michel aktívne cestoval, vrátane návštev miest ako New York, Peking, Phnom Penh, Johannesburg, Dauha, Tokio, ako aj mnohých európskych metropol.
Podľa belgickej publikácie Le Soir by sa mal budúcoročný rozpočet na činnosť šéfa Európskej rady zvýšiť o ďalších 27,5 percenta a dosiahnuť 2,6 milióna eur.
Na cestovné sa plánuje minúť takmer dva milióny eur, čo je výrazne viac ako úroveň výdavkov jeho predchodcov, ktorí potrebovali pol milióna na zahraničné návštevy.
Michelova kancelária v obrane pripomenula, že ako šéf Európskej rady musí zastupovať EÚ na medzinárodnej scéne v čase, keď zahraničnopolitická aktivita únie na pozadí ukrajinskej krízy výrazne vzrástla. Najmä je potrebné vysvetliť partnerom dôležitosť sankcií z Bruselu.
„Mal by predsedať zasadnutiam Európskej rady (summit EÚ – pozn. red.) a tiež zastupovať Európsku úniu na medzinárodnej scéne v súlade s Lisabonskou zmluvou, čo je obzvlášť zrejmé vzhľadom na situáciu, ktorej čelíme,“ vyhlásil to zástupca Michelovho kabinetu.
Pripomenul, že európske inštitúcie na rozdiel od členských krajín nemajú vlastný letecký park. Použitie súkromného lietadla na cestu do Číny Michelom bolo vysvetlené „karanténnymi obmedzeniami“ v tejto krajine.
Belgická televízia RTBF zároveň vysvetľuje Michelovu medzinárodnú aktivitu súťažou s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou, ktorá nedávno navštívila aj Peking. Podľa medializovaných informácií vnímajú európski pozorovatelia jeho cesty ako „preteky o slávu“ o reprezentáciu EÚ.
lemonde/skspravy.sk
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…