domovina

Mazurek: EÚ má problém s extrémne nízkou pôrodnosťou, nie s preľudnením a emisiami

Brusel presadzuje svoje vlastné sebecké záujmy, často aj na úkor členských štátov

Rozhovor s nezaradeným europoslancom Milanom Mazurekom (hnutie Republika) o tom ako sú škodlivé a zneužiteľné niektoré návrhy v EP; čo si myslí o Zelenského vystúpení pred europoslancami; čo očakáva od administratívy D. Trumpa a ako by sním mala únia vychádzať; nad akými nápadmi kolegov sa mu rozum zastavuje; čo by sa malo vysvetľovať mladej generácii; ako dosiahnuť trvalý mier na Ukrajine; ako vplýva bruselské sebectvo na národné štáty; o politike pôrodnosti a čo by nariadil všetkým europoslancom pre hlasovaním… čítajte ďalej…

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

SKSPRÁVY: V novembri rezonovalo 35. výročie tzv. nežnej revolúcie. Pamätníci si pád železnej opony vo Východnej Európe aj na Slovensku spájali nádejou na totálnu slobodu. Tieto udalosti si pripomínal aj Európsky parlament, slovne či výstavou vo svojich priestoroch. Ako hodnotíte vývoj slobody v priestore EÚ od tohto dôležitého historického míľnika?

MILAN MAZUZEK: Najväčším prínosom novembra 1989 mala byť možnosť slobodne sa vyjadriť bez strachu z represálií. Bohužiaľ, dnes môžeme pozorovať, že princíp slobody prejavu, a najmä ochrana pred následkami za prejavený názor, nie sú vždy dôsledne dodržiavané.

Európska únia prostredníctvom svojej zákonodarnej aj výkonnej moci prijíma z môjho pohľadu škodlivé a ľahko zneužiteľné návrhy, ako DSA, ktoré majú potenciál negatívne zasiahnuť do slobody slova na internete.

Tá je však pre zdravú demokratickú spoločnosť v dnešných časoch úplne kľúčová. Akýkoľvek odkaz novembra, ku ktorému sa liberálne politické kruhy v EÚ často hlásia, nemá nijaký význam, ak je sloboda slova ohrozená alebo priamo pošliapavaná.

Ako europoslanec zastávam principiálne stanovisko a tvrdím, že ľudia za svoje názory nesmú chodiť do väzení, či byť vyhadzovaní z práce. Pre demokraciu je rovnako škodlivé aj prostredie, v ktorom vládne tzv. autocenzúra a ľudia sa boja svoje názory vysloviť sami od seba, bez toho aby si boli istí, že im za ne bude hroziť nejaká represia.

Šéf kyjevského režimu V. Zelenský mal pred europoslancami príhovor k 1000 dňom vojnového konfliktu s Ruskom. Aké dojmy vo Vás zanechal?

Zo Zelenského vystupovania som mal dojem, že primárne nepresadzuje záujmy Ukrajiny a ukrajinského národa, ale skôr záujmy určitých západných politických kruhov a vojenského priemyslu. Nezazneli jasné výzvy k mierovému riešeniu ani konkrétne kroky na ukončenie konfliktu, iba volania po ďalších zbraniach a finančnej pomoci.

Sme svedkami pokračujúceho ničenia Ukrajiny a Európska únia nutne potrebuje vlastnú mierovú politiku a iniciatívu, ktorá nebude iba slepo čakať na kroky USA.

Konflikt medzi slovanskými národmi by sa mal čo najskôr ukončiť. Je na mieste položiť si otázku, ako dlho má tento stav pokračovať – až kým nebude Ukrajina úplne zničená? Akú perspektívu vedenie EÚ a Zelenský ukrajinskému národu vlastne ponúka?

Prečo bruselský establišment prijal zvolenie Donalda Trumpa zjavne rozpačito a čo spôsobí výsledok amerických volieb pre európsku politiku?

Zo zvolenia Donalda Trumpa mám pozitívny pocit, pretože to vnímam ako jasný signál od mnohých bežných Američanov, ktorí žiadajú zásadnú zmenu v politickom smerovaní krajiny. Som rád, že sa blíži koniec mandátu Joea Bidena, keďže jeho psychický a fyzický stav vzbudzoval otázky o jeho schopnosti efektívne zvládať takú náročnú pozíciu, čo predstavovalo riziko pre globálnu stabilitu.

Neočakávam, že Donald Trump vyrieši všetky problémy sveta, ale verím, že sa mu podarí naplniť aspoň časť svojich záväzkov a prispieť k zlepšeniu situácie.

EÚ by dnes mala hľadať všetky cesty pre zmysluplnú spoluprácu s administratívou Donalda Trumpa na politikách, ktoré sú aj pre nás kľúčové.

Hovorím o ochrane hraníc pred nelegálnou imigráciou, ochrane tradičných hodnôt a slobody slova pred neoprávnenými zásahmi technologických korporácií, či bezpečnosti obyvateľstva pred drogovou epidémiou a kriminalitou gangov.

Kritizujete „progresívne nezmysly“. Ktoré sú tie najvypuklejšie, pri ktorých sa Vám rozum zastavuje?

Počet šialených návrhov je naozaj veľký, pričom jedným z posledných, ktorý ma zaujal, bol návrh progresívneho poslanca z Nemecka v rámci Európskeho výboru pre dopravu, aby sa zaviedlo plošné obmedzenie rýchlosti v obci na 30 km/h.

Tento návrh považujem za neadekvátny a neefektívny. Ak by bol schválený, neprispel by k zlepšeniu bezpečnosti či plynulosti cestnej premávky, ale výrazne by skomplikoval každodenný život bežným ľuďom, zhoršil by životnosť súčiastok automobilov, zvýšil spotrebu palív a emisie. Ide o návrh z dielne rovnakého poslanca, ktorý sa predtým pochválil pozmeňujúcim návrhom, v ktorom žiadal o zastrešenie cyklistických chodníkov a cyklopruhov v mestách. Myslím, že slovné spojenie „progresívne nezmysly“ je v takýchto prípadoch úplne na mieste. Tieto a podobné opatrenia vyvolávajú dojem, že ich cieľom nie je uľahčiť život občanom, ale naopak, zavádzať reštrikcie, ktoré ich zbytočne obmedzujú.

Ste jeden z mála politikov, ktorí otvorene začali hovoriť o kultúrnej vojne. Odhalili ste ako progresívni aktivisti tlačia svoju dúhovú a migračnú agendu do mládeže aj vo filmoch, seriáloch, hudbe alebo videohrách. Aké k týmto problémom panujú názory v Európskom parlamente a ako chcete presadiť svoje politické stanoviská?

Najúčinnejším spôsobom, ako tomu čeliť je otvorená a konštruktívna komunikácia v rodine. Starší členovia rodiny by mali mladej generácii vysvetľovať dôležitosť morálnych hodnôt a duchovne ich pripravovať na ich zachovávanie v každodennom živote. Preto je potrebné rodiny podporovať na úrovni národných štátov, ako aj z pozície EÚ.

Presne z daného dôvodu som nemohol podporiť nový rozpočet Európskej únie na rok 2025, v ktorom sa znižujú investície do poľnohospodárstva, no zvyšujú sa prostriedky na imigráciu. To považujem za neprijateľné.

Rovnako dôležité je, aby školy plnili svoju úlohu vzdelávania a výchovy založenej na skutočných hodnotách, pričom by sa mali vyhnúť šíreniu dúhovo zafarbených ideologických cieľov, ktoré nemajú mať miesto vo vzdelávacom procese.

V europarlamente sa pomery po posledných voľbách výrazne zmenili. Som presvedčený, že radikálne liberálna a progresívna časť pléna už viac nemá tak jednoduchú väčšinu, ako tomu bolo v minulosti a začína byť z toho nervózna. Hoci bola schválená nová Európska komisia, vnímam že pomery sa začínajú otáčať a o ďalších päť rokov môže byť tradične naladených poslancov v EP viac, než liberálnych.

Nadšenie pre ostreľovanie Ruska západnými raketami schladil varovný úder Orešnika. Čo hovoríte na to, že tento signál opäť zle prečítal aj Brusel, aj Washington a naďalej chcú eskalovať napätie s Ruskou federáciou cez ukrajinskú vojnu?

Som jednoznačne za okamžité mierové riešenie súčasného konfliktu. Je nesmierne ťažké sledovať ďalšiu eskaláciu vojny, ktorá si už vyžiadala obrovské množstvo obetí a spôsobila nesmierne utrpenie.

Verím, že dialóg a rokovania sú jedinou cestou, ako dosiahnuť trvalý mier.

Dúfam, že obe strany čoskoro nájdu vôľu zasadnúť k rokovaciemu stolu a nájsť rozumné a spravodlivé riešenie, ktoré ukončí toto nezmyselné krviprelievanie.

Európsky parlament prijal nátlakové uznesenie ku gruzínskemu zákonu o zahraničných agentoch. V americkom Kongrese je teraz návrh zákona Stop financovania terorizmu, ktorý umožňuje ministrovi financií označiť akúkoľvek neziskovku za „organizáciu podporujúcu terorizmus“. Zažijeme zo strany Bruselu opäť dva metre?

Tento postoj ma, žiaľ, neprekvapuje. Už dlhodobo môžeme pozorovať prístup zo strany EÚ, ktorý neraz pôsobí nevyvážene a môže byť vnímaný ako uplatňovanie dvojitého metra. Takýto prístup nie je v súlade s princípmi demokracie a partnerskej spolupráce, ale skôr pripomína neprimeraný tlak na národné vlády, ktoré sa snažia presadzovať suverénnu politiku.

Zdá sa, že tento spôsob konania sa stal pevnou súčasťou mechanizmov, ktorými Brusel presadzuje svoje vlastné sebecké záujmy, často aj na úkor členských štátov.

Odmietam sa z pozície europoslanca akýmkoľvek spôsobom spolupodieľať na podnecovaní zbytočných vášní a politike neodôvodnených intervencií v štátoch, ktoré si sami a demokraticky zvolili svoje vlády.

Preto som žiadne podobné uznesenie nepodporil.

Bezdetnosť žien je problém, tabu, ale aj ideológia. Bývalá nemecká ľavicová politička Verena Brunschweigerová presadzuje bezdetnosť tvrdením, že každé dieťa predstavuje pre planétu záťaž 58 ton CO2. Pôvodní Európania však vymierajú. Bol by okrem pro pôrodnej politiky pre EÚ riešením aj ruský model zákazu propagácie bezdetnosti?

Tento prístup je v súlade s ich oficiálnou agendou, ktorá zahŕňa podporu migrácie, najmä z Afriky. Zaujímavé je, že tento trend nevyvoláva kritiku ani zo strany feministických hnutí, ani zo strany organizácií zameraných na ľudské práva – naopak, zdá sa, že sa s ním stotožňujú.

Európska únia má problém s extrémne nízkou pôrodnosťou, nie s preľudnením a emisiami. To sú problémy mnohých krajín tretieho sveta, ktorých populácie sa za posledných niekoľko desaťročí zväčšili tak veľmi, že ich teritórium je často ťažko spôsobilé daný počet ľudí vôbec uživiť.

Akýkoľvek politik, vrátane europoslancov, či komisárov by mal presadzovať podporu pôrodnosti a výrazné zlepšenie životných podmienok najmä pre mladé rodiny. Máme obrovské problémy s nárastom cien energií, bývania a potravín.

Akékoľvek reči o emisnej záťaži ľudského života pre planétu sú pre mňa nepochopiteľné a hlúpe. Nie som však zástancom obmedzení pre slobodu prejavu a nesúhlasím s tým, aby EÚ zakazovala akékoľvek prejavy, hoci môžu byť z mojej strany považované za hlúpe alebo dokonca škodlivé, či nemorálne.

Babiš chcel v českej snemovni riešiť duševný stav premiéra Fialu. Predtým v USA žiadalo 38 kongresmanov od Bidena test na kognitívne schopnosti. Mali by aj čelní predstavitelia EK a EP absolvovať takéto testy?

Vzhľadom na niektoré politické smerovania a opatrenia, ktoré bruselské elity presadzujú, a ktoré často odporujú zdravému rozumu, by som jednoznačne podporil zmenu v prístupe. Navyše, istá americká štúdia naznačuje, že medzi top manažérmi a vrcholnými politikmi je nadpriemerné zastúpenie osôb s psychopatickými črtami.

Títo jednotlivci môžu svojimi rozhodnutiami predstavovať riziko pre stabilitu a budúcnosť celej spoločnosti.

Som presvedčený, že je potrebné presadzovať kultúru života, založenú na hodnotách a zdravom rozume, namiesto podpory ideológií, ktoré vedú k deštruktívnym a fanatickým postojom. Takýto prístup je kľúčový pre budovanie udržateľnej a prosperujúcej spoločnosti.

Za úplné minimum však považujem to, že poslanci Európskeho parlamentu by pri práci nemali užívať alkoholické nápoje a svoj mandát by mali vykonávať v triezvom stave. Preto by som sa nebránil ani možnosti kontroly na prítomnosť alkoholu pred hlasovaním. To však považujem za politicky nepriechodné.

Ďakujeme za rozhovor nezaradenému poslancovi Európskeho parlamentu Milanovi Mazurekovi.

Upozornenie: Za uvedené názory zodpovedá výlučne ich autor. Tieto názory nevyjadrujú bezpodmienečne oficiálne stanovisko Európskeho parlamentu.

/ skspravy.sk /

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

redakcia SN 2

Recent Posts

Odmieta mobilizáciu mladých. Chce zbrane

Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…

8 hodín ago

Nová operácia NATO mieri proti Rusku

Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…

8 hodín ago

Ostré vyjadenie Sergeja Lavrova k plynovodu Turkish Stream

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…

22 hodín ago

Tibor Gašpar prehovoril o návšteve Moskvy a má odkaz pre kritikov cesty

Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…

22 hodín ago