Aj zachraňovanie životov niečo stojí. Za dobré aj zlé výdavky vlády vždy zaplatia daňoví poplatníci
Prvého marca sa na letisku v Košiciach vítali prvé ruské vakcíny. Dokopy ich má prísť dva milióny kusov. Cena jednej sa pohybuje okolo desať dolárov, čo znamená, že Slovensko za Sputnik V zaplatí okolo 16 miliónov eur.
Suma sama o sebe nie je veľká za zaočkovanie milióna ľudí. Otázkou je, či ich Slovensko aj dokáže použiť, ako sľúbilo ruskej strane. Problémov je viacero. Vyvstáva otázka, či minister zdravotníctva má oprávnenie výnimku na Sputnik vôbec vydať. Jeho nariadenie môže byť protiprávne.
V ešte horšej pozícií sú ošetrujúci lekári. Snahou ministerstva je zodpovednosť za podanie vakcíny presunúť na nich. „Tak, ako pri podaní každého neregistrovaného lieku, ktorý ministerstvo zdravotníctva umožňuje podať pacientovi na výnimku, aj v prípade vakcíny Sputnik V preberá plnú zodpovednosť lekár,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Lekári, ktorí nemajú plnú vedomosť o vakcíne, ju majú na svoju zodpovednosť aplikovať pacientovi. Tým, že sa preskočili potrebné orgány ako Európska lieková agentúra a ŠUKL, slovenskí lekári sa dostali do ťažkej situácie.
Mnohí z nich nebudú mať záujem na svoje plecia prevziať zodpovednosť za neregistrovaný liek. Rýchle očkovanie Sputnikom tak môže byť ohrozené aj napriek potenciálnemu dopytu obyvateľstva.
V najhoršom prípade sa môže stať, že vakcína Sputnik bude na Slovensku využitá iba v minimálnej miere. Niekoľko miliónov za Sputnik V však nie je pre štátnu pokladnicu zásadnejší problém.
Rádovo vyššie sa dostáva suma za nové „nazálne“ testy. V utorok minister zdravotníctva Marek Krajčí oznámil, že si Slovensko objednalo 35 miliónov nazálnych testov na samotestovanie.
„Keď tu tie testy budú, tak dôjde k obrovskej zmene testovacej stratégie na území Slovenska, o ktorej budeme potom informovať,“ avizoval M. Krajčí.
Bývalý riaditeľ Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana na svojom facebooku ale oznámil, že nakúpené antigénové testy nie sú ani nazálne a ani určené na samotestovanie.
Ministerstvo zdravotníctva nakúpilo 35 miliónov testov, ktoré mali smerovať do domácností, no špecifikácie testov ukazujú, že si buď vyžadujú zdravotnícky dohľad alebo musia byť vykonané priamo zdravotníkmi.
Je otázne, či ministerstvo zdravotníctva plánovalo, že ich využije opäť v rozpore so odporúčaniami, alebo len s nimi bude pokračovať v plošnom antigénovom testovaní.
Najzarážajúcejší na tom všetkom je objem nakúpených testov, keďže doteraz sa za celé dve kolá minulo iba 14 miliónov testov. Je otázne, či tieto testy dokáže Slovensko vôbec využiť. Ich cena pritom dosiahla takmer 140 miliónov eur.
Je zrejmé, že covid so sebou prináša vysoké zdravotné náklady. Kým mnohé z nich sú však objektívne a transparentne vynaložené, iné nie sú.
Kým nie je pochýb o tom, že PCR testovanie funguje spoľahlivo, o antigénových testoch sa to ale povedať nedá. Ich využitie mimo odporúčaného nastavenia je neefektívne a môže byť plytvaním verejnými zdrojmi.
Aj keď je to nepravdepodobné, to isté by sa mohlo povedať aj o ruskej vakcíne. Štát funguje na základe jasných kompetencií, práv a povinností. Tie boli obídené, čím vznikla neistota aj pri aplikácii vakcíny.
Ak prvé plošné testovanie stálo 120 miliónov eur a druhé bude rovnako drahé, účet za plošné testovanie vychádza na úrovni 240 miliónov. K tomu treba pripočítať 140 miliónov za ďalšie antigénové testy a 16 miliónov za Sputnik.
Dokopy sa suma blíži k úrovni 400 miliónov eur. Je to čiastka, o ktorej sa môžu odborníci dlho sporiť, či bola vynaložená efektívne.
Výdavky za plošné testovanie však bude musieť niekto raz splatiť. Časť z nich bude pravdepodobne prefinancovaná z eurofondov, no zvyšok pôjde na margo štátneho dlhu. Je jedno, aký bude spôsob, krajina o tieto prostriedky nenávratne prišla.
Keď prídu lepšie časy, dlhy ostanú na pleciach Slovákov, ktorí ich budú musieť postupne splácať. Aj keď o zmene daňového mixu sa hovorí od volieb, je zrejmé, že niektoré dane budú musieť ísť hore. S najväčšou pravdepodobnosťou to budú dane z nehnuteľností, ktoré vrastú o stovky eur.
Verejné výdavky nie sú zadarmo. A preto by mali byť vykonávané s odbornou starostlivosťou. Je sporné, či frázy o záchrane životov a neschopnosť krajinu zodpovedne riadiť túto odbornú starostlivosť neprevalcovali.
Autor: Roland Ižip
Zdroj: https://www.trend.sk/
Predseda Národnej koalície Rudolf Huliak sa zúčastnil konferencie V4 vo Varšave, kde boli všetci predsedovia…
Pred dvomi dňami sme v redakcii HD uverejnili text s titulokm “Zaujímal ich môj odpadkový kôš,”…
Rýchly "prelet" nad statusmi opozičných politikov dňa 17.novembra 2024! Kolíková má novú zbraň hromadného ničenia.…
Politológ z univerzity v kanadskej Ottawe, Ivan Katchanovski, ktorý sa narodil na Ukrajine, prezradil, že…
O preverovaní prinajmenej neštandardných vzťahov medzi šéfkou Európskej komisie Leyenovou a predstaviteľmi farma firmy Pfizer…
Na dobýjaní Pokrovska armádou Ruskej federácie sa účinne podieľajú americké tanky a bojové vozidlá pechoty. Ruská armáda…