Vraj chcel bojovať proti korupcii, nakoniec však vytvoril obludný systém kriminalizácie opozície, ktorý deštruuje právny štát
Matovič dostal na potlačenie korupcie od voličov silný mandát, keď jeho hnutie získalo vo voľbách 25 % hlasov. Každý normálny človek chce, aby bola korupcia potrestaná a vytesnená zo života štátu. Dnes sa však ukazuje, že boj proti korupcii v podaní Igora Matoviča sa namiesto padni komu padni v skutočnosti zvrhol na zatváranie svojich politických súperov a ako sa po zásahu inšpekcie ukazuje aj s využitím nekalých a nezákonných praktík.
O tom, čo sa v kuloároch a neskôr aj verejne (najmä zo strany opozície) hovorilo, dnes už niet pochýb.
Matovič nemusí túto chobotnicu nutne priamo riadiť. Neznamená to, že priamo volá vyšetrovateľom, prokurátorom a sudcom, aby strčili do väzby nepohodlných ľudí. Stačilo to, že vytvoril dokonalé podmienky na to, aby takýto obludný systém deštruujúci právny štát vznikol.
Zárodok nájdeme už počas predvolebnej kampane. Hlavnou agendou Igora Matoviča, resp. jeho strany OĽaNO bolo tzv. “pozatváranie korupčníkov a zlodejov,” no z Matovičových vyjadrení bolo možné medzi riadkami vyčítať, že mu ide skôr o “pozatváranie SMERákov” než o skutočnú spravodlivosť.
Matovič navodil v spoločnosti aj medzi mnohými vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami atmosféru, že všetci SMERáci sú kriminálnici, ktorých treba pozatvárať za každú cenu.
Je to niečo podobné ako v 50-tych rokoch komunisti navodili atmosféru, že je potrebné zatočiť s nepriateľmi štátu a aktivistickí prokurátori typu Urválek sa hneď činili.
A takýchto “urválkov” sa zjavilo v dnešnej dobe požehnane. Samozrejme len atmosféra na takúto inkvizíciu nestačí. Je potrebná aj nejaká koordinácia a podpora zhora.
Práve preto bol na post špeciálneho prokurátora zvolený Daniel Lipšic. Je to bývalý politický kolega Igora Matoviča, aktivistický advokát, ktorý celú svoju politickú kariéru bojoval proti strane SMER.
Dokonca aj dnes, keď je šéfom špeciálnej prokuratúry má Daniel Lipšic na svojej Facebookovej stránke profilovú fotografiu z protestov pred vtedajším bytom Roberta Fica. Na fotografii je dokonca vidieť známe heslo Igora Matoviča “Fico chráni zlodejov.” Ako môže byť takýto špeciálny prokurátor objektívny? Sám sa takto nepriamo priznáva, že ide “Ficovi po krku.”
Druhou dôležitou Matovičovou spojkou je jeho nominant na ministerstve vnútra Roman Mikulec, o ktorého pochybných činnostiach si ešte povieme.
Našťastie sa vyskytli takzvané “chyby v systéme.” – Ľudí, ktorí vzdorujú tomuto zločineckému režimu. Tou prvou “chybou v systéme” je slovenská informačná služba (SIS), ktorá vypracovala správu popisujúcu ako prebiehajú manipulácie známych káuz prostredníctvom koordinácie kajúcnikov. SIS-ka získala jasné dôkazy, ktoré sú použiteľné v trestných konaniach.
Osobitné poďakovanie patrí najmä statočnej vyšetrovateľke Diane Santusovej a jej tímu z policajnej inšpekcie, ktorí sa pustili do ťažkého boja. Boli to práve oni, ktorí začali vyšetrovať manipulátorov z NAKY a ich krivosvedčiacich kajúcnikov.
Matovičov režim sa samozrejme tvrdo bráni. Bol to práve Matovičov človek – minister vnútra Roman Mikulec, ktorý vydal pokyn dnes už končiacemu policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi na “preverenie” akcie tímu inšpekčnej služby voči podozrivým kajúcnikom. Mikulec popiera, že vydal pokyn, podľa jeho slov žiadal iba informácie.
Peter Kovařík nakoniec túto akciu na istý čas stopol, dôsledkom čoho dvaja obvinení ušli. Kovařík je dnes trestne stíhaný za marenie spravodlivosti. Šéf inšpekcie Peter Scholtz, ktorého na tento post dosadil práve minister Mikulec následne odvolal šéfku inšpekčného tímu Dianu Santusovú.
Ani to však tím policajnej inšpekcie nezastavilo pred ďalším postupom. Inšpekcia najnovšie spravila zásadnú vec, ktorá totálne odhalila systém, ktorý tu nepriamo zaviedol Igor Matovič.
Inšpekčný tím zadržal štyroch vyšetrovateľov NAKA na čele s neslávne známym Čurillom a prišiel si taktiež po dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholtza. Medzitým okresný súd poslal všetkých obvinených do väzby.
Z vyšetrovacích spisov sa dozvedáme šokujúce detaily systému aký panuje v NAKA. Niektorí vyšetrovatelia údajne zvyknú vyčkávať na “toho správneho sudcu”, ktorý s istotou pošle nepohodlných ľudí do väzby.
A práve to jedna z najhorších metód aká bola zavedená po nástupe vlády Igora Matoviča. Tu nejde o žiadnu zákonnosť ale čiste o teatrálne zatýkania, vykopávania dverí, putá na rukách SMERáckych nominantov v žiari reflektorov a najmä väzobné stíhania.
V normálnej demokratickej krajine nie je bežné, že sú ľudia za malú až strednú korupciu zatváraní ihneď do väzby. Normálne sa za takéto nenásilné trestné činy stíha na slobode. Súčasný vládny režim, resp. ich niektorí poskokovia na špeciálnej prokuratúre však zaviedli väzobné stíhanie ako “novodobú formu mučenia” v snahe získať od obvinených priznanie, a najmä bonzovanie na svojich bývalých nadriadených, či poskytnutie ďalšej krivej výpovede, ktorá poslúži na ďalšie zatýkanie.
O praktikách na NAKE svedčí aj obvinenie jedného z vyšetrovateľov, ktorý mal údajne manipulovať s výpoveďou kajúcnika Csabu Dömötöra, tak aby to zapadalo k výpovediach iných kajúcnikov.
Absolútny vrchol drzosti vyšetrovateľov NAKA bola ich údajná snaha o vykonštruovanie obvinenia práve voči tímu policajnej inšpekcie, ktorý ich vyšetroval.
Narozdiel od metód NAKY, kedy na obvinenie stačia výpovede pochybných kajúcnikov, policajná inšpekcia má reálne dôkazy ako napríklad zákonné odposluchy obvinených vyšetrovateľov v ich kanceláriách.
Z odposluchov je podľa spisu zrejmé, že sa vyšetrovatelia NAKA snažili za každú cenu narafičiť obvinenie voči policajným inšpektorom, tak aby ich mohla vyšetrovať špeciálna prokuratúra.
Šokujúce sú najmä slová obvinených vyšetrovateľov, ktorí mali vo svojej kancelárii tvrdiť, že dočasný šéf policajnej inšpekcie šiel riešiť tú “pani” (vyšetrovateľku inšpekcie Dianu Santusovú) s ministrom vnútra Romanom Mikulcom. Mikulcov verný služobníček Peter Scholtz je taktiež obvinený z toho, že vynášal informácie práve obvineným vyšetrovateľom NAKA. Je evidentné, že režim sa bráni a nitky môžu smerovať až k Mikulcovi a Matovičovi.
Obvinenie štyroch vyšetrovateľov NAKA a šéfa inšpekcie Scholtza je síce kľúčové, no je to len špička ľadovca. Podľa správy SIS je manipulovanie vyšetrovaní oveľa rozsiahlejšie. Je teda možné, že budú obvinení ďalší vyšetrovatelia a možno aj vyššie postavené “ryby” typu Lipšic a Mikulec.
Vládny režim sa však snaží svojich ľudí ochrániť za každú cenu. Vo štvrtok premiér Heger zvolal bezpečnostnú radu štátu. Vládni koaličníci sa dohodli, že vytvoria tzv. “pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát.”
Môžeme teda očakávať, že sa tento zločinecký režim bude snažiť prostredníctvom legislatívy oslabiť postavenie policajnej inšpekcie, alebo generálnej prokuratúry a naopak posilniť pozície svojich verných manipulátorov.
Samuel Gdovin
hlavné správy
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…