Bol som šokovaný, ako trestuhodne súčasný premiér naložil s príležitosťou, ktorú prinieslo spoločné vystúpenie s prezidentom Macronom vysielané v priamom prenose, uviedol Weiss vo svojom článku pre denník Pravda.
Bývalý politik a diplomat Peter Weiss napísal pre Pravdu komentár o návšteve premiéra Igora Matoviča vo Francúzsku. Skúsený štátnik povedal, že taký diletantizmus v zahraničí nepredviedol ešte žiaden slovenský politik.
„Mal som príležitosť zažiť, čo to je vlastenectvo v praxi, zodpovednosť za vlastný štát, za jeho reprezentáciu, za každé slovo, ktoré sa pri rokovaniach so zahraničnými partnermi povie, za každé vyhlásenie a gesto, ktoré sa urobí pre médiá,“ píše Peter Weiss. Z príhovoru Igora Matoviča na nádvorí Elyzejského paláca je zhrozený.
„Mal som tú česť byť pri kladení základov našej štátnej nezávislosti aj pri vytváraní predpokladov pre plnohodnotné medzinárodné uznanie a začlenenie sa SR do Európskej únie a NATO. Dobre viem, koľko námahy, politických zápasov a medzinárodnopolitických a diplomatických aktivít zavŕšenie týchto procesov znamenalo. Pre mňa je preto samostatná slovenská štátnosť veľkou hodnotou. Po rodine najväčšou,“ spomína Weiss.
„V rôznych parlamentných pozíciách i ako veľvyslanec v kľúčových susedných štátoch – Maďarsku a Českej republike – som mal príležitosť zažiť, čo to je vlastenectvo v praxi, čiže zodpovednosť za vlastný štát, za jeho reprezentáciu, za každé slovo, ktoré sa pri rokovaniach so zahraničnými partnermi povie, za každé vyhlásenie a gesto, ktoré sa urobí pre médiá,. Bol som súčasťou delegácie pri návšteve Maďarska v čase mimoriadne zložitých bilaterálnych vzťahov po zrode samostatnej SR, sledoval som prípravu a priebeh historicky prvej návštevy premiéra Dzurindu v Bielom dome, pomáhal som pripravovať a absolvoval oficiálne a pracovné návštevy prezidentov Gašparoviča a Kisku, premiérky Radičovej i premiérov Fica a Pellegriniho. U všetkých týchto predstaviteľov SR som videl pokoru pred úlohou dobre reprezentovať svoju vlasť a rešpekt k radám poradcov, diplomatov a protokolu. Skrátka, úsilie o profesionalitu,“ píše ďalej Weiss.
Následne zhodnotil, čo videl počas návštevy oficiálnej štátnej návštevy Igora Matoviča vo Francúzska: „Miesto posolstva, ktoré by zaujalo hĺbkou analýzy a silnou víziou riešenia súčasných problémov EÚ, donútil Igor Matovič francúzske auditórium počúvať plytké frázy a výklad volebnej taktiky OĽaNO spojený s vývozom našich vnútropolitických sporov do zahraničia. Niečo také šokujúco diletantské ešte v priestoroch Elyzejského paláca nezaznelo.“
„Dobre som poznal, ako starostlivo, detailne sa pripravujú podklady na rokovania, návrhy mediálnych posolstiev, témy na rozhovor medzi štyrmi očami či na neformálnu diskusiu pri obede alebo večeri. Písal som aj návrhy niektorých prejavov. Viem, ako sa cizelovala každá veta, zvažoval sa jej účinok na partnera a verejnosť v partnerskom štáte i doma. Podobne to bolo s prípravou na tlačové konferencie. Bol som tiež svedkom náročných rokovaní vo formáte V4, keď napriek tradičným priateľským vzťahom záleží na každom slove a geste, aby sa dosiahlo to, čo potrebujeme, a eliminovalo to, čo nie je v súlade s našimi záujmami,“ spomína bývalý politik.
Cez prizmu týchto skúseností bol Weiss šokovaný, ako trestuhodne Matovič naložil s príležitosťou, ktorú prinieslo spoločné vystúpenie s prezidentom Macronom. „S Francúzskom nás viaže historické puto prostredníctvom M. R. Štefánika, spoluzakladateľa samostatného štátu Čechov a Slovákov. Máme množstvo spoločných záujmov ako členské štáty EÚ a NATO. Čelíme podobným výzvam, osobitne pokiaľ ide o čerpanie prostriedkov pre Plán ekonomickej obnovy, ktorý má potenciál zásadne zmeniť charakter slovenskej ekonomiky,“ pripomína.
„V čase, keď Slovensko ako krajina s jednou z najotvorenejších ekonomík v EÚ musí hľadať spojencov pre presadzovanie svojich názorov a záujmov, sa slovenský premiér doslova blamoval pred náročnou francúzskou politickou scénou, politickými komentátormi i pred hlavou francúzskeho štátu. A nepochybne vyrazil dych celému diplomatickému zboru akreditovanému v Paríži, ktorý návštevy u francúzskeho prezidenta pozorne sleduje a analyzuje,“ hodnotí diplomat.
Podľa Weissa niečo také šokujúco diletantské ešte v priestoroch Elyzejského paláca nezaznelo. „Je očividné, že premiér si nedal námahu premyslieť si, ako chce využiť tento mediálne najexponovanejší priestor v rámci celej návštevy a že odignoroval podklady, ktoré mu slovenská diplomacia aj k tomuto bodu programu pripravila. Som presvedčený, že drvivá väčšina bývalých a súčasných slovenských diplomatov, ktorí sa tak narobili na budovaní dôstojného miesta SR v Európe a vo svete, mala podobne ako ja hlavu v dlaniach, keď sa po zapnutí priameho prenosu z Paríža musela zúfalo pozerať na zosmiešnenie slovenskej štátnosti a poníženie dôstojnosti občanov SR,“ píše Weiss.
Podľa bývalého politika M. R. Štefánik, excelentný diplomat európskeho formátu, sa musel niekoľkokrát otočiť v hrobe. „Premiér zasadil tvrdý úder povesti SR vo Francúzsku, v EÚ i za hranicami Európy. Nabudúce by si mal nechať extravagantné demonštrácie toho, že on je iný politik, iba na doma. V zahraničí zastupuje aj tých, ktorí ho nevolili. Teda všetkých občanov,“ odporúča Weiss.
Diplomata šokovali aj slová Igora Matoviča o tom, že jeho cesta do Cannes, kde sa fotil pri Počiatkovej vile, bola začiatkom druhej republiky.
„Chcel nám naznačiť, že po obmedzení právomocí ústavného súdu a iných krokoch ním vedenej koalície proti princípom právneho štátu a ochrane ľudských práv, ktoré precízne definovali otvorený list sudcov ministerke spravodlivosti, výzva advokátov a vyhlásenie Slovenskej obchodnej a priemyslovej komory, sa chystá podniknúť ďalšie obmedzenie systému parlamentnej demokracie a vlády práva? Ďalšie kroky k zmene politického režimu na autoritársky? Lebo práve to by bola druhá republika,“ ukončuje otázkami komentár Weiss.
Zdroj: hlavnydennik.sk
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
Mame množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.
Bez Vašej pomoci sa však ďalej nepohneme.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar„
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…