Iba nedávno sa Slovensko otriaslo z jednej vládnej krízy, ktorá odhalila aká je koaličná spolupatričnosť krehká, a už sa začína hovoriť o kríze ďalšej. Expremiér sa totiž stále nevie spratať do kože. Svojimi neschválenými cestami rozpútal partizánčinu, ktorú by žiaden predseda vlády netoleroval, píše portál HN.
Viacerí odborníci či verejnosť označujú zahraničné cesty súčasného ministra financií Igora Matoviča v tom lepšom prípade za neštandardné. Ten počas dvoch dní bez predchádzajúceho schválenia kabinetom absolvoval rokovania v Moskve a Budapešti.
Sputnik V bol poslednou kvapkou pri vzniku prvej vládnej krízy a zdá sa, ruská vakcína by mohla stáť aj za tou druhou. Podľa politológa Tomáša Koziaka z Vysokej školy politických a sociálnych vied v Kutnej Hore má Sputnik stále potenciál roztrieštiť krehké vzťahy. Tentokrát by to ale bolo definitívne.
Keď sa na verejnosť dostali informácie o aktivitách súčasného ministra financií, zaskočení zostali viacerí. Dokonca aj premiér Eduard Heger sa o plánovaných stretnutiach v Budapešti dozvedel na tlačovej konferencii od novinárov.
V sobotu musel Heger obhajovať expremiérove cesty za Sputnikom tým, že poverenie Matoviča bolo pragmatické, keďže sa nákupom tejto vakcíny zaoberal už v minulosti.
„Je to v rozpore s rezortnými kompetenciami a mali by to riešiť iní členovia vlády,“ povedal však v rozhovore pre HN politológ a predseda Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.
Podľa Koziaka sa Matovič ešte nezmieril s tým, že už nie je predsedom vlády. „Je to v každom prípade nenáležité, nákup akéhokoľvek zdravotníckeho materiálu by mal riešiť predovšetkým minister zdravotníctva,“ komentoval.
Podobné praktiky si dokonca ani na Slovensku nikto doposiaľ dovoliť nemohol. „Ak by takúto partizánčinu urobil niekto za Roberta Fica, Mikuláša Dzurindu alebo Vladimíra Mečiara, tak by s ním predseda vlády asi veľmi rýchlo zamietol podlahu,“ vyslovil sa Koziak.
Môžeme pritom všetci vidieť, že nielen súčasný premiér, ale aj zvyčajne kritickí koaliční partneri sú teraz zdržanliví, a to napriek tomu, že ich bývalý predseda vlády pri riešení zahraničnej cesty obišiel. Podľa politológa je to preto, že si už žiadne roztržky dovoliť nemôžu.
V prípade ďalšej krízy by začali byť aktuálnejšie predčasné voľby a v tých by už súčasná vládna zostava pohorela.
Opäť sa prebudil na sociálnych sieťach, pred novinárskymi otázkami uteká. A to vidia aj koaliční partneri. „Určite si veľmi dobre uvedomujú, že Matovič sa dostáva opäť do formy a Sputnik je pre neho z neznámych dôvodov tak dôležitou témou, že je ochotný ísť až na hranu vládnej krízy aj druhýkrát,“ uviedol Koziak.
Či to dospeje až tak ďaleko bude podľa politológa závisieť najmä od toho, či sa zvyšku kabinetu podarí Matoviča spacifikovať.
Politológovia aj verejnosť teraz očakávajú, ako sa k celej situácii postaví novopečený premiér. Podľa Koziaka by mal urobiť štyri základné veci.
Zdôrazniť Matovičovi, aké sú jeho kompetencie, vysvetliť, prečo je Sputnik aj geopolitický problém, požiadať ho, aby si odborné informácie o vakcinácii najskôr overil predtým ako ich vypustí a pripomenúť mu, že osočovanie kritikov nepatrí do spôsobu komunikácie, akým sa chce táto vláda prezentovať.
„Mal by mu pripomenúť, že spôsob ako komunikuje o Sputniku už raz priviedol vládu na pokraj rozpadu. Situácia sa opakuje a druhú šancu na reparát vyjdenia z vládnej krízy už mať nebudú,“ uzavrel Koziak.
zdroj: hlavný denník
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…