Desaťtisíce ľudí pred tým hecovalo národ na proteste proti tejto strane. Členov strany politicky prenasledujú policajnými raziami a vykonštruovanými obvineniami. Podobný scenár viedol na Slovensku k pokusu zavraždiť premiéra Roberta Fica zradikalizovaným prívržencom progresívnych liberálov.
Pred tým došlo k ďalšiemu útoku na člena AfD aj v Drážďanoch. Poslanca krajinského parlamentu, 70-ročného Hansa-Jürgena Zicklera, tam vo volebnej miestnosti náhle udrel do tváre muž.
Maskovaní útočníci v sobotu v nemeckom meste Karlsruhe napadli dvoch poslancov mestského zastupiteľstva za pravicovú stranu Alternatíva pre Nemecko. Dr. Paul Schmidt a Oliver Schnell spolu s ďalšou osobou utrpeli ľahké zranenia, ošetrili ich na mieste, potvrdila v sobotu večer polícia, informuje agentúra DPA.
K incidentu došlo okolo 17.45 h SELČ pred kaviarňou v centre Karlsruhe v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko pri hraniciach s Francúzskom. Polícia nakrátko zadržala piatich ľudí a po zistení osobných údajov ich prepustila. Ďalší podozriví z miesta ušli.
Strana AfD vo vyhlásení uviedla, že poslancov napadli bejzbalovou pálkou. Podľa polície sa na mieste činu našla iba palica a to, či bola použitá aj bejzbalová pálka, sa nedá potvrdiť ani vyvrátiť.
Za najnovším útokom podľa AfD stoja ľavicoví radikáli. Celkovo sa doňho údajne zapojilo až desať ľudí. „Len vďaka odvážnemu zásahu ochranky, ktorá sedela pri vedľajšom stole, sa podarilo zabrániť horšiemu,“ uviedla AfD.
Polícia bezprostredne po incidente žiadne ďalšie podrobnosti neposkytla.
V sobotu došlo k ďalšiemu útoku na člena AfD aj v Drážďanoch. Poslanca krajinského parlamentu, 70-ročného Hansa-Jürgena Zicklera, tam vo volebnej miestnosti náhle udrel do tváre muž, ktorého zadržali až do príchodu polície.
V uplynulých týždňoch v Nemecku zaznamenali viacero útokov na starostov, ministrov, poslancov parlamentu či dobrovoľníkov. Minulý piatok afganský imigrant zaútočil nožom na zhromaždení protiislamského hnutia Pax Europa v Mannheime, pričom zahynul jeden policajt a piati ľudia boli zranení.
Podobné incidenty sa v posledných týždňoch objavujú aj v ďalších európskych krajinách. Na dánsku premiérku Mette Frederiksenovú v piatok zaútočil muž v centre hlavného mesta Kodaň a udrel ju. Po útoku bola Frederiksenová otrasená a zrušila svoj sobotný program. Pred vyše tromi týždňami bol zas spáchaný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica. Atentátnik Juraj Cintula je zradikalizovaný prívrženec progresívno-liberálnej opozície, ktorý odnietal iné názory aj suverénnu politiku Slovenskej republiky.
Desaťtisíce demonštrantov vyšli v sobotu do ulíc viacerých nemeckých miest a vyzývali občanov, aby vo voľbách do Európskej únie hlasovali proti krajnej pravici. V centre Berlína sa podľa údajov organizátorov zišlo zhruba 30-tisíc ľudí, informujeme o tom podľa agentúry AFP.
Demonštranti v Berlíne niesli aj transparenty s heslami ako „Stop nenávisti“ či „Preč s rasizmom“. Niektorí zase v rukách držali jednotlivé písmena spoločne tvoriace slogan „Choďte voliť!“ sprevádzaný žltými hviezdami odkazujúcimi na vlajku Únie.
Obdobné demonštrácie s tisíckami účastníkov sa v sobotu konali aj v Stuttgarte, Lipsku, Drážďanoch, Mníchove či Frankfurte nad Mohanom.
Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že protiimigračná krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko by mohla v nedeľu, keď sa budú v Nemecku konať eurovoľby, získať až 15 percent hlasov. Ak by sa tak stalo, bol by to podľa AFP jej doteraz najlepší výsledok, a to aj napriek viacerým škandálom, ktoré v ostatnom období zažíva.
AfD by sa podľa odhadov mohla ocitnúť v eurovoľbách na druhom mieste spolu so Sociálnodemokratickou stranou kancelára Olafa Scholza a za blokom kresťanských demokratov CDU/CSU.
Korporátna tlačová agentúra AFP nezabúda pripomínať, že v AfD sa v posledných týždňoch odohralo viacero škandálov. Lídrovi kandidátky tejto strany do eurovolieb, europoslancovi Maximilianovi Krahovi, zakázali verejne vystupovať na podujatiach spájaných s eurovoľbami, pretože relativizoval zločiny nacistických jednotiek SS. Na sociálnej sieti X neskôr sám oznámil, že končí aj v predsedníctve strany. Nemecké úrady zároveň nedávno začali vyšetrovať Krahovho asistenta Jiana G. pre podozrenia zo špionáže pre Čínu.
Dvojka kandidátky AfD a poslanec Bundestagu Petr Bystroň sa z kampane tiež stiahol, keď minulý týždeň polícia prehľadala jeho berlínsky byt. V súčasnosti ho vyšetrujú pre podozrenia z prania špinavých peňazí a prijímania úplatkov. Jeho kauza súvisí s proruským portálom Voice of Europe (VoE). Bystroň spájanie s ruskou propagandou a dezinformačnými kampaňami odmieta.
Europarlamentná frakcia Identita a demokracia (ID), združujúca populistické pravicové strany, navyše nedávno vylúčila AfD zo svojich radov. Odôvodnila to tým, že nechce byť spájaná s incidentmi, do ktorých je zapletený Krah.
Zdroj: pluska.sk / hnonline.sk / YouTube / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…