Advokát Martin Ribár si síce ctí slobodu prejavu, no uvedomuje si aj fakt, že právneho zástupcu v prípadoch, ktorým sa venuje, viaže zákonná mlčanlivosť. A práve jej sústavné porušovanie vyčíta bývalému špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi. Ten pri svojich povestných „mediálnych kolečkách“ neraz vysloví aj veci, ktoré by mali tým najspravodlivejším redaktorom „zapnúť kontrolku“ s tým, že advokát nemôže komunikovať množstvo vecí. Ribár na Facebooku upozorňuje aj na Lipšicovo obľúbené: „Falsus in unum, falsus in omnibus“ – „Kto klame v jednej veci, klame vo všetkom.“
Ribár na Facebooku na stránke Za právny štát priznáva, že ho zaráža, ako nikomu z novinárov, ktorých si Lipšic občas obehne nemá problém s porušovaním mlčanlivosti advokáta, ktorú mu ukladá zákon. Ribár dokazuje, že Lipšic sa tejto povinnosti nezbavil ani keď bol zvolený za špeciálneho prokurátora, no ani v súčasnosti. Vysvetlil tiež, za akých okolností je to možné. Ribár opakovane tvrdí, že existuje dôvodné podozrenie, že Daniel Lipšic opakovane klame, čo pôsobí zvláštne v súvislosti s jeho obľúbeným citátom. Ribár v závere statusu cituje aj z kódexu prokurátora, ktorý len potvrdzuje jeho slová o povinnosti prokurátora.
Ribár na Facebooku na stránke Za právny štát a demokraciu ani Danielovi Lipšicovi neupiera právo na slobodné a verejné vyjadrenia v médiách, no s niektorými má problém.
„Zaráža ma, že najmä tie „správne a najobjektívnejšie“ médiá sa pri tých rozhovoroch s pánom Danielom Lipšicom nepozastavia nad skutočnosťou, že pán Daniel Lipšic často vo svojich rozhovoroch verejne, opakovane a dlhodobo porušuje svoju zákonom danú mlčanlivosť advokáta a ešte pritom aj zrejme opakovane verejne klame,“ píše Ribár.
„Často sa pán Daniel Lipšic vyjadruje aj k novele Trestného zákona a k tomu, ako „zlí oligarchovia“ budú mať premlčané trestné stíhania, a často sa vyjadruje aj k osobe Jaroslava Haščáka – teda svojho bývalého klienta/klienta advokátskej kancelárie, v ktorej vykonával svoju advokátsku činnosť pán Lipšic,“ pokračujeRibár, pričom mu nejde o Haščákove trestné konania, ale vyslovene o vzťah Lipšic – Haščák. A tu podľa právnika spočíva malý zádrheľ.
„Daniel Lipšic porušuje svoju zákonom danú mlčanlivosť advokáta, ktorej sa „nezbavil“ jednoducho tým, že sa stal špeciálnym prokurátorom a po zániku ÚŠP prokurátorom. ☝🏻advokát je povinný zachovávať mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s výkonom advokácie. Povinnosť zachovávať mlčanlivosť trvá aj počas pozastavenia výkonu advokácie, ako aj po vyčiarknutí advokáta zo zoznamu advokátov,“ objasňuje Ribár právne ustanovenia s tým, že advokáta môže pozbaviť tejto povinnosti aj klient, svojim písomným súhlasom, čo Ribár dokladá informáciu, že to upravuje §23 zákona o advokácii.
„Taktiež sa ukazuje, že vo svojich mediálnych vystúpeniach pán Daniel Lipšic zrejme opakovane verejne klame a to (okrem iného) napr. vo vzťahu k tomu „zlému oligarchovi“ Haščákovi ohľadom ich „vzájomnej spolupráce“, o vzťahu Jaroslava Haščáka a advokátskej kancelárie, v ktorej pán Daniel Lipšic vykonával svoju advokátsku činnosť a mnohom inom…
„Daniel Lipšic pred časom tiež v jednom rozhovore prezentoval svoj obľúbený citát: „Falsus in unum, falsus in omnibus“ – „Kto klame v jednej veci, klame vo všetkom,“ pripomína Ribár, podľa ktorého Daniel Lipšic zavádzal už aj ako špeciálny prokurátor v Ribárocých prípadoch.
„V máji 2021 v rozhovore pre Denník N (s Monikou Tódovou) a v septembri 2023 v rozhovore pre SME (so Zuzanou Kovačič Hanzelovou),“ konkretizuje Ribár a ponúka link na článok v Právnych listoch, ktorý v periodiku publikoval ešte 3. septembra 2023.
Ribár si pritom stojí za svojím a podotýka, že všetko, čo tvrdí, je dokázateľné z verejných zdrojov. Z nich vyplýva závažné podozrenie o častom opakovanom, dlhodobom a verejnom klamstve. V príspevku preto uvádza len niekoľko linkov, kde sa dá všetko dohľadať.
„Ako to bolo? Kto klame v jednej veci, klame vo všetkom?,“ pripomína Ribár Lipšicovo obľúbené krédo.
„Verejné vyjadrenia advokáta na adresu klienta nielenže nesmú prezrádzať dôverné skutočnosti, nesmú klienta dehonestovať a už vôbec nesmú smerovať k tomu, aby bola klientovi spôsobená škoda, a nesmú vyjadrovať želanie, že by mal byť klient potrestaný, odsúdený a podobne, pričom platí vyššie uvedené – aj potom, keď niekto „prestane“ byť advokátom, má pozastavený výkon činnosti advokáta, či je vyčiarknutý zo zoznamu advokátov musí dodržiavať zákonom danú advokátsku mlčanlivosť,“ cituje Ribár advokátku Viktóriu Hellenbart.
„Prokurátor, konajúc vo verejnom záujme, ochraňujúc verejný záujem a slúžiac verejnému záujmu, je povinný striktne dodržiavať a rešpektovať právny poriadok Slovenskej republiky a konať v súlade s Etickým kódexom prokurátora tak pri výkone funkcie prokurátora, ako aj vo svojom súkromí. Prokurátor vykonáva svoju funkciu spôsobom preukazujúcim najvyššiu formu nezávislosti, nestrannosti, profesionality, zodpovednosti, bezúhonnosti a dôveryhodnosti,“ cituje Ribár z prokurátorského etického kódexu s tým, že Zákon o advokácii je súčasťou právneho poriadku SR, a preto by ho podľa Ribára mal rešpektovať aj pán Daniel Lipšic.
hlavnydennik.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…