Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a šerpa (poradca pre európske záležitosti, zohrávajúci dôležitú úlohu osobitne v príprave zasadnutí Európskej rady) slovenského predsedu vlády Marek Eštok sa v utorok zúčastnil na pracovnom stretnutí premiéra Roberta Fica s prezidentom Inštitútu Jacquesa Delorsa a bývalým talianskym premiérom Enricom Lettom.
Partneri na spoločnom rokovaní zhodnotili hlavné výzvy jednotného trhu Európskej únie so zameraním sa na skúsenosti a podmienky v rámci slovenského hospodárstva. Enrico Letta pripravuje v tomto období na základe poverenia španielskeho a belgického predsedníctva Rady Európskej únie nezávislú správu o budúcnosti jednotného trhu, ktorá má načrtnúť možnosti jeho rozvoja do budúcnosti. Súčasťou prípravy sú konzultácie s predstaviteľmi vlád jednotlivých členských štátov, ako aj s profesijnými, akademickými a záujmovými združeniami.
Jednotný európsky trh sa postupom času stal najväčším integrovaným trhom na svete s viac ako 440 miliónmi občanov. Podľa slov štátneho tajomníka M. Eštoka zabezpečuje voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb v rámci členských štátov Európskej únie a je jedným z mimoriadnych úspechov európskej integrácie. Slovenská republika dlhodobo patrí medzi hlavných zástancov jeho prehlbovania a odstraňovania existujúcich prekážok.
,,Jednotný trh však musí reagovať na súčasné výzvy, aby mohli Európania, a teda i Slováci, naplno využívať jeho potenciál aj v meniacom sa prostredí. Ide najmä o oblasti, ako je energetika či moderné služby. A popri tom by sme nemali zabudnúť na jeho základné poslanie – aby naďalej vytváral férové podmienky, prinášal ľuďom a podnikom výsledky v podobe stabilných pracovných miest a obchodných príležitostí,“ uviedol M. Eštok s tým, že zástupcovia Slovenskej republiky v dnešnej diskusii s E. Lettom upozornili tiež na sociálny rozmer európskeho trhu a dôležitosť ochrany spotrebiteľov, napríklad pri riešení tzv. dvojakej kvality potravín.
Slovenská republika zároveň vyzdvihla úlohu politiky súdržnosti ako dôležitého nástroja na nasmerovanie európskych zdrojov do regiónov a oblastí, kde je to najviac potrebné pre zvýšenie sociálnych štandardov občanov. Správa o budúcnosti jednotného trhu má preto potvrdiť celoeurópsky záväzok v ďalšom odstraňovaní regionálnych rozdielov medzi jednotlivými štátmi Únie. Na aprílovom zasadnutí Európskej rady Slovensko otvorí aj tému znižovania regulačnej záťaže v EÚ.
,,Cieľom Európskej únie musí byť zníženie regulácie a administratívnych povinností, ktoré zavádza. Je to kľúčová podmienka pre konkurencieschopnosť našich podnikov voči tým mimoeurópskym,“ zdôraznil štátny tajomník Marek Eštok. Správa o budúcnosti jednotného trhu EÚ bude v najbližších týždňoch predstavená zástupcom členských štátov a následne prerokovaná počas aprílového zasadnutia Európskej rady, ktoré bude venované jednotnému trhu a hospodárstvu.
ereport.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…