Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR a šerpa (poradca pre európske záležitosti, zohrávajúci dôležitú úlohu osobitne v príprave zasadnutí Európskej rady) slovenského predsedu vlády Marek Eštok sa v utorok zúčastnil na pracovnom stretnutí premiéra Roberta Fica s prezidentom Inštitútu Jacquesa Delorsa a bývalým talianskym premiérom Enricom Lettom.
Partneri na spoločnom rokovaní zhodnotili hlavné výzvy jednotného trhu Európskej únie so zameraním sa na skúsenosti a podmienky v rámci slovenského hospodárstva. Enrico Letta pripravuje v tomto období na základe poverenia španielskeho a belgického predsedníctva Rady Európskej únie nezávislú správu o budúcnosti jednotného trhu, ktorá má načrtnúť možnosti jeho rozvoja do budúcnosti. Súčasťou prípravy sú konzultácie s predstaviteľmi vlád jednotlivých členských štátov, ako aj s profesijnými, akademickými a záujmovými združeniami.
Jednotný európsky trh sa postupom času stal najväčším integrovaným trhom na svete s viac ako 440 miliónmi občanov. Podľa slov štátneho tajomníka M. Eštoka zabezpečuje voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb v rámci členských štátov Európskej únie a je jedným z mimoriadnych úspechov európskej integrácie. Slovenská republika dlhodobo patrí medzi hlavných zástancov jeho prehlbovania a odstraňovania existujúcich prekážok.
,,Jednotný trh však musí reagovať na súčasné výzvy, aby mohli Európania, a teda i Slováci, naplno využívať jeho potenciál aj v meniacom sa prostredí. Ide najmä o oblasti, ako je energetika či moderné služby. A popri tom by sme nemali zabudnúť na jeho základné poslanie – aby naďalej vytváral férové podmienky, prinášal ľuďom a podnikom výsledky v podobe stabilných pracovných miest a obchodných príležitostí,“ uviedol M. Eštok s tým, že zástupcovia Slovenskej republiky v dnešnej diskusii s E. Lettom upozornili tiež na sociálny rozmer európskeho trhu a dôležitosť ochrany spotrebiteľov, napríklad pri riešení tzv. dvojakej kvality potravín.
Slovenská republika zároveň vyzdvihla úlohu politiky súdržnosti ako dôležitého nástroja na nasmerovanie európskych zdrojov do regiónov a oblastí, kde je to najviac potrebné pre zvýšenie sociálnych štandardov občanov. Správa o budúcnosti jednotného trhu má preto potvrdiť celoeurópsky záväzok v ďalšom odstraňovaní regionálnych rozdielov medzi jednotlivými štátmi Únie. Na aprílovom zasadnutí Európskej rady Slovensko otvorí aj tému znižovania regulačnej záťaže v EÚ.
,,Cieľom Európskej únie musí byť zníženie regulácie a administratívnych povinností, ktoré zavádza. Je to kľúčová podmienka pre konkurencieschopnosť našich podnikov voči tým mimoeurópskym,“ zdôraznil štátny tajomník Marek Eštok. Správa o budúcnosti jednotného trhu EÚ bude v najbližších týždňoch predstavená zástupcom členských štátov a následne prerokovaná počas aprílového zasadnutia Európskej rady, ktoré bude venované jednotnému trhu a hospodárstvu.
ereport.sk
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…