Slováci s priemerným platom musia na ročné energie zarábať 30 dní z roku, čo je štvrtý najvyšší pomer v EÚ. Tí s minimálnou mzdou až 45 dní, čo je piaty najvyšší pomer, vyplýva z analýzy európskych odborárov.
Slováci si spolu s Grékmi, Talianmi a Čechmi priplatia za uplynulý rok viac ako ekvivalent mesačnej priemernej mzdy, aby mohli mať doma zapnuté kúrenie a svetlá.
Podľa analýzy Európskej konfederácie odborových zväzov (ETUC) malo problémy s platením účtov za energiu 9,5 milióna pracujúcich už pred vypuknutím vojny na Ukrajine a rapídnym zdražením energií.
„Keď vaše energie stoja viac ako mesačná mzda, neexistuje žiadny šikovný trik na šetrenie peňazí, ktorý by situáciu zmenil. Tieto ceny sú teraz jednoducho nedostupné pre milióny ľudí,” varuje zástupkyňa generálneho tajomníka ETUC Esther Lynch.
Pracovníci zarábajúci minimálnu mzdu v 16 členských štátoch EÚ si museli tento rok odložiť minimálne jeden mesačný plat, aby mohli udržať svoje domovy teplé. V roku 2021 sa to týkalo len ôsmich členských štátov.
Počet dní, počas ktorých musí človek zarábajúci minimálnu mzdu pracovať, aby zaplatil svoj účet za energiu, sa v niektorých krajinách dramaticky zvýšil – v Estónsku to je oproti minulému roku o 26 dní viac, v Holandsku o 20, v Česku o 17 a v Lotyšsku o 16 dní viac.
ETUC pripomína, že tieto údaje sa týkajú nákladov na energiu v júli 2022, takže situácia sa bude ďalej zhoršovať s ďalším zvyšovaním nákladov na energiu. K tomu treba prirátať ďalšie položky, napríklad stúpajúce ceny potravín.
Odborári v otvorenom liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie a predsedovi europarlamentu Charlesovi Michelovi požadujú splnenie šiestich bodov, medzi ktorými je zabezpečenie zvýšenia miezd, núdzovú podpory pre rodiny v ťažkostiach, stropy na účty za energie a prerozdelenie nadmerného zisku a bohatstva energetických firiem.
Ich varovanie a odporúčania prichádzajú pred mimoriadnym zasadnutím ministrov EÚ zodpovedných za energetiku, ktorí budú v piatok (9. septembra) opäť hľadať riešenia rekordných cien energií.
Podľa odborárov sú zamestnávatelia, vlády aj európske inštitúcie zodpovední za prijatie naliehavých opatrení na riešenie krízy životných nákladov.
Ľudia musia robiť stále ťažšie rozhodnutia o tom, či si môžu dovoliť zapnúť kúrenie alebo variť teplé jedlá pre svoje deti. Politici musia túto krízu podľa Lynch zvládnuť skôr ako bude stáť ľudské životy.
SKsprávy
Článok pôvodne vyšiel na Euractiv.sk, viď TU
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…