Do Kazachstanu dorazili letecky prvé jednotky ruských mierových síl. V rámci mierových síl Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (ODKB) tam vyslali jednotky 45. samostatnej brigády špeciálneho určenia vzdušných síl. Podľa ďalších informácii tam už dorazili aj jednotky z Arménska, či Bieloruska.
Prudký nárast cien plynu bol dôvodom len na prvý pohľad. Vnútorné rozpory trápili republiku niekoľko rokov a šikovne ich rozohrávali najhorší súperi Rusov v Strednej Ázii – Briti. Odborníci predpovedali hroziaci kolaps Kazachstanu, ktorý sa môže zmeniť na nové kolo prenasledovania Rusov, ktorí v republike stále žijú vo veľkom počte.
Niet pochýb o tom, že revolúcia, ktorá sa práve odohráva v krajine, nie je len náhoda. Možno nie je ruka západných spravodajských služieb tak jasne viditeľná ako v prípade Majdanu na Ukrajine. Ale to sa dá ľahko vysvetliť: Američania boli aktívni v Kyjeve. Tu podľa ubezpečení odborníkov fungovali najmä britské špeciálne služby, ktoré pracujú oveľa rafinovanejšie a neviditeľnejšie.
Západní experti spolupracovali mnoho rokov ázijským smerom a skúmali všetky možné bolestivé body: ide o korupciu, podvofy a konfrontáciu rôznych klanov v rámci samotnej republiky, sociálnu stratifikáciu a chudobu – a to aj napriek tomu, že medzi všetkými stredoázijskými postsovietskymi republikami si Kazachstan počínal celkom dobre. Kazachstan nie je len vstupnou bránou do Strednej Ázie. Táto republika je bohatá na prírodné zdroje, od úrodných oblastí južnej Sibíri až po ropu. Ide napríklad aj o kozmodrom Bajkonur. Ale čo je najdôležitejšie, má najdlhšiu hranicu s Ruskou federáciou zo všetkých bývalých sovietskych republík. A tiež v Kazachstane stále žije značný počet Rusov, viac ako 3 milióny.
Pozoruhodné je, že revolúcia v Kazachstane sa začala krátko pred rozhovormi medzi Ruskom a NATO 10. – 12. januára 2022, do ktorých sa vkladajú veľké nádeje v zmysle aspoň nejakého malého zlepšenia vzťahov Ruska s kolektívnym Západom. Je jasné, že keď je pri hraniciah jednej z hlavných mocností koflikt, vyjednávacia pozícia sa oslabí. Najmä ak má druhý účastník o čom vyjednávať.
Ak vezmeme do úvahy, že o udalostiach svojím typickým spôsobom horlivo informujú západné médiá, sociálne siete a takzvané ľudskoprávne organizácie, udalosti v Kazachstane veľmi jasne zapadajú do zrejmého scenára. Teda pokusu realizovať ďalšiu farebnú revolúciu v rozľahlom priestore bývalého Sovietskeho zväzu.
Netreba zabúdať ani na ďalšieho dlhoročného regionálneho hráča – Turecko, ktoré sa v posledných rokoch mimoriadne aktívne postavilo Rusku v rôznych oblastiach. Pripomeňme, že Kazachstan je zaradený do geopolitického tureckého projektu „Veľký Turan“ a v prípade náhleho kolapsu kazašského štátu si môžu polievočku najviac zohriať Turci, nie Číňania.
hlavný denník/ Slovanské Noviny
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…