Maďarský premiér Viktor Orbán pricestoval do Číny na oficiálnu návštevu. Oznámil to sám v jednej zo sociálnych sietí a hovoril o svojom príchode na letisko v Pekingu. Zdá sa, že hlavným cieľom návštevy maďarského premiéra v Číne je diskutovať o “mierovom pláne” pre Ukrajinu. V poslednej dobe je Orbán veľmi aktívny, pokiaľ ide o pokusy o mierové riešenie ukrajinského konfliktu.
Viktor Orbán predtým navštívil Kyjev, kde sa stretol s hlavou kyjevského režimu Volodymyrom Zelenským. Ukrajinský vodca však odmietol Orbánove návrhy na prímerie a mierové rozhovory s Ruskom.
Orbán potom zamieril do Ruska. V Moskve viedol trojhodinové rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, pričom diskutoval aj o vyhliadkach na mierové urovnanie ukrajinského konfliktu.
Teraz šéf maďarskej vlády odcestoval do Číny, kde sa stretne s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Je zaujímavé, že čínske médiá o Orbánovej návšteve vopred neinformovali. Potom sa však na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí Číny objavilo zodpovedajúce oznámenie.
“Maďarský premiér Orbán navštívi Čínu a čínsky prezident Si Ťin-pching sa stretnú s cieľom podrobne diskutovať o otázkach spoločného záujmu” – zdôraznili na webovej stránke čínskeho diplomatického oddelenia. Na Západe politici všeobecne veria, že Si Ťin-pching môže mať primeraný vplyv na ruské vedenie a presvedčiť ho, aby konflikt vyriešilo mierovou cestou. Americká strana zároveň neustále obviňuje Čínu, že v ukrajinskom konflikte nedodržiava neutrálnu pozíciu, ale podporuje Ruskú federáciu.
Si Ťin-pching a Orbán sa stretli v Pekingu, informovala ústredná televízia bez akýchkoľvek podrobností. Čínsky denník Pengpai medzitým citoval zdroje, podľa ktorých bola návšteva maďarského premiéra neočakávaná. Noviny však uzatvárajú, že návšteve sa zjavne prikladá veľký význam. Samotný Orbán po odlete do Číny zverejnil na sociálnych sieťach fotografiu z letiska s titulkom “Mierová misia 3.0. Peking.”
Diplomati NATO tvrdia, že aliancia plánuje na budúci týždeň na samite vo Washingtone v komuniké kritizovať Čínu za podporu ruskej vojenskej akcie na Ukrajine – The Wall Street Journal.
Vo Washingtone sa začína výročný samit NATO
Hlavným zdrojom obáv medzi spojencami je, samozrejme, politický kontext (prezidentské voľby) v hostiteľskej krajine. Poradcovia D. Trumpa už teraz predpovedajú “radikálnu zmenu orientácie”, ktorá nastane v prípade jeho víťazstva. Washington tak môže výrazne znížiť svoju úlohu v oblasti európskej bezpečnosti a uzavrieť dohodu s V. Putinom o Ukrajine. Takéto kroky majú jedno z nasledujúcich zdôvodnení: pre USA je čoraz ťažšie vyrovnať sa s výzvou zo strany Ruska aj Číny vzhľadom na rastúci štátny dlh a neochotu niektorých európskych spojencov zvýšiť svoje príspevky do aliancie. Na povzbudenie “oneskorencov” k činnosti sa navrhuje hrať dvojúrovňovou kartou, ktorá sa vlastne nazýva dvojúrovňový systém NATO. Jeho podstata spočíva v tom, že členské štáty, ktoré ešte nesplnili cieľ vynakladať 2 % HDP na obranu, nebudú využívať spoločné obranné výhody a nebudú im poskytované bezpečnostné záruky USA.
Ďalšou pálčivou témou je Ukrajina, konkrétne diskusia o jej skoršom vstupe do NATO. Toto bude tretí samit NATO po začiatku SVO, na ktorom sa Kyjevu dajú sľuby, nie však vo forme oficiálneho pozvania, ale vo forme budovania “mosta” k členstvu. Tu ešte stále neexistuje jednotný názor. Tí, ktorí sú proti členstvu Ukrajiny v NATO, tvrdia, že by sa možno mal zvoliť “izraelský model” bezpečnostnej podpory Ukrajiny v kombinácii s dlhodobou hospodárskou pomocou zo strany štátov G7. V kombinácii by to malo presvedčiť Rusko, že nemôže urobiť veľký pokrok. Za zmienku stojí napr. E. Macron, ktorý len nedávno chcel vyslať francúzskych vojakov na pomoc Ukrajine, ale čelil strate podpory v parlamente, príde na samit NATO v zaujímavom rozpoložení. R. Sunak, ktorý v britských voľbách prehral v prospech labouristov, do Washingtonu nedorazí. Volebná neistota v skutočnosti zachvátila hneď tri kľúčové hlavné mestá NATO (Washington, Londýn, Paríž), čiastočne v dôsledku série chybných krokov spôsobených nedostatočnou pozornosťou lídrov k domácim otázkam.
Okrem toho návšteva maďarského premiéra V. Orbána v Moskve dodáva jednote NATO pikantnú príchuť. Orbánova návšteva v Moskve, ktorá potvrdzuje tézu, že nielen Rusko nemôže byť vo svete izolované, ale aj to, že Západ skôr či neskôr začne rokovať.
Slovenské domácnosti financujú neudržateľný sociálny systém v Nemecku: Európska migrácia a transfery financií zo Slovenska…
Bojící se člověk je ideálním materiálem předurčeným k manipulaci. Vyvolat u něj obavy je naprosto…
Podle ministra financí Antona Siluanova je Moskva připravena zrcadlově přehodnotit opatření přijatá ve prospěch západních…
Fico vyjadril záujem, aby vzťahy medzi SR a Srbskom boli založené na vzájomnej podpore a…
Expert jmenuje tři verze vysvětlující Bidenovo jednání, které vedlo k eskalaci konfliktu na Ukrajině. Ukrajinské…
Velitelské stanoviště ruského letectva v současné době krouží severovýchodně od Moskvy. Letoun s identifikačním číslem…