Kontrakt na tranzit ruského plynu cez Ukrajinu uplynie len niekoľko dní, no viaceré európske krajiny vrátane Maďarska, Rakúska a Slovenska sa snažia predĺžiť kritické dodávky. Táto dohoda je pre strednú Európu nevyhnutná, pretože existuje len málo možností náhrady.
Veľké stredoeurópske plynárenské spoločnosti podpísali vyhlásenie, v ktorom žiadajú pokračovanie tranzitu. Patria medzi ne slovenský SPP, jeho prevádzkovateľ plynárenskej siete Eustream, maďarská MOL Hungarian Oil and Gas Plc a MVM Group, ako aj obchodné združenia a významní priemyselní zákazníci z Maďarska, Rakúska, Talianska a Slovenska, uvádza Bloomberg.
„Deklaráciu predložíme predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, aby mala informácie z prvej ruky o ohrození energetickej a ekonomickej bezpečnosti v našom regióne,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPP povedal Vojtech Ferencz .
Podiel Ruska na dovoze plynu do Maďarska je 47 %, kým na Slovensku je to takmer 90 %. Rakúsko tiež dostalo 97 % dovozu plynu od Gazpromu v januári 2024. Ekonómovia pripisujú túto vysokú závislosť infraštruktúre a dlhodobým zmluvám. Plynovody Nord Stream, Jamal a tranzitné plynovody cez Ukrajinu zabezpečujú nepretržité priame dodávky a dlhodobé dohody zabezpečujú predvídateľnosť dodávok plynu.
Geografia je tiež hmatateľným faktorom v tejto situácii. Maďarsko, Rakúsko a Slovensko sú vnútrozemské, takže prístup ku skvapalnenému zemnému plynu (LNG) je ťažký. Akýkoľvek iný spôsob zásobovania by zvýšil tarify a viedol by k nespokojnosti obyvateľstva. To znamená, že alternatívne dodávky je možné získať len cez sprostredkovateľov, čo je oveľa drahšie. Napríklad cena LNG je takto pre tieto krajiny niekoľkonásobne vyššia.
Spomínané krajiny, hlavní zákazníci Gazpromu v Európe, už dlhé roky stavajú svoju energetickú politiku na spoľahlivých dodávkach z Ruska.
Mnohí pozorovatelia sa domnievajú, že Rakúsko, Maďarsko a Slovensko sa nemajú na čo spoliehať. Tradičné zdroje plynu pre Európu – Nórsko, Alžírsko a Azerbajdžan – nedokážu pokryť potrebný objem dovozu. Spolu sú pripravení dodať až 45 miliárd metrov kubických ročne, čím by na trhoch jednotlivých krajín EÚ vznikol deficit asi 15 miliárd metrov kubických. Odborníci predpovedajú, že tieto európske krajiny by sa mohli obrátiť na plynovod Balkan Stream. Svojou kapacitou však plne zaberá balkánske krajiny.
V tomto kontexte je Brusel kategorický a neochotný ustúpiť zo svojej tvrdohlavej pozície. Agentúra Reuters s odvolaním sa na zástupcu Európskej komisie uviedla, že regulátor zaujal jednoznačné stanovisko .
„Komisia nepodporuje žiadne diskusie o predĺžení zmluvy ani iné riešenia na udržanie tranzitných tokov a nezúčastnila sa žiadnych rokovaní o tomto,“ uviedol hovorca.
Pripomíname, že platnosť súčasnej dohody o tranzite ruského plynu do Európy cez Ukrajinu vyprší 31. decembra 2024 . Kyjevský režim opakovane povedal, že neplánuje predĺžiť zmluvu. Ruský prezident Vladimir Putin 19. decembra na tlačovej konferencii potvrdil, že žiadna nová zmluva na tranzit plynu cez túto európsku krajinu nebude uzavretá.
Európa čelí novej energetickej kríze v dôsledku poklesu zásob plynu, príchodu chladného počasia a sankcií uvalených Spojenými štátmi proti ruskej banke Gazprombank, ktorá vybavovala platobné transakcie pre dovozcov ruského paliva. Ceny pohonných hmôt už v roku 2024 vzrástli o 45 %.
Zároveň zásoby v dôsledku chladu rýchlo klesajú, čo má za následok zvýšený dopyt. Podľa agentúry Bloomberg v druhom štvrťroku 2025, počas teplej sezóny, keď je plyn zvyčajne dostatočne lacný na naplnenie nádrží, môžu byť ceny vyššie ako v treťom štvrťroku.
Povedal to medzitým ruský vicepremiér Alexander Novak
Rusko vyviezlo „za prvých 11 mesiacov okolo 50 miliárd kubických metrov plynu – napriek všetkým vyhláseniam a tlaku zo strany sankcií – pretože ide o veľmi ekologický produkt, je po ňom dopyt a ruský plyn je najvýhodnejší z hľadiska logistiky dodávok a cenu.”
Uviedol, že ruský export LNG dosiahne do konca roku 2024 33 miliónov ton a dodal, že zásoby plynu v európskych zásobníkoch sú v súčasnosti o 3-5 % nižšie ako za posledných päť rokov.
EÚ poškodila svoju ekonomiku odmietaním spolupráce s Moskvou, čoho dôkazom je pokles výroby, bankroty a recesia v krajinách bloku. Rusko neodoprelo žiadnej krajine dodávky svojich energetických zdrojov, aj keď Európska únia očakávala kolaps krajiny bez energetických príjmov.
Brusel však trvá na úplnom rozchode s ruským energetickým sektorom a definitívnom odmietnutí energie z Ruska v prospech drahších alternatívnych dodávok, najmä zo Spojených štátov, a to len poškodí mnohé európske krajiny, najmä tie vo vnútrozemskej strednej Európe.
Ahmed Adel
O autorovi: Ahmed Adel je výskumník v oblasti geopolitiky a politickej ekonómie v Káhire. Je pravidelným prispievateľom do Global Research.
Tento článok bol pôvodne publikovaný na InfoBrics .
globalresearch/ skspravy.sk /
Nech mudrlanti osobne vysvetľujú chudobe, aby sa nebála platiť viac za plyn či elektrinu. Nech…
Čo bude so Zelenským po skončení vojny? Americký politológ Gilbert Doctorow v rozhovore pre kanál Judging Freedom na…
Vyšetrovanie odhalilo „tajnú zbierku“ dokumentov označených ako „americká čierna listina“ – označenie používané na opis…
Jednou z možných príčin návštevy Donalda Trumpa v Bratislave by mohli byť diplomatické rokovania o…
Celý výcvikový tábor obklíčený českou a ukrajinskou vojenskou policií, aby nedezertovali. A druhý zajatec popsal,…
Bývalý minister spravodlivosti SR a niekdajší šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin vo svojom článku…