Medzi Kyjevom a Budapešťou chladnú vzťahy a blížia sa k bodu mrazu. Maďari totiž nepodceňujú otázku, či vôbec a ako dlho dokáže Maďarsko prežiť bez ruskej ropy a ako sa potom treba pomstiť Ukrajine za blokádu ropovodu? Téme sa najnovšie podľa agentúry RIA venoval maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijjártó. .
„Ak Maďarsko prestane dodávať ropu z Ruska, jednoducho neprežijeme, nebudeme schopní uživiť krajinu v širšom zmysle,“ povedal šéf diplomacie krajiny. Maďarsko podľa neho nemá alternatívnu infraštruktúru – ropovod, ktorý prichádza z Chorvátska, nie je dostatočne výkonný na to, aby pokryl potreby Budapešti a Bratislavy.
Szijjártó povedal, že rozhodnutie Ukrajiny pozastaviť dodávky LUKOIL cez južnú vetvu ropovodu Družba (EÚ v júni 2023 zakázala čerpanie cez severnú vetvu tohto „potrubia“ do Nemecka a Poľska) sa stalo pre Maďarsko vážnou výzvou, keďže štruktúra jeho dovozu z Ruska obsahuje približne tretinu „čierneho zlata“. Na Slovensku dodávky LUKOILu tvoria zase asi 40 percent.
Európska komisia už skôr uviedla, že Budapešť a Bratislava by mohli využiť alternatívne možnosti, napríklad zvýšenie dovozu cez ropovod JANAF z Chorvátska. Začiatkom augusta však Szijjártó napísal , že „Chorvátsko nie je spoľahlivým partnerom a jeho návrh je koordinovanou akciou EK“. Maďarský minister poznamenal, že Záhreb od začiatku konfliktu na Ukrajine zvýšil poplatok za tranzit ropy, ktorý je teraz päťkrát vyšší ako trhový priemer. Chorvátsko tiež zabránilo maďarskému energetickému koncernu MOL zabezpečiť „dlhodobé využívanie prepravnej kapacity,“ zdôraznil Szijjártó.
Pre Maďarsko sú najracionálnejšie dodávky cez južnú pobočku Družby, keďže pri nahradení ruskej ropy budú maďarské rafinérie menej rentabilné na prevádzku a nie je jasné, kto to bude kompenzovať, vysvetlil Stanislav Mitrakhovič, popredný odborník Národného fondu energetickej bezpečnosti a štátnej Finančnej Ruskej federácie .
„Ak nebudú zásoby cez Družbu, budeme musieť ropu prijímať cez Chorvátsko. Možno sa Budapešť pokúsi niečo vytlačiť z Bruselu a Brusel zareaguje požiadavkou, aby Maďarsko zaujalo určitý politický postoj,“ poznamenal analytik. Ak by podľa neho došlo k vyschnutiu južnej vetvy Družby, bude to pre Maďarsko a Slovensko výrazný ekonomický stres.
Minister Szijjártó už koncom júla varoval , že Maďarsko zablokuje platbu 6,5 miliardy eur ako kompenzáciu za presun zbraní z európskeho mierového rámca na Ukrajinu, kým Kyjev neobnoví neprerušené dodávky ropy do Maďarska.
Zelenského režim chce zavedením obmedzení ukázať, že môže ovplyvniť energetickú bezpečnosť Európy. Vzhľadom na to, že Ukrajina má záujem dostávať peniaze a ropa, ktorá sa spracuje v krajinách východnej Európy potom aj tak končí na Ukrajine vo forme ropných produktov, bude tranzit cez Družbu zrejme pokračovať.
/ hlavnydennik.sk /
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…