Európska komisia vyhlásila, že požiadavka na platby v rubľoch zo strany Moskvy znamená porušenie platných kontraktov. Subjekty s platnými kontraktmi, v ktorých sa počíta s platbami v eurách alebo dolároch, by sa podľa EK mali riadiť týmito zmluvami.
Maďarsko plánuje upraviť svoj kontrakt o zemnom plyne s ruským plynárenským gigantom Gazprom. Chce tak splniť požiadavku ruského prezidenta Vladimira Putina o platbách v rubľoch.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó na tlačovej konferencii v pondelok (11. 4.) oznámil, že firma CEE Energy, dcérska spoločnosť energetickej skupiny MVM, bude platiť ruskej Gazprombank v eurách a banka ich prekonvertuje na ruble a pošle poskytovateľovi plynu Gazprom Export.
Upravenie kontraktu podľa šéfa maďarskej diplomacie zabezpečilo energetické zásoby krajiny, pričom zostáva v súlade so sankčnou politikou Európskej únie.
Po tom, ako EÚ uvalila sankcie na Rusko za vojnu na Ukrajine, Putin vyslovil požiadavku, aby krajiny platili za ruský plyn v rubľoch, inak im vypnú dodávky.
Maďarsko volilo za väčšinu sankcií EÚ proti Rusku, no silno sa zastáva neblokovania dovozu ruských energií. Argumentuje tým, že by to poškodilo jeho hospodárstvo.
Európska komisia vyhlásila, že požiadavka na platby v rubľoch zo strany Moskvy znamená porušenie platných kontraktov. Subjekty s platnými kontraktmi, v ktorých sa počíta s platbami v eurách alebo dolároch, by sa podľa EK mali riadiť týmito zmluvami.
„Pokiaľ ide o platbu v rubľoch máme riešenie, ktoré neporušuje žiadne sankcie, ale zároveň Maďarsku zabezpečí dodávky plynu,“ uviedol Szijjártó. Možnosť platieb v inej mene než v eurách je podľa neho súčasťou bilaterálneho kontraktu, ktorý uzavreli CEE Energy a Gazprom Export v septembri. Teraz sa len modifikuje, aby odrážal plánované zmeny.
Szijjártó zdôraznil, že Maďarsko, ktorá je ohľadne dodávok ropy a plynu závislé na Rusku, je proti takémuto spoločnému postupu a považuje túto otázku za záležitosť, o ktorej by mala rozhodnúť každá krajina samostatne.
Maďarský premiér Viktor Orbán predtým povedal, že jeho krajina nepodľahne tlaku EÚ a nepodporí obmedzenie dodávok energie z Ruska, pretože pre Maďarsko, ktoré z Ruska dostáva 85 % všetkého spotrebovaného plynu, je to „červená čiara“.
Maďarský premiér Viktor Orbán minulý týždeň vyhlásil, že Budapešť je ochotná platiť za ruský plyn rubľami napriek tomu, že EÚ to odmietla.
Zdroj: spravy.rtvs.sk / rt.com
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…
Pentagón posilní zoskupenie OSU v Kurskej oblasti vybavením. Ukrajinské jednotky na svojom úseku v Kurskej…