Európa

Maďarsko bude od 1. júla polroka šéfovať Rade Európskej únie. Heslom maďarského predsedníctva je „Urobme Európu opäť veľkou“.

Viktor Orbán vyhlásil, že „súčasná Európa je v kríze, kresťanská civilizácia, ktorá definuje rámec nášho života, mizne a namiesto mieru, poriadku a rozvoja sú tu vojny, migrácia a stagnácia“.

Maďarský premiér môže využiť predsedníctvo na určovanie programu, ale bez podpory Európskej komisie nemôže dosiahnuť výsledky, povedal Daniel Hegedus, vedecký pracovník americkej mimovládky German Marshall Fund.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Maďarsko sa v pondelok ujalo polročného rotujúceho predsedníctva v Rade Európskej únie. Medzi jeho deklarované priority patrí zlepšenie konkurencieschopnosti EÚ, zastavenie nelegálnej migrácie a priblíženie krajín západného Balkánu k členstvu v EÚ.

Od 1. júla do 31. decembra úloha dosahovať kompromisy s europarlamentom a riadiť agendu ministerských stretnutí v Rade EÚ pripadla Maďarsku.

Maďarský minister pre európske záležitosti János Boka upozornil, že „Maďarsko využije pozornosť na prezentáciu svojej vízie Európy“, čo sa môže týkať najmä oblasti právneho štátu, imigrácie či vojny na Ukrajine.

Hoci Budapešť ohlasuje „aktívne predsedníctvo“, odborníci na politiku EÚ neočakávajú počas tohto polroka príliš nabitý program, aj preto, že chvíľu potrvá, kým nová Európska komisia po eurovoľbách prijme svoje nové pracovné výzvy a priority.

Kritici Maďarska sa obávajú krokov vlády, ktorú AFP popisuje ako priateľskú voči Rusku. Budapešť však ubezpečila partnerov, že bude pôsobiť ako „čestný sprostredkovateľ“ medzi štátmi európskej dvadsaťsedmičky.

Premiér Viktor Orbán (61), ktorý vedie krajinu od roku 2010, sa často dostáva do konfliktu s Bruselom v otázkach právneho štátu a ľudských práv. AFP k tomu pripomína, že Orbán ako jediný z lídrov EÚ udržiava vzťahy s Ruskom aj napriek invázii na Ukrajinu. Európsky parlament okrem toho minulý rok prijal nezáväznú rezolúciu, v ktorej vyjadril obavy zo vzďaľovania sa Maďarska od demokratických hodnôt. Zároveň vyjadril pochybnosti, že by mohlo „dôveryhodne“ vykonávať úlohu predsedníckej krajiny v Rade EÚ.

Budapešť deklarovala, že je pripravená prevziať zodpovednosť na čele EÚ. Za svoje programové heslo pre toto obdobie si určila: „Make Europe Great Again“ (Urobme Európu opäť veľkou), čo pripomína slogan bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, s ktorým má Orbán dobré vzťahy.

Orbán naposledy predsedal EÚ v roku 2011 a odvtedy podľa AFP vystupuje ešte bojovnejšie. Pred júnovými voľbami do Európskeho parlamentu (EP) vyhlásil, že v záujme ochrany maďarskej suverenity niet pre Fidesz inej cesty, než „obsadiť Brusel“ a vynútiť si zmenu Európskej únie. Fidesz napokon zvíťazil v domácom hlasovaní vo voľbách do EP a získal desať mandátov.

Teraz spolu s českým hnutím ANO a rakúskou FPÖ vytvorili politickú alianciu v rámci Európskej únie a vyzvali ďalšie strany, aby sa k nej pripojili. Majú ambíciu vytvoriť aj novú politickú skupinu v Európskom parlamente. Na to je však potrebných dovedna 23 europoslancov zo siedmich rôznych krajín. ANO má sedem europoslancov a FPÖ šesť. Do frakcie teda potrebujú ešte nejakých poslancov zo štyroch krajín.

Maďarský premiér môže využiť predsedníctvo na určovanie programu, ale bez podpory Komisie nemôže dosiahnuť výsledky, povedal pre agentúru AFP Daniel Hegedus, vedecký pracovník organizácie German Marshall Fund.

Analytik tiež upozornil, že maďarský premiér bude mať obmedzené možnosti v prípadnom narúšaní procesov v Únii, keďže doterajšie belgické predsedníctvo a inštitúcie EÚ sa poponáhľali s prijatím dôležitých rozhodnutí. Minulý týždeň EÚ prijala nový balík sankcií proti Rusku a odštartovala prístupové rozhovory s Ukrajinou.

Úlohou predsedajúcej krajiny je stanovovať program, predsedať zasadnutiam členov EÚ vo všetkých oblastiach okrem zahraničných záležitostí alebo záležitostí eurozóny, hľadať konsenzus medzi členskými štátmi EÚ a sprostredkovať dohody o právnych predpisoch s EP.

Belgické predsedníctvo v Rade EÚ treba nazvať „predsedníctvom uzatvárania dohôd“. Uviedol to federálny belgický premiér Alexander De Croo pri príležitosti ukončenia polročného šéfovania na čele EÚ a pred odovzdaním predsedníckej štafety Maďarsku. Informuje o tom spravodajca TASR.

De Croo pre belgické médiá, ale aj pred šéfmi vlád a štátov EÚ na minulotýždňovom summite upozornil, že počas belgického predsedníctva sa „urobilo obrovské množstvo práce“.

Pripomenul prijatie 13. a 14. balíka sankcií EÚ proti Rusku, otvorenie prístupových rokovaní s Moldavskom a Ukrajinou či dohodu o využití zmrazených ruských aktív v prospech Kyjeva. Podľa neho po legislatívnej stránke išlo o jeden spis na každý pracovný deň predsedníctva.

Ocenil, že Belgicko pomohlo prijať zoznam priorít EÚ na nasledovných päť rokov, s dôrazom na konkurencieschopnosť ako jadro hospodárskej politiky Únie, ale aj na obranu a bezpečnosť a migráciu.

„Priority sú stanovené. Treba sa teraz pozrieť na to, či je koalícia politických skupín, ktoré môžu spolupracovať, pretože to, čo v nasledujúcich piatich rokoch potrebujeme, je politická stabilita a schopnosť rýchlo konať,“ opísal situáciu po eurovoľbách.

Belgická televízia RTBF uviedla, že doterajšie predsedníctvo pracovalo na približne 150 európskych zákonoch, návrhoch smerníc alebo nariadení, ktoré, aby sa nestratili, museli byť dokončené pred eurovoľbami. Za tri mesiace Belgičania umožnili dokončiť takmer 70 legislatívnych textov a potvrdili, že vedia prekonávať prekážky a sú „strojom na kompromisy“, ktorý EÚ posúva vpred.

Viktor Orbán obvinil „bruselských byrokratov“ z poškodenia záujmov obyvateľov EÚ

V členských štátoch EÚ silnejú hlasy na podporu mierového riešenia ukrajinského konfliktu a žiadajú zníženie diktátu Bruselu. Najviac tie hlasy je počuť v Maďarsku. Premiér Viktor Orbán v článku, uverejnenom v novinách Magyar Nemzet, vyhlásil, že vedenie EÚ sa snaží vtiahnuť krajiny únie do vojenských operácií na Ukrajine s cieľom poraziť Rusko, hoci Európa z toho trpí iba obrovskými stratami, potápa sa v ťažkých problémoch a nemá na porazenie Ruska ani silu, ani prostriedky. Zdôraznil, že Európania „čelia vojne, migrácii a stagnácii namiesto mieru, poriadku a rozvoju.“

„Európa je v kríze. Kresťanská civilizácia, ktorá definuje rámec nášho života, mizne. Európska únia je tiež na ústupe. Globálna ekonomická váha kontinentu za posledné tri desaťročia výrazne a stabilne klesala. Európsky poriadok sa nám vyparí pred očami kvôli neustálej hrozbe teroru, zmenšujúcej sa verejnej bezpečnosti. Znížila sa aj schopnosť Európy presadzovať svoje záujmy v medzinárodnej politike, čo zapríčinili izolácia, blokáda a vojna. To všetko postavilo európske národy do zložitej situácie a navyše sa sťažili každodenné životné podmienky ľudí. Čo vnímajú európski ľudia: namiesto mieru, poriadku a rozvoja sú tu  vojny, migrácia a stagnácia,“ uvádza sa v článku.

„Situáciu zhoršuje skutočnosť, že bruselská byrokracia, prebývajúca bublinami, urobila v posledných rokoch množstvo chybných politických rozhodnutí. Európa je čoraz viac vtiahnutá do vojny, v ktorej kontinent nemá čo získať, ale môže ľahko stratiť všetko. Napriek tomu je každodennou skúsenosťou, že pre byrokraciu nie je nič príliš drahé vo veciach vojny. Bruselskí byrokrati chcú túto vojnu, považujú ju za svoju vlastnú a chcú poraziť Rusko. Peniaze európskych ľudí sa neustále posielajú na Ukrajinu, sankcie vystrelili európskym  spoločnostiam do nohy, zvýšili infláciu a zhoršujú živobytie miliónov európskych občanov,“ cituje Viktora Orbána Magyar Nemzet.

Maďarský premiér sa domnieva, že konkurencieschopnosť Európskej únie bola podkopaná a musela urobiť ústupky najdôležitejším obchodným partnerom. „Prechod na ekologické hospodárstvo bol odložený. Európa dnes využíva viac uhlia a ceny energií sú vyššie ako pred piatimi rokmi. Európski poľnohospodári protestujú proti každodenným stratám, zatiaľ čo ukrajinské poľnohospodárske výrobky pochybnej kvality sa predávajú za dumpingové ceny bez obmedzení. Samotný fakt krízy a zhoršenie vojenskej situácie dávno pred voľbami do Európskeho parlamentu jasne ukázali, že Európa potrebuje zmeny,“ podotkol Orbán.

Európa, podľa neho, upadá a prežíva krízu kresťanskej civilizácie, z ktorej ju môžu vyviesť iba pravicové strany, ktoré sa držia tradičných hodnôt. Maďarský politik dodal, že „Európska únia je tiež v úpadku. Za posledné tri desaťročia globálna ekonomická váha kontinentu výrazne a stabilne klesá. Európsky poriadok mizne pred našimi očami – neustále hrozí teror, oslabovanie verejnej bezpečnosti,“ varuje Viktor Orbán.

Je presvedčený, že „schopnosť Európy brániť svoje záujmy v medzinárodnej politike sa tiež znížila.“ Obvinil z toho chybnú politiku vedenia EÚ a uviedol, že „bruselským byrokratom sa nepochybne darí iba v jednej veci – v oslabení národných štátov a posilnení vlastnej moci. Táto elita nám pripomína komunistov. Nestarajú sa o záujmy ľudí, ale vnucujú im svoje ideály. Ich súčasným hitom je jedovatá zelená politika a ideál zmiešanej spoločnosti,“ podčiarkol v závere maďarský premiér Viktor Orbán.


Zdroj: trend.sk / topky.sk / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

13 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago