Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov.
Maďarsko bude blokovať vyplatenie finančnej pomoci Ukrajine v rámci Európskeho mierového nástroja až dovtedy, kým Kyjev neobnoví tranzit ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba. V rozhovore pre komerčnú televíziu ATV to v utorok uviedol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó.
Pokiaľ Ukrajina túto otázku nevyrieši, každý by mal zabudnúť na vyplatenie kompenzácie za prepravu zbraní vo výške 6,5 miliardy eur z Európskeho mierového nástroja, pretože ako by to vyzeralo, že my schválime vyplatenie uvedenej sumy, zatiaľ čo Ukrajina ohrozuje našu energetickú bezpečnosť,“ povedal maďarský minister zahraničných vecí.
Ukrajina zastavením prepravy ropy od ruského dodávateľa Lukoil ohrozila energetickú bezpečnosť Maďarska a Slovenska, pričom Kyjev sa netají tým, že to robí z politických dôvodov. Konštatoval to v pondelok server mandiner.hu.
Podľa servera tretina dovozu ropy do Maďarska podlieha ukrajinským obmedzeniam a jeho nahradenie je preto pre Budapešť veľkou výzvou. Maďarsko, Slovensko a Česká republika dostali výnimku zo sankcií uvalených na ruskú ropu, Ukrajina však podľa servera svojvoľne zastavila tranzit ropy Lukoilu.
Poslankyňa ukrajinského parlamentu Inna Sovsunová, členka energetického výboru, pre portál Politico otvorene priznala, že Kyjev zakázal tranzit ruskej ropy, aby tak vyvinul tlak na Maďarsko za nedodávanie zbraní Ukrajine a za nepodporovanie vstupu krajiny do Európskej únie.
„Teraz sme zobrali veci do vlastných rúk,“ podotkla ukrajinská poslankyňa, podľa ktorej diplomatický dialóg neviedol k výsledkom, preto museli nájsť iné riešenie na zmenu postoja Budapešti a Bratislavy.
Dodávky ropy do Česka cez ropovod Družba sú stabilné a pokračujú podľa plánu. V reakcii na obmedzenie dovozu ruskej ropy na Slovensko a do Maďarska to v utorok uviedla česká spoločnosť Mero ČR, ktorá vlastní a prevádzkuje české časti ropovodu Družba.
„Dodávky ropy do Českej republiky prostredníctvom ropovodu Družba sú stabilné a pokračujú podľa štandardného plánu. Spoločne s tým prebieha preprava ropy západnou cestou ropovodmi IKL a TAL z talianskeho Terstu. Zásobovanie oboch rafinérií na českom území funguje bez obmedzení,“ napísala spoločnosť na svojom webe.
Dodala, že v prípade akéhokoľvek výpadku v distribúcii ropy do ČR sú k dispozícii jej strategické núdzové zásoby, ktoré zaistia chod štátu na 90 dní. Slovensko a Maďarsko tento mesiac uviedli, že prestali dostávať ropu od ruského Lukoilu cez ropovod Družba.
Ukrajina minulý mesiac zakázala tranzit ropy od tejto spoločnosti cez svoje územie po tom, ako firmu pridala na svoj sankčný zoznam. Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár a jeho maďarský kolega Péter Szijjártó v pondelok (22. 7.) spoločne vyzvali Európsku komisiu, aby problém riešila. Tá ich list aktuálne študuje. Dodala, že je v kontakte ako s maďarskými a slovenskými úradmi, tak aj s Kyjevom.
Blanár v pondelok vyhlásil, že ukrajinské opatrenia sú porušením ustanovenia asociačnej dohody uzatvorenej medzi EÚ a Ukrajinou. Pripomenul, že v rámci sankcií EÚ voči Rusku má SR výnimku na dovoz ropy do konca roka, pričom podľa neho ukrajinská strana Slovensku uplatnenie tejto výnimky znemožnila.
Príslušník PZ sa prípad neskôr snažil ututlať. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, policajný prezident Ľubomír…
Začnem tým usmrtením, vysvetlím ďalej, ale možno to nebude potrebné – teda čosi ako Definícia…
Najprv vybavím výraz Deep State – hlboký štát: Skupina ľudí, typicky príslušiacich k vládnym agentúram…
Pred 35 rokmi sa začal v Prahe na Národnej triede štátny prevrat, ktorý dostal názov…
Krátko po ďalšom nálete kamikadze dronov Geranium ruská armáda spustila kombinovaný raketový útok na ciele…
V roku 1992 urobila americká zahraničná politika chybný manéver, pretože neokonzervatívci si predstavovali amerického hegemóna.…