Maďarsko a Poľsko svojím vetom blokujú spoločný balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur, ktoré by mali členské krajiny čerpať v rokoch 2021 – 2027.
Maďarsko a Poľsko dosiahli kompromis s Nemeckom o odvolaní veta v záležitosti viazania vyplácania zdrojov Európskej únie (EÚ) na systém podmienok právneho štátu. Uviedli to v stredu viaceré maďarské médiá citujúce agentúru Bloomberg, ktorá sa odvolala na informácie poľského vicepremiéra Jaroslawa Gowina. Túto správu podľa spravodajského servera mfor.hu potvrdil aj nemenovaný maďarský zdroj, ktorý pozná obsah utorňajších rokovaní vo Varšave.
Detaily dohody, ktorú budú musieť ešte schváliť všetky členské krajiny, ako aj Európsky parlament, zatiaľ neboli zverejnené.
„Maďarsko a Poľsko majú šancu na úspech v spore o rozpočet EÚ v záležitosti viazania vyplácania zdrojov Únie na systém podmienok právneho štátu, ak v nadchádzajúcich dňoch pôjde vývoj správnym smerom,“ povedal predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ktorý v utorok neplánovane priletel do poľského hlavného mesta.
Orbán, ktorý rokoval s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym a lídrom vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslawom Kaczyňským, v rozhovore pre poľskú komerčnú televíziu Polsat News ďalej povedal, že postoje Maďarska a Poľska sú v súčasnosti bližšie k postojom nemeckého predsedníctva v EÚ, ako aj k postojom viacerých vlád členských krajín, než boli pred niekoľkými týždňami či dňami.
Gowin podľa správy portálu tvn24.pl vo Varšave v stredu novinárom povedal, že dohoda zatiaľ existuje v trojuholníku Varšava-Berlín-Budapešť. Jej obsah má právo prezentovať iba premiér Morawiecki, dodal vicepremiér s poznámkou, že dohoda troch krajín zachováva suverenitu Poľska a udrží jednotu EÚ.
Na poľskej stránke portálu Deutsche Welle (DW) však popoludní zverejnili aj detaily dohody. „V Bruseli významne stúpla nádej na zrušenie poľského a maďarského vetovania rozpočtu EÚ. Na rokovacom stole Únie teraz ležia tri sľuby,“ citoval DW nemenovaného vysokopostaveného diplomata. Dohoda podľa DW obsahuje klauzulu týkajúcu sa mechanizmu právneho štátu.
Európska komisia (EK) hľadá podľa svojej predsedníčky Ursuly von der Leyenovej spôsoby, ako v prípade potreby obísť právo veta, ktoré Poľsko a Maďarsko použili na zablokovanie sedemročného rozpočtu EÚ a plánu obnovy po koronakríze. Uviedla to 3. decembra belgická televízna stanica RTBF.
Maďarsko a Poľsko, ktoré nesúhlasia s mechanizmom podmieňujúcim čerpanie eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu, blokujú spoločný balík v hodnote vyše 1,8 bilióna eur, ktoré by mali členské krajiny čerpať v rokoch 2021 – 2027.
Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) by mali byť jednotné pri podpore Poľska a Maďarska v spore s Európskou komisiou (EK) o rozpočet EÚ. V stredu to uviedol český prezident Miloš Zeman po stretnutí s poľským kolegom Andrzejom Dudom na Pražskom hrade.
V úvode spoločnej tlačovej konferencie Zeman pripomenul, že si veľmi váži hodnoty V4 a považuje za nevyhnutné, aby sa tieto hodnoty prejavovali aj zložitých v časoch.
„Vyšehradská skupina práve tým, že bola jednotná, dosiahla úspech v odpore proti rozmiestňovaniu ilegálnych migrantov. Dnes by sme mali byť rovnako jednotní v podpore Poľska, ale aj Maďarska vo veci sporu s Európskou komisiou,“ povedal Zeman v prejave zverejnenom na oficiálnej webovej stránke Pražského hradu.
Zeman zároveň privítal „informáciu pána prezidenta Dudu, podľa ktorej na pôde Európskej rady a pod nemeckým predsedníctvom môže dôjsť ku kompromisu, ktorý by uspokojil záujmy ako poľskej, tak maďarskej strany“.
Duda podľa agentúry PAP privítal skutočnosť, že so svojím českým kolegom majú podobné stanovisko k otázke únijného rozpočtu a mechanizmu prepájajúceho zásady právneho štátu s čerpaním eurofondov.
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Téma PLAN DÉMIA pokračuje a je stále aktuálna aj dnes. Nenechajte sa pomýliť priatelia, všetko…
Trump vymenúva Ilona Muska a Viveka Ramaswamyho do čela Oddelenia pre efektívnosť verejnej správy (DOGE).…
Slovenské Hnutie Obrody (SHO) dlhodobo pomáha slovenským sociálne slabým rodinám a to vďaka projektu Staráme sa. Adresne, už od…
Ruským vzdušným silám sa podarilo zasiahnuť sklad s protilietadlovými raketami a vybavením pre systém protivzdušnej…
Tretí výbor Valného zhromaždenia OSN prijal ruskú rezolúciu o boji proti glorifikácii nacizmu. Za dokument…
Macron: “Jediný spôsob, ako rokovať, je poskytnúť plnú podporu ukrajinským ozbrojeným silám tak dlho, ako…