svet

Maďarsko a Čína: Ako ich vzájomne výhodná spolupráca podkopáva globalistickú agendu

Americké kolónie (pozn.red.: rozumej EÚ) neprestali kritizovať Maďarov za ich racionálny prístup k vojne na Ukrajine a objavuje sa ďalší dôvod na protimaďarskú nenávistnú kampaň. Ako predvídateľná krajina, ktorá nie je dobrodružná a podniká vo svojom vlastnom biznise, sa Maďarsko stáva popredným európskym centrom spolupráce s Čínou, konštatuje portál Globalresearch.

Potreba Číny pre Európu

Spoločnosť Contemporary Amperex Technology Ltd (CATL), najväčší čínsky výrobca batérií pre elektromobily, nedávno oznámila, že svoj hlavný európsky závod umiestni v Maďarsku. Hodnota investície sa odhaduje na 7,34 miliardy eur, no jej význam je predovšetkým strategický.

Čína je lídrom v technológiách obnoviteľných zdrojov energie (RE) vďaka dominantnému postaveniu na trhu prvkov vzácnych zemín (REE) a najväčšiemu podielu vo výrobe komponentov okrem iného pre pokročilé magnetické veterné turbíny a autobatérie.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Možno si všimnúť dôležitosť REE: príklady embarga uvaleného Čínou na export REE do Japonska v roku 2010, čínsko-americké konflikty spôsobené dotovaním výroby solárnych panelov v rokoch 2012/2013, spor o dotácie pre výrobcov veterných turbín a predchádzajúce polemiky o colných sadzbách pre vzácne predmety v rámci obchodných vzťahov medzi Čínou a USA a Čínou a EÚ.

Hrozia tiež ponukové šoky REE používaného pri výrobe hybridných elektrických vozidiel a niektorých typov veterných turbín, spôsobené predpokladaným nárastom dopytu po neodýme (predpoklad 7% nárast) a dyspróze (až 2600% nárast!) v nasledujúcich 25 rokoch. Očakáva sa, že dopyt po lítiu používanom v batériových článkoch do roku 2030 vzrastie na 674 %.

To robí z Pekingu absolútne nenahraditeľného partnera pre energetickú transformáciu v západnej Európe,  zastrešenú zámienkou „ zmeny klímy“ .

Pandemické otrasy, ako aj nedávne obavy spôsobené taiwanskou krízou spôsobujú, že európsko-čínske vzťahy sú mimoriadne krehké. Ďalšie spomalenie alebo narušenie globálneho dodávateľského reťazca by nielen vyhodilo do vzduchu celý západný energetický prechod, ale zasiahlo by aj spotrebiteľský model kapitalizmu v čase, keď štáty ešte nie sú pripravené ho okamžite odmietnuť.

V tejto súvislosti predstavuje iniciatíva Pás a cesta (BRI), ako aj priame čínske investície na európskej strane Eurázie, potenciálne núdzové riešenie a náznak budúcich regionálnych centier moci pre Peking. A Budapešť to chce využiť.

Realizmus uprednostňuje investície

Maďari ako prví v Európe podpísali s Číňanmi memorandum o porozumení o spoločných podnikoch v rámci RDI. V dôsledku toho sa len v roku 2021 bilaterálny obchod zvýšil o 34,5 %. Čína sa stala pre Maďarsko celkovo tretím a najväčším obchodným partnerom mimo EÚ.

V máji 2021 bola uvedená do prevádzky najväčšia 100 MW solárna elektráreň v Maďarsku, CMC Kaposvar Solar PV Park, postavená spoločnosťou China National Machinery Import & Export. V júni 2022 bola v Budapešti otvorená prvá európska továreň koncernu LENOVO, ktorá prijala vyše 1000 miestnych zamestnancov.

Ako je pre čínsku politiku typické, ide o pokojné, až pomalé a neokázalé operácie, no jednoznačne odhodlané zvyšovať vlastnú prítomnosť a mäkký vplyv. Ďalším príkladom je rastúci tok čínskych študentov vyslaných do Maďarska. Samozrejme, na maďarských univerzitách ich je 2 700, čo v porovnaní s davmi študujúcimi vo vyspelých krajinách Západu stále nie je veľa, ale jednoznačne to naznačuje lídra čínskeho záujmu o strednú Európu.

Aj samotní Maďari vnímajú partnerstvo s Pekingom ako sľubné a napriek pokusom otriasť náladou počas obdobia COVID („ čínskej pandémie “) je 51 percent respondentov optimistických, pokiaľ ide o čínsku aktivitu v ich krajine.

Globalisti a imperialisti

 Samozrejme, maďarské zisky dosiahnuté vďaka dobrým vzťahom s Čínou predstavujú „nepríjemnosť“ pre:

  • Liberálnych globalistov, presne alebo nie, ale zosobnený Maďarmi v Georgovi Sorosovi,
  • a anglosaský vojensko-priemyselný komplex, zameraný na elimináciu čínskej hrozby aj pri globálnej vojne.

Z jednej strany sa teda ozývajú štandardné odsudzujúce hlasy, že Budapešť váha s „ početným porušovaním ľudských práv v Číne, zatiaľ čo Američania neustále poukazujú na maďarského „ trójskeho koňa “, stále v nádeji, že je možné potrestať Victora Orbána .

Carnegie Endwoment for International Peace , jeden z významných globalistických think-tankov odporúča toto:

Spojené štáty by sa nemali vyhýbať tlaku na EÚ a kľúčové členské štáty (najmä Nemecko, ktoré je najdôležitejším obchodným partnerom Maďarska), aby vyvíjali na Orbána väčší tlak, vrátane potenciálneho využitia sankčných mechanizmov proti úradníkom a podnikateľom zapojeným do miestnej korupcie a  schém zahŕňajúcich Čínu. Brusel by mal zvážiť uplatnenie režimu podmienenosti právneho štátu EÚ“ .

Washington oficiálne uznáva, že čínsky pokrok v Európe ešte nie je veľmi nebezpečný a čínsko-maďarské vzťahy nie sú ohromujúce v absolútnych číslach, ale zároveň nabádajú, že toto je tá najlepšia alebo dokonca posledná chvíľa na vydieranie maďarského premiéra .

Budapešť by v prípade ďalšej spolupráce s Pekingom čelila hrozbe úplného odrezania od európskeho financovania. Nuž, typický priateľský spôsob v rámci euroatlantických, „ demokratických a liberálnych aliancií “…

Nová globálna hra o tróny a ako na nej zarobiť

Najdôležitejšou otázkou pre východnú Európu je potom to, či by sa západoeurópske fondy a anglosaský diplomaticko-vojenský dohľad dali nahradiť čínskymi pôžičkami a priamymi investíciami, ako v Afrike a Južnej Amerike.

To je tiež najstrašnejšia nočná mora globalistov a atlantistov. Atraktivita Ruska pre Európu je obmedzená na jeho pozíciu dodávateľa energie, čo by mala riešiť západná „ klimatická stratégia “. Čína so svojím kapitálovým prebytkom a dominantným priemyselným postavením je však životaschopnou alternatívou k finančnému kapitalizmu New World Order.  Konkurencia globálnych centier sa teda zrýchli a tí múdri, aj tí malí, budú môcť na tom zarobiť.

Konrad Rękas

O autorovi: Konrad Rękas je renomovaný geopolitický analytik a pravidelný prispievateľ do Global Research.

skspravy

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

MO uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk za takmer 150 miliónov eur

Ministerstvo obrany (MO) SR uzavrelo zmluvu na 12 vrtuľníkov Black Hawk. Zaplatí za ne takmer…

9 hodín ago

Prezident sa vyjadril k stretnutiu Fica s Putinom

Prezident SR Peter Pellegrini očakáva od premiéra Roberta Fica (Smer-SD) bližšie informácie o výsledkoch jeho…

9 hodín ago

Zelenskyj ide bojovať do posledného Ukrajinca, každý deň mu odteraz hrozí úder Orešnika

V deň tlačovej konferencie ruského prezidenta Vladimira Putina 19. decembra sa vedúci predstavitelia EÚ zišli…

9 hodín ago

Putin: Rusko reagovalo správne na to, čo sa deje na Ukrajine, ale ŠVO mala začať skôr

Rusko malo začať nepriateľské akcie na Ukrajine skôr a nie čakať tak dlho, povedal Vladimír…

9 hodín ago

Kirillov mohol mať informácie o pripravovanom novoročnom ukrajinskom chemickom útoku

Politický analytik Dmitrij Rodionov o tom, kto a z akého dôvodu mohol zabiť veliteľa jednotiek…

9 hodín ago

Ruské rakety sa zamerali na systémy protivzdušnej obrany na ukrajinských letiskách a v Kyjeve

Neskoro večer 22. decembra a v noci 23. decembra ruské jednotky zahájili nové útoky. Hlásená…

9 hodín ago