„Naši právnici analyzujú celý proces prijímania právnej normy najmä v kontexte diskusie v parlamente, kde minister financií (Igor Matovič) prezentoval opatrenie ako nariadenie proti maďarským vlastníkom. Práve z tohto hľadiska si myslíme, že v prípadnom súdnom spore budeme úspešní,“ vysvetlil hovorca Slovnaftu Anton Molnár.
MOL a Slovnaft chcú vo veci pokračovať napriek tomu, že vláda po nátlaku Slovnaftu urobila niekoľko ústupkov z ich prvého návrhu. Sadzba dane sa znížila zo 70 % na 55 % a obdobie výberu sa obmedzilo len na jeden rok po. To znamená, že Slovnaft zaplatí extra daň až za rok 2022. Pôvodne mala daň trvať až do roku 2025.
Spoločnosť MOL sa chce obrátiť na arbitrážny súd vo Washingtone a nasledovať tak príklad spoločnosti Exxon Mobil. Tento americký gigant podal koncom decembra žalobu proti EÚ s cieľom zablokovať jej dočasnú daň z neočakávaných ziskov ropných spoločností.
Slovnaft tvrdí, že hoci sa daň znížila, stále je veľmi vysoká. Európska komisia odporučila členským štátom minimálnu sadzbu 33 %. Napríklad Nemecko sa rozhodlo pre minimálnu sadzbu, zatiaľ čo Rakúsko stanovilo daň na 40 %. Slovnaft vyváža svoje výrobky na oba tieto trhy a vysoká slovenská sadzba dane ich znevýhodní.
Igor Matovič vyhlásil, že sa neobáva prípadného súdneho sporu s rafinériou Slovnaft o výšku mimoriadneho odvodu zo zisku označovaného ako solidárny príspevok, uvádza denník Pravda. Bývalý minister financií argumentoval nariadením Rady (EÚ) a porovnateľnou sadzbou navrhovanou v ďalších krajinách Únie. Slovnaft tak bude mať napriek odvodu do štátneho rozpočtu okolo štvrť miliardy eur, avizoval minister v decembri minulého roka.
„Každý, kto má pocit v právnom štáte, že boli porušené jeho práva, môže sa obrátiť na orgány, ktoré rozhodnú. My sa vôbec neobávame, že by Slovnaft akýmkoľvek spôsobom v tejto veci uspel,” zdôraznil Matovič. Možné napadnutie výšky solidárneho príspevku na medzinárodnom arbitrážnom súde 6. decembra 2022 avizoval generálny riaditeľ Slovnaftu Oszkár Világi.
Minister financií predstavil 30. novembra minulého roka na vláde solidárny príspevok, ktorý zasiahne spracovávateľov ropy, ťažiarov uhlia či plynu. V zákone sa uvádza, že na taxe môžu tento rok vybrať až 524 miliónov eur. Peniaze získajú vďaka 70-percentnému zdaneniu nadpriemerných ziskov, ktoré podľa štátu dosiahli vďaka energetickej kríze. Solidárny príspevok by sa mal vzťahovať len na zisky dosiahnuté v roku 2022 a 2023 presahujúce 20-percentné zvýšenie priemerného zdaniteľného zisku vytvoreného v štyroch finančných rokoch, ktoré sa začali 1. januára 2018.
hlavnespravy.sk
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…