Ani škandál okolo poradenskej spoločnosti McKinsey, keď táto súkromná „FIRMA“ za ťažké milióny riešila v mene francúzskej vlády vakcinačnú politiku štátu, nezlomil Macronovi väz.
Emmanuel Macron sa stal v noci na pondelok oficiálnym víťazom druhého, rozhodujúceho kola prezidentských volieb vo Francúzsku.
Macron získal 58,5 percenta odovzdaných hlasov, zatiaľ čo jeho krajne pravicovej vyzývateľke Marine Le Penovej vyjadrilo podporu 41,5 percenta voličov, vyplýva z údajov francúzskeho ministerstva vnútra.
Macronovo znovuzvolenie avizovali už prvé povolebné prieskumy, podľa ktorých mal získať 57,6 až 58,2 percenta hlasov. Francúzsky prezident sa vo svojom víťaznom prejave poďakoval všetkým voličom a sľúbil, že bude slúžiť všetkým obyvateľom Francúzska. Le Penová označila výsledky volieb za „brilantné víťazstvo“ a prisľúbila, že bude pokračovať vo svojej politickej kariére a „nikdy neopustí“ Francúzov.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v nedeľu poďakoval všetkým ľuďom, ktorí hlasovali v druhom kole prezidentských volieb. Urobil tak po zverejnení exit pollov, podľa ktorých vyhral nad svojou pravicovou vyzývateľkou Marine Le Penovou. Jeho reči predchádzala hymna Európskej únie.
„Ďakujem, ďakujem, priatelia!“ oslovil Macron zhruba tisícku podporovateľov z pódia pod Eiffelovou vežou vo francúzskej metropole Paríž. V príhovore uviedol, že sa bude snažiť o „nezávislejšie Francúzsko a silnejšiu Európu,“ pričom zdôraznil aj zelené smerovanie krajiny. Francúzom prisľúbil „novú éru.“
V súvislosti s vojnou na Ukrajine Macron povedal, že francúzska verejnosť čelí ťažkým časom pochybností a rozdeľovania. „Vojna na Ukrajine nám pripomína, že v tragických časoch je nutné sa spojiť,“vyhlásil Macron.
Na záver svojej reči prisľúbil, že nasledujúcich päť rokov bude slúžiť Francúzsku a francúzskej mládeži. Volebný večer bol ukončený spievaním francúzskej hymny v podaní Farrah El Dibaniovej, speváčky Národnej opery v Paríži.
Macron po víťazstve na fotografii s Alexandrom Sorosom – synom krvavého „filantropa“ Georgea Sorosa:
Napriek víťazstvu Emmanuela Macrona jeho súperka, pravicová politička Marine Le Penová označila svoj výsledok v prezidentských voľbách za „brilantné víťazstvo“.
Le Penová zároveň prisľúbila, že bude pokračovať vo svojej politickej kariére a „nikdy neopustí“ Francúzov.
„Výsledok predstavuje brilantné víťazstvo,“ vyhlásila 53-ročná konzervatívna prezidentská kandidátka.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová zagratulovala v nedeľu Emmanuelovi Macronovi k opätovnému zvoleniu za prezidenta Francúzska. Urobila to prostredníctvom sociálnej siete Twitter.
„Teším sa na pokračujúcu spoluprácu s Francúzskom na silnej a jednotnej Európskej únii,“napísala Čaputová v reakcii na povolebné prieskumy, podľa ktorých Macron získal 57,6 až 58,2 percenta hlasov.
Slovenský premiér Eduard Heger zagratuloval Macronovi k opätovnému zvoleniu za prezidenta Francúzska a odkázal, že sa teší na ďalšiu spoluprácu. „Želám veľa správnych rozhodnutí i vytrvalosti pri realizácii programu. S Emmanuelom Macronom si rozumiem pracovne aj ľudsky. O to viac ma jeho výhra úprimne potešila,“ napísal.
Tieto voľby mali pre Európu podľa jeho slov mimoriadny význam. „Som rád, že nad populizmom a extrémom znovu vyhrala sloboda, znášanlivosť a demokracia. Toto sú základné piliere Európy, ktoré musíme chrániť, a to v každej členskej krajine. Francúzi znovu šli Európanom príkladom,“dodal.
Znovuzvolenie Emmanuela Macrona v nedeľňajšom druhom kole francúzskych prezidentských volieb dokazuje záujem francúzskych voličov o európsku budúcnosť krajiny, ako aj o jej silné angažovanie sa na širšej medzinárodnej scéne. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.
Korčok pripomenul, že Slovensko a Francúzsko sú spojenci v strednej Európe, v Európskej únii (EÚ) a v Severoatlantickej aliancii (NATO). „Budujeme na medzičasom strategických vzťahoch, ktoré sa za čoskoro 30 rokov formálnej väzby medzi oboma štátmi vytvorili nielen názvom, ale aj obsahom,“povedal Korčok.
Presvedčivé víťazstvo Emmanuela Macrona v prezidentských voľbách vo Francúzsku je vynikajúcou správou nielen pre EÚ z hľadiska jej úspešnej budúcnosti, ale tiež pre celý demokratický svet, najmä vzhľadom k jasnému postoju Macronovej administratívy proti ruskej agresii voči Ukrajine. Je to tiež dôležitý signál opätovného odmietnutia nebezpečného krajne pravicového populizmu. V reakcii na Macronovo víťazstvo to tvrdí minister obrany Jaroslav Naď.
„Francúzsko je pre Slovensko dôležitým spojencom v NATO, ale tiež silným partnerom v EÚ. Teším sa na ďalšie spoločné projekty našich dvoch krajín (nielen) v obrane. Milan Rastislav Štefánik, francúzsky generál, československý minister vojny a slovenský velikán, nie je zďaleka to jediné, čo naše štáty spája,“ dodal.
Český premiér Petr Fiala v nedeľu zagratuloval francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi k volebnému víťazstvu a druhému obdobiu vo funkcii.
„Francúzsko je náš životne dôležitý partner a veľmi chceme naďalej rozvíjať naše skvelé vzťahy,“napísal na Twitteri Fiala a pripomenul, že ČR od 1. júla prevezme polročné predsedníctvo v Rade EÚ práve od Francúzska.
Macronovi na Twitteri zagratuloval aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.
Americký prezident Joe Biden zagratuloval v nedeľu Emmanuelovi Macronovi k opätovnému zvoleniu za prezidenta Francúzska, ktoré označil za „kľúčového partnera pri riešení globálnych výziev.“ „Teším sa na našu pokračujúcu úzku spoluprácu,“ vyhlásil Biden na Twitteri. Ako oblasti spolupráce Biden spomenul „podporu Ukrajiny, obranu demokracie a boj proti klimatickým zmenám.“
Macronovi predtým na Twitteri zagratuloval aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. „Tešíme sa na pokračovanie úzkej spolupráce s Francúzskom na globálnych výzvach, ktorá je základom našej dlhej a pevnej aliancie a priateľstva,“ napísal Blinken na Twitteri.
Nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz privítal v nedeľu znovuzvolenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona do funkcie v prezidentských voľbách a onačil ho za znak oddanosti ľudí voči Európe.
„Blahoželám, milý prezident Emmanuel Macron,“ napísal Scholz na sociálnej sieti Twitter.
„Vaši voliči dnes tiež vyslali silný znak oddanosti voči Európe. Som šťastný, že budeme pokračovať v našej dobrej spolupráci!“ dodal podľa DPA nemecký kancelár.
Predseda Európskej rady Charles Michel v nedeľu vyjadril pocit úľavy nad víťazstvom úradujúceho francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v druhom kole prezidentských volieb. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová Macronovi k volebnému výsledku zagratulovala.
„V týchto problematických časoch potrebujeme silnú Európu a Francúzsko, ktoré je naplno oddané zvrchovanejšej a strategickej Európskej únii,“ napísal Michel na Twitteri. „S Francúzskom môžeme počítať na ďalších päť rokov,“ dodal.
„Mám veľkú radosť, že budeme môcť pokračovať v našej vynikajúcej spolupráci,“ napísala na Twitteri von der Leyenová.
Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová i viacerí európski politici v nedeľu večer zablahoželali úradujúcemu francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi k víťazstvu v druhom, rozhodujúcom kole prezidentských volieb.
Metsolová sa podľa svojich slov teší na pokračovanie spolupráce s Francúzskom, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou v Rade EÚ. „Silná EÚ potrebuje silné Francúzsko,“ napísala.
„Francúzsko je jedným z našich najbližších a najdôležitejších spojencov,“ napísal na Twitteri britský premiér Boris Johnson, ktorý Macronovi aj zagratuloval k znovuzvoleniu. Takisto vyjadril radosť nad pokračovaním spolupráce.
Holandský premiér Mark Rutte tiež vyjadril nádej na pokračovanie rozsiahlej spolupráce v EÚ i NATO.
Nemeckí politici z rôznych častí politického spektra vyjadrili Macronovi podporu, píše AP. Boli medzi nimi i predstavitelia strán vládnej koalície – sociálnych demokratov (SPD), Slobodnej demokratickej strany (FDP) a Zelených.
Taliansky premiér Mario Dragi zablahoželal v nedeľu francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi k opätovnému zvoleniu do funkcie v druhom, rozhodujúcom kole volieb. „Víťazstvo Emmanuela Macrona vo fancúzskych prezidentských voľbách je vynikajúcou správou pre celú Európu,“uviedol vo vyhlásení Draghi.
Zatiaľ čo Macronovmu prvému funkčnému obdobiu dominovala pandémia Covid-19, nasledujúce pôsobenie novozvoleného prezidenta Francúzska bude prebiehať uprostred pokračujúcej ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Počas posledných dvoch mesiacov bol Macron jedným z mála západných lídrov, ktorí viedli pravidelné rozhovory s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Zároveň zohral kľúčovú úlohu pri zostavovaní početných balíkov sankcií EÚ voči Rusku, poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine a vysielaní jednotiek na východný front NATO.
Niektorí Macronovi partneri z EÚ ho otvorene podporili v súboji proti Le Penovej. Tri dni pred druhým kolom volieb nemecký kancelár Olaf Scholz, španielsky premiér Pedro Sanchez a portugalský premiér Antonio Costa uverejnili spoločná stanovisko, v ktorom vyzvali francúzskych voličov, aby ho podporili.
„Je to voľba medzi demokratickým kandidátom, ktorý verí, že Francúzsko je silnejšie v silnej a autonómnej Európskej únii (EÚ), a krajne pravicovým kandidátom, ktorý sa otvorene stavia na stranu tých, ktorí útočia na NAŠU slobodu a NAŠU demokraciu.“
Francúzsky Senát zverejnil nedávno správu podľa ktorej sa vo Francúzsku poradenským firmám platili miliardy eur za to, aby radili vládam v oblasti politík od očkovania proti koronavírusu cez zmenu klímy až po digitálnu transformáciu. Hoci finančné sumy sú ohromujúce, skutočným škandálom je miera vplyvu na politiku, ktorú títo tieňoví korporátni hráči majú vo vláde.
Poradenská spoločnosť McKinsey riešila na základe požiadavky francúzskej vlády celú logistickú organizáciu a monitorovanie národnej očkovacej kampane vo Francúzsku, trvajúcej od novembra 2020 do 4. februára 2022.
Viacerí volení predstavitelia majú podozrenie na vážny konflikt záujmov a úzke väzby medzi niektorými poradenskými firmami a členmi vlády vrátane samotného prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý je z takýchto väzieb podozrivý.
Počas prezidentskej kampane totiž existovali prepojenia medzi Macronom a McKinsey – o čom svedčí správa francúzskeho denníka LeMonde, ktoré uverejnilo výbušný článok, v ktorom sa dozvedáme, ako Macronov volebný program „zadarmo“ napísalo 20 zamestnancov McKinsey.
Spojenia medzi Emmanuelom Macronom a spoločnosťou McKinsey sa datujú do roku 2007. Emmanuel Macron, vtedajší finančný inšpektor, mal vtedy len 29 rokov.
Senát v závere svojej správy obvinil francúzske dcérske spoločnosti americkej spoločnosti McKinsey & Company z vyhýbania sa daňovým povinnostiam a sťažnosť bola postúpená prokuratúre.
Obrat spoločnosti McKinsey vo Francúzsku dosiahol v roku 2020 329 miliónov eur, z čoho približne 5 % pripadá na verejný sektor, a zamestnáva približne 600 zamestnancov so sídlom v krajine, a napriek tomu už viac ako 10 rokov nikdy nezaplatila vo Francúzsku daň z príjmov právnických osôb.
Dlho bola považovaná za spoločnosť, ktorá počas svojej 100-ročnej histórie od založenia v Spojených štátoch funguje pod závojom tajomstva.
Ako partner Svetového ekonomického fóra (WEF) je McKinsey poradenskou spoločnosťou pre šéfov francúzskej burzy CAC40, hláv štátov a ministrov vlád.
Na svojej webovej stránke spoločnosť uvádza, že je „odhodlaná uskutočňovať rozhodujúce transformácie svojich zákazníkov“ a „zlepšovať svet“. Digitálna transformácia je cesta, ktorou sa Macronova vláda vydala od roku 2017 a ktorá sa zdá byť zefektívnená programom WEF známym ako „Veľký reset“ a ktorého publikáciu na stolíku nájdete na prezidentskom stole mnohých svetových lídrov. Je teda len logické, že Macronova príprava ako mladého lídra WEF vo švajčiarskom Davose bude mať určitý vplyv na to, akým smerom sa budú uberať takéto rozsiahle vládne iniciatívy.
Teraz by už mnohých vo Francúzsku neprekvapilo, keby McKinsey v skutočnosti neúnavne pracovala na presadzovaní rýchlej realizácie Svetového ekonomického fóra a „Veľkého resetu“ Klausa Schwaba vo Francúzsku, keďže McKinsey bolo priamo francúzskou vládou umožnené preniknúť do samotného srdca vládnej administratívy a riadila očkovaciu stratégiu, ako aj ďalšie strategické projekty v oblastiach, ako je vzdelávanie a obrana.
Spoločnosť McKinsey vytvorila fenomén Macron od základov, a to vypracovaním kontroverzného zákona „Macron 2“ v roku 2015 a vytvorením jeho politickej strany En Marche.
Ak by sme sa vo svetle súčasného konfliktu vo východnej Európe vážne pozreli na Ukrajinu a jej vládu, nenašli by sme nikoho iného ako spoločnosť McKinsey & Co, ktorá reprodukuje tie isté vzory s vládou Volodymyra Zelenského. Týmto spôsobom nie sú tieto dve „hlavy“ štátu ničím iným ako hercami, ktorí dokonale regrutujú prefabrikované scenáre napísané spoločnosťou McKinsey.
Zdroj: topky.sk (1), (2) / ereport.sk / rt.com / InfoVojna
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…