svet

Macron sa sťažuje, že Niger drží francúzskeho veľvyslanca v zajatí a o hlade

Vojenskí lídri Nigeru už pred tým francúzskemu veľvyslancovi Sylvain Ittému nariadili, aby po zvrhnutí prezidenta Mohameda Bazouma 26. júla opustil krajinu. Ten však odísť odmietol s odôvodnením, že legitímna je len Bazoumova vláda. 

Francúzskeho veľvyslanca v Nigeri drží tamojšia vojenská junta v zajatí a blokuje mu dodávky potravín, uviedol v piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Veľvyslanca Sylvaina Ittého podľa neho zadržiavajú v budove ambasády a žije iba „z vojenských prídelov“, povedal Macron reportérom vo francúzskom meste Semur-en-Auxois.

„Máme veľvyslanca a diplomatický personál, ktorí sú doslova držaní v zajatí na francúzskej ambasáde… Bránia im v dodávkach jedla,“ spresnil francúzsky prezident s odvolaním sa na predstaviteľov vojenskej junty, ktorá v krajine prednedávnom prevzala moc. Ako dodal, veľvyslanec „sa stravuje iba na vojenské prídely“.

Vojenskí lídri Nigeru nariadili Ittému, aby po zvrhnutí prezidenta Mohameda Bazouma 26. júla opustil krajinu. Dali mu na to 48-hodinové ultimátum, čo však nebolo dodržané, pretože francúzska vláda odmietla spolupracovať či uznať vojenský režim v Nigeri za legitímny.

Vojenský prevrat v odsúdila okrem Francúzska aj väčšina susedných krajín Nigeru. Francúzsky veľvyslanec podľa Macrona „nemôže vychádzať von, je nežiaducou osobou a je mu odopierané jedlo“.

Na otázku reportérov, či zvažuje jeho presun do vlasti, Macron odpovedal: „Urobím čokoľvek, na čom sa dohodneme s prezidentom Bazoumom, pretože on je legitímnou autoritou a rozprávam sa s ním každý deň.“

Francúzska ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnová podľa AFP uviedla, že ambasádor „pracuje“ a zostane na svojom poste dovtedy, kým si to Paríž bude priať. Ako spresnila, spolu s veľvyslancom sa v Nigeri nachádza aj menší tím.

Macron už niekoľko týždňov odmieta výzvy Nigeru na stiahnutie francúzskeho veľvyslanca. Tento postoj podporuje aj Európska únia (EÚ), ktorá požiadavku na stiahnutie ambasádora označila za „provokáciu“.

Mohameda Bazouma zosadila skupina nigérijských generálov 26. júla. Vojenská vláda koncom augusta Ittého vyhostila, ale veľvyslanec odmietol odísť s odôvodnením, že legitímna je len Bazoumova vláda. Tisíce obyvateľov Nigeru odvtedy protestovali pred francúzskym veľvyslanectvom proti bývalej koloniálnej mocnosti a požadovali nielen odchod francúzskeho ambasádora, ale aj približne 1 500 vojakov, ktorých má Paríž stále v krajine.

Macron reagoval vyhlásením, že vojenská vláda nemá legitimitu a že ich vyhostenie Itteho bolo „provokáciou“. EÚ podporila Paríž s tým, že Brusel neuznáva súčasnú vládu v Niamey za legitímnu.

Niekoľko nigerských susedov z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) pohrozilo vyslaním jednotiek na obnovenie Bazoumovho režimu, ale zatiaľ v tomto smere nekonali. Mali a Burkina Faso medzitým vyhlásili, že akýkoľvek útok na Niger by bol vyhlásením vojny aj proti nim, a podpísali s Niamey zmluvu o vyslaní vojenskej pomoci v takom prípade.


Zdroj: pluska.sk / rt.com / InfoVojna


.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

10 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

12 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

12 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

12 hodín ago