Európa

Macron je predmetom vyšetrovania

eraz, keď sú francúzske prezidentské voľby za nami, sa francúzska justícia rozhodla podrobne preskúmať účty kampane Emmanuela Macrona a finančné pochybenia, ku ktorým mohlo dôjsť v kampani v roku 2017 aj v kampani v roku 2022.

Tieto informácie sa objavili v piatok 25. novembra v stĺpčekoch denníka Le Parisien. Prvýkrát je hlava štátu Emmanuel Macron priamo terčom vyšetrovania, ktoré začala národná finančná prokuratúra (PNF). Súdne vyšetrovanie sa začalo 20. októbra pre podozrenie z nezákonného financovania volebných kampaní Emmanuela Macrona v rokoch 2017 a 2022. Vyšetrovanie sa zameriava na prepojenie hlavy štátu s poradenskou spoločnosťou McKinsey vzhľadom na kolosálne sumy, ktoré boli tejto americkej firme pridelené na verejné zákazky. Druhé súdne vyšetrovanie sa začalo 21. októbra, tentoraz pre zvýhodňovanie. V oboch prípadoch národná finančná prokuratúra podľa denníka Le Parisien uviedla, že dostala správy a sťažnosti od volených predstaviteľov, jednotlivcov a združení.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Medzi vyšetrujúcimi sudcami, ktorí majú na starosti tieto chúlostivé prípady, je aj popredná osobnosť zvyknutá na tento druh biznisu, Serge Tournaire, ktorý musel riadiť vyšetrovania týkajúce sa bývalého premiéra Françoisa Fillona a bývalého prezidenta republiky Nicolasa Sarkozyho.

Nie je to prvýkrát, čo sa sírnaté vzťahy, ktoré udržiava americká poradenská firma s francúzskou vládou, dostali do hľadáčika spravodlivosti. Prvé konanie sa začalo na jar pre “pranie špinavých peňazí”, obvinenie umocnené podozrením z “daňových podvodov” po odhaleniach obsiahnutých v senátorskej správe o nadmernom využívaní služieb poradenských firiem, predovšetkým McKinsey, francúzskou administratívou. Správa poukázala na prudký nárast objemu verejných prostriedkov – až do výšky jednej miliardy v roku 2021 – vyčlenených na poradenské misie s pochybným obsahom a užitočnosťou. Senátori tiež poukázali na skutočnosť, že napriek získaným sumám spoločnosť McKinsey vo Francúzsku nezaplatila prakticky žiadne dane vďaka šikovným schémam vyhýbania sa daňovým povinnostiam.

Na základe prvých zistení v rámci tohto vyšetrovania chcela PNF vykonať ďalšie vyšetrovanie. Súdna moc sa teraz snaží zistiť, či poradenské firmy vrátane McKinsey poskytli kandidátovi Macronovi prospech z práce a odborných znalostí, ktoré mali byť zohľadnené vo výdavkoch na kampaň. Pre francúzskych kandidátov je prijímanie služieb v rámci kampane zadarmo nezákonné, pokiaľ takéto filantropické gestá nie sú jasne uvedené v účtovnej správe.

Vyšetrovanie ešte nie je ukončené, ale dôkazov pribúda. Existujú jasné prepojenia medzi hlavou štátu, jeho tímami a americkou firmou. Už v marci noviny Le Monde odhalili, že konzultanti McKinsey pracovali pre Emmanuela Macrona na kampani v roku 2017. Niektorí z nich skončili na pozíciách v Macronovej strane La République En Marche alebo v ministerských kabinetoch.

Tvárou v tvár novej súdnej ofenzíve sa prezidentská kancelária spočiatku rozhodla mlčať. Potom sa rozhodla použiť prvky komunikácie obvyklé za takýchto okolností. Elyzejské múzeum uviedlo, že “vzalo na vedomie oznámenie národnej finančnej prokuratúry o začatí dvoch súdnych vyšetrovaní na základe sťažností zvolených predstaviteľov a združení”. A pokračovala: “Je na súdnych orgánoch, aby tieto vyšetrovania viedli úplne nezávisle.” Spoločnosť McKinsey reagovala podobne: “McKinsey nemá žiadne informácie o prvkoch, ktoré sa objavili v tlači,”vysvetlila firma.

Emmanuel Macron je jediným politikom, ktorý je v texte finančného prokurátora republiky výslovne menovaný. Vzhľadom na úplnú imunitu, ktorú ako prezident požíva, však nemôže byť vypočutý v žiadnom konaní pred skončením svojho funkčného obdobia. PNF, ktorá bola v roku 2017 zodpovedná za pád protikandidáta Emmanuela Macrona číslo jeden, Françoisa Fillona, sa teda celkom vhodne pre prezidenta rozhodla spustiť svoju novú ofenzívu v pre neho veľmi priaznivom čase – keď už nie je ohrozený.

 

hlavnespravy.sk

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Redakcia SN

Recent Posts

VIDEO: Putin rokuje s Ficom v Kremli

Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…

11 hodín ago

Srbský prezident avizoval štátny prevrat, organizovaný „zvonka“

Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…

12 hodín ago

Video: Ruské rakety zničili v Chersone najväčšie sídlo špecialistov elektronického boja ukryté v klinike

Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…

13 hodín ago

Stalin a Afrika: nerealizované projekty

Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…

13 hodín ago

Nemecký kancelár Scholz ostro kritizoval návrh poľského prezidenta Dudu na konfiškáciu ruského majetku

„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…

13 hodín ago