Pre Bielorusko je dôležité chrániť svoj národ a predchádzať konfliktom.
Alexander Lukašenko to vyhlásil dnes 16. novembra na stretnutí venovanom situácii na štátnej hranici.
„Dnes budeme diskutovať o situácii na štátnej hranici Bieloruska. Je zrejmé, že zabezpečenie bezpečnosti štátnej hranice je najdôležitejším problémom. Je to spôsobené zvyšujúcim sa prúdom utečencov na územie Bieloruska. Na hraniciach susedov, najmä Poľska, nie sú len pohraničníci. Tam sa buduje úderné zoskupenie vojsk — do 20 tisíc osôb s letectvom a obrnenými vozidlami. To všetko sa deje pod zámienkou ochrany Európskej únie pred inváziou utečencov z krajín, ktoré zbombardovala a vyplienila západná koalícia vedená Spojenými štátmi,“ vyhlásil Lukašenko.
Bieloruský líder podľa vlastných slov nerozumie, „prečo nasadzujú lietadlá, helikoptéry a tanky proti utečencom“. Zdôraznil, že v tejto situácii je reakcia poľských politikov a predstaviteľov Európskej únie zarážajúca.
„Namiesto toho, aby Európska únia hľadala riešenia spolu s bieloruskou stranou, obmedzuje projekty cezhraničnej spolupráce a interakcie. Okrem toho hrozia novými balíkmi sankcií a výstavbou až päťmetrového múru, uvažujú o úplnom uzavretí hraníc s Bieloruskom. Preboha. Ak sa nedá nič iné robiť, nevadí nám to,“ poznamenal prezident Bieloruska a pripomenul, že už skôr na stretnutí s vládou dal za úlohu poskytnúť utečencom, ktorí skončili v krajine, to najnutnejšie, aby mohli jednoducho prežiť.
Lukašenko okrem toho poukázal na otvorenosť Bieloruska, pokiaľ ide o informovanie o situácii na hraniciach.
„Pred novinármi nezatvárame ústa. Akýkoľvek predstaviteľ tlače, bieloruskej aj zahraničnej, môže prísť a podať správu z ktoréhokoľvek bodu štátnej hranice,“ dodal bieloruský líder.
Zároveň osobitne zdôraznil, že „teraz je pre nás hlavnou vecou chrániť našu krajinu a našich ľudí, predchádzať zrážkam“.
„Viem, že už došlo k pokusom dodať zbrane do tábora migrantov. Rovnako ako provokácie, ktoré môžu viesť k násilnému konfliktu. V žiadnom prípade by to nemalo byť povolené. Tento takzvaný problém sa nemôže stať dôvodom rozpútania horúcej konfrontácie,“ pripomenul Lukašenko.
Pripomeňme, že migračná kríza na hraniciach medzi EÚ a Bieloruskom sa začala po tom, čo Minsk v reakcii na západné sankcie prestal obmedzovať tok migrantov v smere do Európskej únie. Brusel obviňuje Minsk z „hybridnej agresie“. Bieloruské úrady v reakcii popierajú svoju účasť na dianí a ponúkajú spoločné hľadanie východiska zo súčasnej situácie.
Zdroj EADaily/news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…