Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko „v mene bieloruského ľudu i seba” zablahoželal obyvateľom Slovenska pri príležitosti štátneho sviatku krajiny – Dňa vzniku Slovenskej republiky. Bieloruský líder zaželal všetkým občanom Slovenska pohodu, prosperitu a pokojnú budúcnosť a zdôraznil, že priateľstvo medzi Bielorusmi a Slovákmi nemožno zničiť kvôli ambíciám politikov.
Bieloruský líder zaželal všetkým občanom Slovenska pohodu, prosperitu a pokojnú budúcnosť.
„Nech nadchádzajúci rok 2023 prinesie nádej a radosť do každého domova, splní všetky drahocenné sny”, uviedol prezident Bieloruska.
Lukašenko pripomenul, že počas celej svojej histórie „Bielorusi a Slováci vždy ctili a podporovali princípy rovnosti, dôvery a rešpektu”, spájal ich spoločný boj počas 2. svetovej vojny.
Bieloruský líder poukázal tiež na fakt, že v roku 2023 uplynie 30 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov medzi Bieloruskom a Slovenskom.
“Úprimné priateľstvo a väzby medzi nami nemôžu byť náhle zničené politickými ambíciami a rozpormi. Bielorusko vždy stojí za rozširovaním partnerstiev na všetkých úrovniach. Som presvedčený, že naši občania určite nájdu spôsoby, ako udržiavať stabilné kontakty, ktoré budú slúžiť ako pevný základ pre prehlbovanie spolupráce medzi oboma krajinami”, uvádza bieloruský prezident v gratulácii.
Bielorusko uznalo vznik Slovenskej republiky medzi prvými štátmi sveta a už 14. februára 1993 nadviazalo so Slovenskom diplomatické styky.
SR a Bielorusko začali neskôr participovať aj na obchodno- ekonomickej spolupráci či už kultúrnej, edukačnej ale i vedeckej.
Obrat tovarov medzi Slovenskom a Bieloruskou republikou v r. 2021 tvoril 162,3 mil. USD, v tom slovenský export predstavoval 90,2 mil. USD a import z Bieloruska činil 72,1 mil. USD. Ekonomická spolupráca však oproti roku 2019 poklesla, keďže v tom čase bol slovenský export do Bieloruska na úrovni 112 miliónov USD.
Pokles slovenského exportu do Bieloruska a celkové zníženie spolupráce medzi oboma krajinami sa dá vysvetliť aj zavádzaním sankcií voči Bielorusku zo strany EÚ po bieloruských prezidentských voľbách v roku 2020, ale aj nedávnou zahraničnou politikou Slovenska (priama podpora bieloruskej opozície).
Slovensko do Bieloruskej republiky vyváža hlavne: osobné automobily a súčiastky, spaľovacie motory, potravinárske výrobky, stroje a mechanizmy na zber a mlátenie plodín, elektrické zariadenia, pneumatiky, cyklické uhľovodíky, potrubné armatúry a rôzne priemyselné zariadenia.
Dovoz z Bieloruska tvoria zdravotnícke zariadenia a príslušenstvo, traktory, zvinutý neizolovaný drôt z čiernych kovov bez izolácie, ropné produkty, polyamidy, syntetické nite, preglejky, klince a skoby z čiernych kovov, heterocyklické zlúčeniny obsahujúce atómy dusíka, nelegované drôty z ocele.
V Bielorusku pôsobí 13 spoločných a 12 zahraničných podnikov s účasťou slovenského kapitálu.
Slovensko spolupracuje s Bieloruskom aj v kultúrnej oblasti. Spolupráca sa realizuje na základe Dohody medzi Ministerstvom kultúry Bieloruskej republiky a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky о spolupráci v oblasti kultúry a umenia podpísanej 19. októbra 2005.
Predstavitelia bieloruských a slovenských kultúrnych inštitúcií, umelecké kolektívy sa zúčastňujú napríklad medzinárodných slávností Slovanské dni – Nitra, festival Dožinky v obci Mútne (Žilinský kraj), Medzinárodného festivalu výtvarného umenia Snina, Medzinárodné festivalu umení Slovanský bazár vo Vitebsku či Minského medzinárodné filmového festivalu Listapad.
Z ďalších známych kultúrnych aktivít to boli: účasť bieloruského ľudového umeleckého súboru Plisa na kultúrnom podujatí 10. Folklórneho festivalu Slavica v rámci Cyrilo-Metodskych slávností v Nitre, výstava Slováci v partizánskom hnutí na území Bieloruska: 1941 – 1944, ktorá bola pripravená v rámci osláv 75. výročia oslobodenia Bieloruska od fašistických okupantov a 75. výročia SNP a konala sa v Univerzitnej knižnici v Bratislave bola v roku 2019.
Spolupráca Slovenska s Bieloruskom je aj v oblasti vzdelávania a realizuje sa v rámci medzirezortnej dohody o spolupráci zo dňa 21. júna 1996. Je podpísaných cca 20 priamych dohôd medzi vysokými školami oboch krajín.
hlavnespravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…