slovanstvo

Ľudová múdrosť o tom, kde si postaviť dom

Kde pes ležal, hovorí jedno z príslovie, – postaviť dom, kde je štyridsať dedín – roj studní. Pes je cicavec a všetky cicavce, vrátane ľudí, reagujú na zlú zónu zhoršením blahobytu. Ani v divokom prechladnutí pes nikdy nebude ležať v zóne, ak je táto zóna rozporná. So strakou sa tiež dá všetko ľahko vysvetliť: hľadá hmyz a tí majú radšej geopatogénne zóny, spravidla mokré.

Takže pozorovania našich predkov im pomohli presne určiť, kde bude človek ľahko a bezpečne žiť. Ľudia za starých čias nevedeli nič o nehomogenite magnetického žiarenia Zeme. Nevedeli, ale videli, ako sa niečo (teda prítomnosť zóny) odráža v živote zvierat a ľudí. Vysvetlili to zlými duchmi, zlým okom, prejavom temných síl. Avšak bez ohľadu na to, ako tento jav pomenujete, bez ohľadu na to, z akého dôvodu prídete, fakty zostali faktami. A práve ukázali, že energia v miestach porúch je narušená, je nemožné tam žiť. Preto sa tam nestavali žiadne domy. Roľník, ktorý začal stavať nový dom, starostlivo preskúmal oblasť: či na mieste nie je veľké množstvo hadov, mravcov, čmeliakov, či na mieste nie sú stojaté vody so žabami a pijavicami, či je tu veľa vážok, hmyzožravých vtákov.

Hmyz a plazy perfektne tolerujú pulzné žiarenie, vyberajú zóny na chov a zimovanie, mravce si tam stavajú mraveniská. Niekedy miesto pre budúci dom skontrolovali veľmi jednoduchým spôsobom: preniesli doň mravenisko a sledovali, ako sa mravce budú správať: ak sa začne hromadný exodus, je to skvelé, ak zostanú, je lepšie dom nestavať. Občas si postavili úľ so včelami. Citlivé sú aj na zóny: ak sa včely cítili dobre, potom ich nedali doma. Upozorňujeme, že všetky včelíny sú umiestnené ďaleko od obytných budov, zvyčajne sú mimo obce.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Sedliak sa pozrel aj na to, aké byliny, kvety, stromy na mieste rastú. Lipa, javor, borovica – dobre. Dub, vŕba, jelša – zlé. Za starých čias sa závery robili na základe dlhodobých pozorovaní, skúseností niekoľkých generácií, až potom vedci vysvetlili, prečo je niektorým rastlinám v zóne požehnane, zatiaľ čo iným sa v nej cítia zle. Je to o sile koreňového systému. Rastliny potrebujú pre normálny život vodu, niektoré z nich milujú vlhkosť, iné sú odolné voči suchu. Pre skaly milujúce vlhkosť je pre život nevyhnutné, aby existovala silná podzemná vodonosná vrstva.

Takáto vrstva sa vytvára v miestach porúch alebo prasklín, keď sú podzemné dutiny naplnené podzemnou vodou. Na zlých miestach vyrastajú vlhkomilné stromy – vŕba, osika, jelša, dub, brest, popol. Ihličnany, lipa a breza sa pásmu vyhýbajú, alebo tam rýchlo vädnú. Rovnakým spôsobom pásmo určovali aj trávy: za starých čias ľudia vedeli, ktoré trávy rastú na suchých pozemkoch a ktoré majú sklon k vlhkosti.

Všetky močiarne trávy uprednostňujú miesta, ktoré sú pre človeka zlé. Ostrica, divoký rozmarín, ľubovník bodkovaný, palina sa napríklad vyhýbajú suchým pôdam. Všetky liečivé rastliny majú tendenciu ísť do zóny. Mimochodom, preto je pre záhradkárov také ťažké vysadiť ich na svoje pozemky! Ak náš roľnícky predok uvidel na svojej zemi močaristé trávy, nestaval si tam domy. Veľkú pozornosť venoval aj tomu, či sa v okolí nachádzali veľké kamene, podľa nášho názoru výbežky vyvretých hornín – žuly, čadiče. A nie preto, že tieto kamene nejakým spôsobom skomplikovali stavbu, ale preto, že také výbežky kameňov naznačujú narušenie štruktúry Zeme.

Teraz vieme, že vznik kontinentálnych dosiek svedčí o chybách a ľudia vďaka stáročným skúsenostiam zistili, že na takejto zemi rastie všetko zle a pre ľudí je ťažké žiť. Svoju nechuť k takýmto miestam vysvetlili jednoducho: podiel nemá nijakú hĺbku, to znamená, že pôdna vrstva je veľmi tenká. Balvany prechádzajúce cez lokalitu zasahovali do obrábania pôdy, na takom mieste je ťažké vybudovať základňu atď. Tieto ťažkosti, ktoré si vyžadovali veľkú investíciu kapitálu a pracovných síl do obrábania pôdy, zachránili mnoho životov.

Roľníci tiež považovali za zlé znamenie usadiť sa v priehlbine, rokline, trakte, teda v oblasti, ktorá sa nachádza oveľa nižšie ako iná pôda. Spájali to s vierou, že na takýchto miestach žijú zlí duchovia. Roľníci sa snažili zvoliť pre dom jasný, slnečný les, nie močiar a ponurý osikový les. Už vo veľmi vzdialenom staroveku veľmi dobre vedeli, že nemôžete stavať domy, kde vinič ukazuje vodu. Vedeli veľa spôsobov, ako si zvoliť najlepšie miesto na stavbu. V skutočnosti sa spôsob hľadania dobrého pozemku doteraz vôbec nezmenil. Samotná lokalita ukazuje človeku, či je možné žiť na nej naplno. Musíte len vedieť pozorovať.

Najdôležitejšia vec pri hľadaní miesta pre budúci domov: musí stáť na geologicky heterogénnej oblasti; pod ňou by nemala prúdiť podzemná rieka a nemali by sa vyskytovať podzemné poruchy; musí byť chránený pred vetrom, povodňami a dobre osvetlený.

zdroj: z útrob internetu a múdrosť našich predkov

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

VIDEO: Srbský prezident Vučič tvrdí, že premiér Fico sa v pondelok stretne v Moskve s Vladimirom Putinom

Redaktorka Lenka Zlatev z TV OTV sa s analytikom a niekdajším funkcionárom Slovenskej informačnej služby…

6 hodín ago

Ukrajinský parlament označil Zelenského pokus podplatiť Fica za hanbu pred celým svetom

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sľúbil predsedovi vlády SR Robrtovi Ficovi uvoľniť 500 miliónov eur zo…

6 hodín ago

Zimný slnovrat 21.12. 2024

Sviatok Koljada začína v deň zimného slnovratu. V deň zimného slnovratu a dva nasledujúce dni…

12 hodín ago

Zelenského cesta do Bruselu – neúspech a hystéria. Navyše naštval Fica, ten hrozí vážnym konfliktom

Slovenský premiér Robert Fico vyjadril prekvapenie nad rozhodnutím ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského nepovoliť tranzit ruského…

16 hodín ago

Britská hra na Blízkom východe znovu využíva Turecko

Britský Chatham House systematizoval ekonomické, s príklonom k energetike, bonusy, ktoré Turecko získava v novej Sýrii. Hneď…

16 hodín ago