V Prahe je opäť rušno. Na Václavskom námestí sa dnes popoludní zišlo množstvo ľudí, ktorí tu protestujú proti vládnym opatreniam. Akcia je zameraná na podporu slobody a nesie názov „Sme ľudia, nás nevypnete!“ Uvádza sa, že stúpenci iniciatívy „Chcípl PES“ chcú podporiť aj čin poslanca Lubomíra Volného z minulého týždňa
Danú demonštráciu organizuje iniciatíva Chcípl PES, ktorá združuje podnikateľov nesúhlasiacich s protiepidemickými opatreniami. Akcia začala o 14.00 hod na pražskom Václavskom námestí, kde sa zišli stovky ľudí. Účastníci mali v rukách české vlajky, píšťalky a skandovali heslá o slobode a demisii.
„Máme toho dosť, slobodu, slobodu!“ Burácal dav. Okrem toho účastníci držali v rukách transparenty s nápismi, že nie sú deti, že ich vláda obmedzuje v športových aktivitách a že chcú koniec vládnej šikany.
Za zmienku stojí aj to, že ľudia môžu na demonštrácii podpisovať petíciu za rezignáciu vlády. Navyše, protestujúci ľudia na zhromaždení nemajú vo väčšine prípadov nasadené rúška a nedodržiavajú ani nutné rozostupy.
Pokiaľ ide o samotných organizátorov akcie, tí už v pozvánke na demonštrácii skôr uviedli: „Diktát začína tam, kde končí sloboda! Sme v dobe, keď už ani nami zvolení poslanci nemôžu vyjadriť svoj názor. Nebudeme sa ďalej prizerať.“
Dotknutí navyše chcú dať najavo, že podporujú čin poslanca Lubomíra Volného. Ten minulý týždeň totiž prišiel na rokovanie snemovne bez rúška a za svoje správanie bol odvedený z miestnosti.
„Situácia dospela tak ďaleko, že slobodu slova nemá ani poslanec parlamentu Českej republiky. Predsa si nenecháme vziať právo na to, hovoriť pravdu. Ste skvelí, že ste prišli,“ povedal hneď v úvode demonštrácie jej organizátor.
Volný mal navyše na akcii vystúpiť spolu so speváčkou Ilonou Csákovú, boxerom Lukášom Konečným či poslancom Marianom Bojko.
Csáková, ktorá dlhodobo vystupuje proti vládnym nariadením aj samotnému očkovaniu proti koronavírusu, na akcii zaspievala pieseň V dlhom zatmení a všetkým odkázala: „Ahoj, my sme tu, aby sme podporili tento protest proti vláde. Sme ľudia. Nás nevypnete.“
K výberu piesne pritom už skôr podotkla: „Do tejto piesne sme vložili naše srdcia a nevymyté mozgy. Veríme, že si k nej nájdete cestu a bude vám dlho svietiť ako malá baterka v temnotách zapáchajúcich bažín a močiarov napriek mocným, ktorí sa rozhodli uchopiť a zviazať náš spoločný osud.“
Okrem toho na akcii vystúpil aj David Tesař, predseda spolku Manifest.cz. Ten odsúdil politické kroky činené proti šíreniu Covidu-19.
„Máme toho dosť. Táto vláda a politici uviedli väčšinu národa do stavu núdze. Vláda funguje v systéme diktátu. Preto si politici neustále predlžujú núdzové stavy,“ povedal a dodal: „Ukážme jasne našu vôľu. Zahoďme strach a buďme aspoň teraz silní. My nie sme slabý národ. „
K dnešnej akcii sa vyjadrila aj hovorkyňa polície Violeta Siřišťová. Tá uvádza, že policajti zatiaľ žiadne významné problémy nezaznamenali.
Dodala tiež, že ak počet ľudí na demonštrácii porušuje súčasné vládna obmedzenia, potom polícia nahlási zvolávateľa príslušnému správnemu orgánu. Rovnakým spôsobom sa podľa nej rieši aj napríklad prípady ľudí bez nasadených rúšok.
Spomeňme, že sa nejedná o prvé protesty tejto iniciatívy. Chcípl PES totiž protestoval už v piatok popoludní na pražskej Malej Strane pred Úradom vlády. Vtedy chceli protestujúci ľudia blokovať niektoré ďalšie objekty, lebo im vadí, že vláda svojimi opatreniami obmedzuje život v ČR.
Okrem toho v nedeľu 10. januára spolok vyjadril svoj nesúhlas na pražskom Staromestskom námestí. Vtedy chcel vyzvať reštaurácie i iné podniky, aby aj cez vládne opatrenia otvorili.
Pripomeňme, že vláda kvôli koronavírusu uzavrela reštaurácie už vlani na jar a rovnako postupovala aj v polovici októbra. Od tej doby toto nariadenie, s výnimkou krátkeho obdobia pred Vianocami, platí dodnes.
Organizátori týchto protestov okrem iného už skôr vyhlásili, že sa chcú premeniť na politické hnutie Otvoríme Česko – Chcípl PES.
Približne 5000 ľudí protestovalo v nedeľu v uliciach Viedne proti karanténnym opatreniam, ktoré majú obmedziť šírenie nového koronavírusu. Demonštráciu zorganizovala Slobodná strana Rakúska (FPÖ), píše agentúra AFP.
Množstvo z účastníkov protestu ignorovalo nariadenia vlády týkajúce sa zakrývania dýchacích ciest či dodržiavania rozstupov. Medzi demonštrantmi sa údajne nachádzali aj neonacisti a policajní provokatéri. Dav protestujúcich sa odmietal rozísť a pochodovaním k budove parlamentu demonštranti zablokovali dopravu. Polícia vzápätí zasiahla a niektorých z nich zadržala, píše AFP.
Rakúska polícia zakázala väčšinu demonštrácií, ktoré sa počas tohto víkendu mali konať vo Viedni – vrátane protestu, ktorý zorganizovala strana FPÖ. Zo 17 ohlásených demonštrácií zakázala polícia celkovo 15. Dôvodom bolo podľa úradov riziko prenosu nových variantov koronavírusu a nemožnosť trasovať kontakty účastníkov protestu. Ako sa navyše podľa polície ukázalo v minulosti, účastníci podobných akcií nedodržiavali povinné rozstupy a nemali na sebe ani ochranné rúška.
Popredný predstaviteľ strany FPÖ a exminister vnútra Herbert Kickl v súvislosti so zákazom konania protestných zhromaždení v sobotu uviedol, že ide o „bezprecedentnú cenzúru“.
V Rakúsku platí od 26. decembra tretí celoštátny lockdown, pričom krajina zavádzala prísnejšie pravidlá vstupu na svoje územie, prevažne s cieľom odradiť od príchodu lyžiarov.
Verejnosť však v uplynulých týždňoch opakovane prekvapili správy o medzerách v prijatých predpisoch, ktoré sa často týkajú práce alebo tréningov. Hoci „radoví“ lyžiari nemôžu prenocovať v lyžiarskych strediskách, ohniská nákazy koronavírusom sa objavili na kurzoch pre inštruktorov lyžovania, ktoré zostali povolené pre návštevníkov z celej Európy.
Polícia v Bruseli zadržala v nedeľu najmenej 200 ľudí a ukončila nepovolený protest proti belgickým opatreniam na zastavenie šírenia koronavírusu. Informovala o tom tlačová agentúra DPA
„Ukončujeme demonštráciu pred Centrálnou stanicou,“ upozornila už skôr v tvíte bruselská polícia. Spomenula železničnú stanicu a zároveň stanicu metra v centre belgickej metropoly.
Účastníci protestu budú môcť po preverení totožnosti odísť jeden po druhom za predpokladu, že budú zachovávať pokoj a nenastane žiaden dôvod na ich zatknutie, dodala polícia na Twitteri.
Zatiaľ bolo zadržaných najmenej 200 ľudí, povedal pre DPA policajný hovorca Olivier Slosse.
Belgicko sa pripravilo na to, že sa na jeho územie možno zo susedného Holandska rozšíria demonštrácie proti pandemickým obmedzeniam. Holandsko totiž v posledných týždňoch zažíva násilné protesty a výtržnosti.
V Bruseli bol v nedeľu rozmiestnený veľký počet policajtov. Polícia zároveň vopred varovala ľudí plánujúcich účasť na protestoch, aby sa vyhýbali svetoznámemu monumentu Atómium a Centrálnej stanici, inak im hrozí zadržanie.
Belgická vláda v rámci boja proti šíreniu nákazy koronavírusom zaviedla na niekoľko týždňov nočný zákaz vychádzania, ale zatiaľ sa proti obmedzeniam nekonali veľké protesty.
zdroj: hlavný denník
PODPORTE nezávislé médium.
Všetok obsah na tejto stránke je bezplatný. Vaša podpora bude použitá na rozvoj a propagáciu stránky, aby sa o nej dozvedelo čo najviac ľudí.
Aj malá čiastka dostatočne pomôže.
IBAN: LT90 3250 0868 2837 7659 BIC: REVOLT21 do poznámky prosím uviesť “dar“
ďakujeme
Vyhlásenie:
Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu zna redakcia@slovanskenoviny.sk
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
Spojené štáty americké zvýšili dovoz komponentov lietadiel z Ruska. USA nakúpili v Rusku maximálny počet…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar v rozhovore pre agentúru TASS uviedol, že premiér Robert…
Americký miliardár a šéf spoločnosti Tesla a SpaceX Elon Musk debatoval 9. januára 2025 na…
Bezpečnostný analytik a bývalý riaditeľ Úradu pre ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník v rozhovore pre…
Právnik JUDr. Peter Weis sa vo svojom článku zamyslel nad príčinami spoločenského rozpoltenia na Slovensku.…
Bývalá britská premiérka Lizz Trussová v únoru 2024 na americké konzervativní konferenci CPAC prohlásila, že…