Big Pharma dostala od štátu na vývoj vakcín veľa peňazí a zároveň z farmaceutických spoločností sňala takmer akúkoľvek zodpovednosť za možné negatívne dopady očkovania.
Postavenie farmaceutických spoločností v USA sa určuje nielen ukazovateľmi objemov predaja, trhovou kapitalizáciou, ziskom alebo počtom zamestnancov, ale aj vplyvom odvetvia na všetky aspekty života americkej spoločnosti. Predovšetkým na zdravotníctvo.
Americké farmaceutické korporácie urobili z amerických občanov nie cieľ svojich aktivít (liečba a zachovanie zdravia), ale prostriedok. Cieľom je obohatenie, ktoré je vyjadrené ziskom a trhovou kapitalizáciou.
Zdá sa, že všetky prekážky boli odstránené v priebehu roka a pol (od momentu, keď bola vyhlásená „pandémia“). Big Pharma dostala od štátu na vývoj vakcín veľa peňazí a zároveň z farmaceutických spoločností sňala takmer akúkoľvek zodpovednosť za možné negatívne dopady očkovania. Navyše, aby bola investícia do vývoja vakcín nákladovo efektívnejšia, vláda súhlasila s Big Pharmou, že sa záležitosť neobmedzí iba na jednu dávku vakcíny; očkovaní bude niekoľko. A možno sa stanú trvalými – neoddeliteľnou súčasťou „novej normálnosti“.
Píše o tom americká novinárka a vyšetrovateľka Nina Burleighová v knihe, ktorú práve vydali v USA Virus: Vaccinations, the CDC, and the Hijacking of America’s Response to the Pandemic (Vírus: očkovanie, CDC a uchvátenie Ameriky v reakcii na pandémiu). CDC je anglická skratka americkeho inštitútu, ktorého úplný názov je: ‘’Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb USA’’ (CDC hrá kľúčovú úlohu pri organizovaní očkovania v Amerike).
Nina Burleighová píše, že Kongres vlani na jar operatívne vyčlenil súkromným spoločnostiam 10 miliárd dolárov na vývoj vakcín. Operation Warp Speed (OWS) – americký vládny program na boj proti Covid-19, bol zahájený. Do jari už vláda pre Big Pharmu v rámci OWS vyčlenila 22 miliárd dolárov. Z tejto sumy Moderna získala 2,5 miliardy dolárov; 1,2 miliardy dolárov – AstraZeneca; 0,5 miliardy dolárov – Johnson & Johnson; 1,6 miliardy dolárov – Novavax.
Spoločnosť Pfizer nedostala od vlády USA na vývoj vakcíny žiadne peniaze. Na druhej strane spoločnosť Pfizer dostala od štátu takú výsadu, akú nikto, nielen v americkej, ale ani vo svetovej histórii, nikdy nedostal: od začiatku vývoja produktu po konečné schválenie predaja produktu úradmi… uplynulo iba 11 mesiacov! Vakcína bola vyvinutá spoločne s nemeckou biotechnologickou spoločnosťou BioNTech a v súčasnosti je najpopulárnejšou na svete. Mimochodom, existujú dôkazy o tom, že Pfizer použil na vývoj vakcíny vládne peniaze. Je pravdou, že nepochádzali z pokladnice Spojených štátov, ale z Nemecka.
Spoločnosť Pfizer bola presvedčená, že dostane svoje, rátala s tým, ze americká vláda skúpi ich zázračnú vakcínu. A tak sa dozvedáme, že začiatkom júla podpísala spoločnosť Pfizer dohodu na sumu takmer 2 miliardy dolárov, týka sa predaja 100 miliónov dávok svojej dvojitej vakcíny americkej vláde (t. j. pre 50 miliónov ľudí).
Finančné ukazovatele popredných amerických farmaceutických spoločností (miliardy dolárov):
Kapitalizácia* | Predaje (tržby)** | Zisk** | |
Johnson & Johnson (JNJ) | 442,7 | 84,21 | 20,46 |
Pfizer (PFE) | 225,9 | 50,19 | 13,46 |
Eli Lilly (LLY) | 222,9 | 25,48 | 7,25 |
AbbVie (ABBV) | 207,5 | 50,19 | 6,66 |
Merck (MRK) | 197,6 | 48.01 | 8,32 |
* Začiatkom júla 2021
** Odhadovaný ukazovateľ na rok 2021 s prihliadnutím na skutočné finančné výsledky za prvý polrok 2021.
Zdroj: companiesmarketcap.com
Z neamerických spoločností patria medzi 10 najlepších svetových farmaceutických spoločností (z hľadiska trhovej kapitalizácie) iba štyri: Roche a Novartis (Švajčiarsko), Novo Nordisk (Dánsko) a AstraZeneca (anglo-švédska). Ďalších šesť je amerických.
Prvé miesto v ratingu svetových farmaceutických spoločností si drží americká spoločnosť Johnson & Johnson – nielen z hľadiska trhovej kapitalizácie, ale aj z hľadiska výnosov (predaja) a zisku. Druhé miesto zaujíma švajčiarska spoločnosť Roche (jej trhová kapitalizácia v polovici tohto roka predstavovala 338,2 miliardy dolárov). Tretie miesto si pevne drží americký Pfizer a štvrté – americká Eli Lilly.
Popredné americké farmaceutické spoločnosti dosahujú dobré výsledky nielen vo svetovom rebríčku spoločností v tomto odvetví, ale aj v celkových svetových ratingoch (spoločnosti všetkých odvetví). Spoločnosť Johnson & Johnson sa tak v polovici tohto roku umiestnila na 16. mieste v ratingu všetkých spoločností na svete z hľadiska kapitalizácie. Len mierne zaostala za americkou spoločnosťou NVIDIA, ktorá podniká v oblasti digitálnych technológií (kapitalizácia 452,6 miliardy dolárov; 15. miesto v ratingu), a hlavnou americkou bankou JPMorgan Chase (kapitalizácia 453,9 miliardy dolárov; 14 miesto v ratingu)
A tu sú miesta ďalších popredných amerických farmaceutických spoločností v globálnom ratingu spoločností a bánk: Pfizer – 43; Eli Lilly – 44; AbbVie – 49; Merck – 57. Popredná americká ropná spoločnosť Exxon Mobil mala v polovici tohto roka trhovú kapitalizáciu 242,7 miliard dolárov (38. miesto vo svetovom rebríčku). Trhová kapitalizácia spoločnosti Johnson & Johnson je o 200 miliárd dolárov vyššia než u poprednej americkej ropnej spoločnosti! Nechýba veľa a na základe tohto ukazovateľa môžu Exxon Mobil dohnať farmaceutické spoločnosti Pfizer a Eli Lilly.
Do farmaceutického priemyslu prúdi kapitál z tradičných sektorov amerického hospodárstva (ropa, ďalšie ťažobné odvetvia, oceliarsky priemysel, strojárstvo a pod.). V prieskume vlády USA z roku 2017 sa skúmali zisky 25 najvačších farmaceutických spoločností za desaťročie. Ukázalo sa, že predstavovali v priemere 15 až 20% v porovnaní s 5-9% 500 najväčších spoločností v iných odvetviach.
Spoločnosti Big Pharmy zavádzajú nielen svojich spotrebiteľov (lieky, očkovacie látky atď.), ale aj tých, ktorí s nimi prídu do kontaktu na burze cenných papierov. Škandálov je tu dosť.
Komisia pre cenné papiere a burzy viackrát pokutovala nesvedomitých účastníkov akciového trhu z oblasti farmaceutiky prostredníctvom súdov. Niekedy boli uložené pokuty za zjavnú korupciu. Napríklad v roku 2011 dostala spoločnosť Johnson & Johnson pokutu 70 miliónov dolárov od Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) a amerického ministerstva spravodlivosti za vyplácanie úplatkov lekárom v Grécku, Rumunsku a Poľsku, ako aj v Iraku za získanie kontraktov v rámci programu „Ropa za potraviny“. Podľa údajov vyšetrovateľov spoločnosť používa takéto metódy presadzovania svojich tovarov najmenej od roku 1998.
V auguste 2012 dostala spoločnosť Pfizer pokutu 60 miliónov dolárov. SEC obvinila spoločnosť z podplácania a porušovania protikorupčných zákonov v zahraničí, konkrétne v Rusku a Kazachstane. Ukázalo sa, že dve dcérske spoločnosti Pfizeru vynaložili v rokoch 1997 až 2006 na úplatky, ktoré boli vykázané ako marketingové výdavky viac než 2 milióny dolárov.
Chcem sa vrátiť ku knihe Niny Burleighovej ‘’Vírus: očkovanie, CDC a uchvátenie Ameriky v reakcii na pandémiu’’. Sú v nej obsiahnuté málo známe a veľmi šokujúce detaily, týkajúce sa aktivít Big Pharmy za posledný rok. Cynizmus vedúcich predstaviteľov viacerých spoločností presahuje rámec únosnosti. Robia všetko, čo je v ich silách, aby očarili Američanov svojim výrobkom pod názvom vakcína. A očariť dokonca ani nie tých Američanov, ktorí by si chceli zachrániť zdravie a život, ale tých, ktorých zaujímajú cenné papiere Big Pharmy na burze cenných papierov.
Dňa 9. novembra 2020, v deň, keď spoločnosť Pfizer oznámila, že vakcína, ktorú vyvíja, presiahla 90 percent, akcie spoločnosti Pfizer prudko vzrástli (až o 15 percent). A generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Burla predal vo svojej spoločnosti viac ako polovicu (62 percent) svojich akcií. Podľa údajov, ktoré pre Los Angeles Times poskytla spoločnosť Equilar, dátová spoločnosť zaoberajúca sa údajmi o kompenzáciách a správou a riadenim spoločností, bol Burla medzi siedmimi vedúcimi predstaviteľmi spoločnosti Pfizer, ktorí v roku 2020 spoločne získali 14 miliónov dolárov z predaja akcií svojej spoločnosti.
To isté urobili (a naďalej robia) vedúci predstavitelia Moderny, ktorej vakcína je už tiež dobre spropagovaná. Minulý rok zarobili na predajoch 287 miliónov dolárov, čo sa časovo zhodovalo so správami o úspechoch vývoja ich vakcíny. Podľa Niny Burleighovej, pár dní na prelome januára a februára tohto roka, generálny riaditeľ Moderny Stefan Bansel predal svoje akcie za milióny dolárov.
Celkove si vedúci pracovníci Moderny do vrecka vložili takmer miliardu dolárov – jednak zo štátnych peňazí, ktoré dostali na vývoj vakcíny, jednak z dôvodu úspešného predaja cenných papierov spoločnosti na vrchole akciových kotácií. A vrcholy takýchto kotovaní dosahovali sami, bombastickými vyhláseniami o nových „úspechoch“. Tieto vyhlásenia boli mnohokrát umocňované pomocou Big Medie a IT spoločnosťami v Silicon Valley. A to je len začiatok a potom budú nasledovať miliardy a miliardy, ktoré Američania zaplatia pri kúpe vakcíny. Prečo však iba Američania? Myslím si, že Moderna čoskoro uzavrie veľkú zmluvu na veľkoobchodnú dodávku život zachraňujúcej vakcíny vláde USA.
Nina Burleighová poznamenáva, že súčasný model zdravotníctva v podobe ziskovej organizácie sa v USA formoval v 80. rokoch dvadsiateho storočia, v čase, keď krajina prechádzala na reaganomiku. Predtým bola podľa jej názoru vládna regulácia a kontrola farmaceutického priemyslu prísna, čo spoločnostiam neumožňovalo postaviť záujmy akcionárov nad záujmy spotrebiteľov, to znamená miliónov bežných Američanov.
Nina Burleighová je presvedčená, že hlavní akcionári a vrcholoví manažéri Big Pharmy sa dnes svojich balíkov cenných papierov zbavujú nie náhodou. Rozohnali lokomotívu ‘’Big Pharma’’, ktorá spolu s pasažiermi (milióny Američanov, ktorí uverili na vakcínu) smeruje k priepasti. A samotní majitelia a šéfovia farmaceutických spoločností z tejto lokomotívy nepozorovane vyskakujú.
Vyskakujú, pretože vedia, čím sa môže masové očkovanie skončiť. Tu je na mieste spomenúť aktívneho odporcu očkovacej kampane v USA a vo svete Roberta Kennedyho mladšieho (synovec amerického prezidenta Johna F. Kennedyho, ktorý bol v roku 1963 zavraždený). Spomenul najmä nasledujúci fakt o bezohľadnosti Big Pharmy: „Ďalší problém so schvalením vakcíny spočiva v tom, že nie je testovaná na„ typických Američanoch“, ale na starostlivo vybranej skupine ľudí, ktorí netrpia žiadnymi chorobami.“
A potom uzatvára :„Všetky popredné spoločnosti vyrábajúce vakcíny, menovite Moderna, Glaxo, Sanofi, Pfizer, Merck, sú odsúdenými sériovými zločincami. Za posledných 10 rokov zaplatili 35 miliárd dolárov v podobe sankcií a pokút za to, že klamali lekárom, za podvod, za falšovanie vo vede, za úmyselné usmrtenie stoviek tisíc Američanov.“ Čestní odborníci nevylučujú, že masové očkovanie, ktoré sa teraz v Amerike vykonáva, môže mať za následok smrť nie státisícov, ale miliónov Američanov. Čo už, ako hovoril Niccolo Machiavelli, „účel svätí prostriedky“. Cieľom Big Pharmy sú veľké peniaze a prostriedkom milióny „nadbytočných“ ľudí, táto „nová ropa“ 21. storočia.
Autor: Valentin Jurijevič Katasonov – pôsobil ako konzultant pri OSN, poradca MMF a posledné roky ako profesor na Moskovskom inštitúte medzinárodných vzťahov MGIMO.
Zdroj: Fond strategickej kultúry
Preklad: hlavnydennik.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…