domovina

Ľubo Belák: Slovensko hľadá prezidenta

Každá televízna show potrebuje hviezdy a “hviezdny” komparz, ktorý bude na povel tlieskať, kričať, vstávať a na záver poslušne odchádzať, píše v úvode svojho blogu známy slovenský hudobník, skladateľ a televízny producent Ľubo Belák.

Nie je to inak ani pri voľbe prezidenta Slovenskej republiky. Po tridsiatich rokoch existencie samostatného Slovenska a po zmene voľby prezidenta sme si už na to akosi zvykli. Až na to, že v roku 2024 sa voľby zmenili na futbalový zápas. Začali sme sa deliť na tých, ktorí chcú štátnu suverenitu, ukončenie vojny bez zbraní na Ukrajine a normálnu verejnoprávnu televíziu a rozhlas, a tých, ktorí zásadne žiadajú tvrdú integráciu Slovenska do akýchsi USE, v slovenčine SŠE – Spojených štátov európskych a nekonečné dodávky zbraní na Ukrajinu bez akejkoľvek snahy o mier. O televízii a rozhlase to platí rovnako. Priaznivcom SŠE stačí neverejnoprávna RTVS vo farbách Progresívneho Slovenska a OĽANO (Slovensko).

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Po prvom kole volieb hlavy štátu sa opäť ukázalo, že nejde o snahu po zlepšení kvality života v spoločnosti, ale o ambície nominantov na získanie prezidentskej stoličky na pár rokov. Ako sa očakávalo, vo finále stoja dva „piliere“ nášho politického života. KOALÍCIA a OPOZÍCIA. Peter Pellegrini a Ivan Korčok vstúpili do arény, z ktorej vyjde len jeden víťaz. S remízou sa neráta. Pritom teoreticky, vnímajúc používané transparenty a heslá, obaja chcú rovnako zariadiť, aby sa na Slovensku žilo lepšie. Najčastejšie používajú slová: „prezident pre všetkých“ a „upokojenie rozdelenej a rozhádanej spoločnosti“. Samozrejme, každý z nominantov má aj zaručený spôsob, ako to dosiahnuť. Žiaľ tie spôsoby AKO skôr zväčšujú priepasť medzi oboma tábormi. Peter Pellegríni hrá usmiateho mŕtveho chrobáka koalície a Ivan Korčok hromžiaceho stúpenca opozície. Niekde uprostred sa ocitli tí, a je ich vyše dvoch miliónov, ktorí na to všetko kašlú. Z arény nakoniec vyjde jeden víťaz, ktorý nič nezmení. Môžeme naopak očakávať, že víťaz ešte viac prileje benzínu do vatry nenávisti.

Významne k celému chaosu prispela aj chorá RTVS. V „Super debate“ sa otázky a vyjadrenia krútili okolo tém, ktoré s funkciou prezidenta nemajú nič spoločné. Napríklad: „Ako by ste vy vyriešili životnú úroveň občanov Slovenska?“ alebo: „Bude aj na nové nemocnice? Napríklad Lekárske odborové združenie teraz v otvorenom liste žiada vás, kandidátov, aby ste sa k tomu vyjadrili“. (LOZ ani kandidáti o takomto liste nič nevedia.). Navyše si RTVS prostredníctvom svojich moderátorských hviezd Marty Jančkárovej a Mareka Makaru prihriala polievočku s otázkou o schvaľovaní nového mediálneho zákona.

Len málokto si naozaj uvedomuje, že systém parlamentnej demokracie, a tú by sme vraj mali na Slovensku mať, neumožňuje prezidentovi priamo zasahovať do vnútornej politiky štátu. Jeho vyhradeným legislatívnym priestorom je Ústava SR. A to nie je málo. Moc v štáte majú v rukách politici a štátnici. Pokiaľ tí prví sa snažia všetko zbúrať, najmä to, čo vzniklo za asistencie politických oponentov, štátnici majú záujem niečo postaviť, vdýchnuť život všetkému, čo stojí za to. Bez rozdielu, či to stavali víťazi alebo porazení. Práve prezident s ústavnými právomocami by mal byť štátnikom. Osobnosťou, určite bez väzieb na politické strany, vzdelaný, charizmatický, ktorý vie osloviť každého, bez ambícií nahovárať občanom nezmysly, ktoré generujú poslanci, štátni úradníci a vševediaci politickí analytici. Mal by sa jasne vyjadriť o tom, čo by nás všetkých malo spájať a nie rozdeľovať. Určite by to mala byť osobnosť, ktorá má vystupovanie. Vie hovoriť bez pripravených textov svojich asistentov a reagovať uvážene a bez zvyšovania hlasu. Takého nám rok 2024 neposkytol.

Aj dnes občania vyberajú z toho, čo si vlastne vytvorili sami. Či už prostredníctvom politickej strany, ktorú volili, alebo svojim podpisom pod menom nominanta na prezidenta. Blahoslavené sú krajiny, kde existuje kultúrna elita. Neorganizované spoločenstvo osobností, ktoré vo svojom profesionálnom ale aj súkromnom živote dokázali, že sú spôsobilí osloviť verejnosť bez straníckych tričiek s akoukoľvek témou. So skúsenosťou a múdrosťou, ktorá nie je len na papieri a ukrytá pod titulmi. Elita národa, ktorý chce byť partnerom ostatných susedných štátov, nesmie zostať v anonymite a mimo spoločenského diania. Takéto osobnosti na Slovensku nemáme. Nestačia videá populárnych tvárí. To je len marketing živiaci sa na hlúpych telenovelách. Bez hĺbky poznania a štipky odrazu ozajstného života. Sme v situácii, kedy za prezidenta vyberáme podľa jeho peknej tváre, nezmyselných sľubov, prípadne ako hlásnu trúbu opozície. O kvalite človeka sa nič nedozvieme. Naopak, začína sa súboj nálepiek, pľuvancov, osočovaní a arogantných poznámok. To je sito, cez ktoré prepadne porazený v zápase o prezidenta Slovenskej republiky. V zápase o nezastupiteľnú funkciu, ktorá má v rukách Ústavu. Prezident je síce osamelým hráčom, ale je jediný, ktorý aj po zlyhaní politického systému má šancu udržať štát pokope. Štát, na ktorom sme sa v Ústave SR dohodli. Na to však prezident potrebuje všetkých, ktorí tu žijú, platia dane, a chodia voliť hlavu štátu. Na to potrebujeme osobnosť štátnika. Nie kolektívne vedenie poradcov píšucich prejavy, tajomných podporovateľov, prezidentských intrigánov.

Dnes, pár dní pred konečným rozhodnutím v pokri o prezidenta SR, máme na pódiu dve postavy. Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka. Obaja zvolili svoju taktiku vo volebnom súboji. Majú obrovskú výhodu. Nikto sa ich nespýta na to, čo im prikazuje, či umožňuje Ústava SR. Ako sa zachovajú pri prípadnom politickom zlyhaní štátu. Nestačí vyhlásenie, kam patríme, s kým vo svete budeme spolupracovať, či budeme alebo nebudeme posielať zbrane na Ukrajinu. Nikto sa nepýta, ako zabezpečí fungovanie ústavných orgánov, ak sa zosypú. Správy sú plné toho, ako sa budú miešať do politiky, pritom Ústava im to neumožňuje. Obsah politiky štátu na určité obdobie po parlamentných voľbách je v rukách koaličných strán, nie opozície. Jediným arbitrom v demokratickom štáte, či víťazi volieb splnili očakávania, sú voliči v nasledujúcich voľbách. Nie prezident. V zahraničnej politike je úlohou prezidenta spájať sa so susednými krajinami, nadväzovať kontakty kdekoľvek na svete. Nie za hranicami žalovať na stav spoločnosti vo vlastnej krajine a Ísť proti vôli väčšiny. Brániť právo verejnosti na verejnoprávnosť inštitúcií, akým dnes RTVS nie je, a nie brániť jej pracovníkov a generálneho riaditeľa proti legitímnym rozhodnutiam a kritike vládnucej koalície. Rovnako je dôležité, aby sa kandidáti verejne vyjadrili, čo pozitívne prinesú do verejného života a nie, proti čomu a komu budú bojovať. Pokiaľ nenájdeme spôsob ako začať voľbu prezidenta brať vážne, je úplne jedno, kto sa do prezidentského paláca posadí. Bude to len ďalší politik, opozičný, alebo koaličný. Štátnik tam má dočasne vstup zakázaný.

Autor: Ľubo Belák (26.3.2024)



Zdroj: Blog Ľuba Beláka

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Progresívci z nezdaru Attilu Végha neskrývane skáču od radosti! Bielik ich však uzemnil

Skutočnosť, že tri firmy zrušili spoluprácu so zápasníkom Attilom Véghom, teší okrem všetkých progresívcov a…

48 minút ago

Rusko pritvrdilo! Provokácia Poľska bude mať následky

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Rjabkov: Ak sa objavia jadrové zariadenia NATO v Poľsku, stanú…

55 minút ago

Ruský Gazprom žaluje slovenskú spoločnosť ZSE

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom na ruskom súde zažalovala tri stredoeurópske podniky, vrátane slovenskej energetickej firmy…

57 minút ago

Ratingová agentúra Standard & Poor’s potvrdila Slovensku rating A+ so stabilným výhľadom

Slovenská ekonomika zostáva podľa S&P odolná, a to aj napriek oslabeniu eurozóny. Hospodársky rast sa…

59 minút ago

Harabin: Dalo by sa povedať, že NATO nie je na to

Dovolím si povedať, že skutočnou hrozbou pre nás dnes určite nie je Ruská federácia, ale…

1 hodinu ago

Evropa se chystá zavést čtyřdenní pracovní týden. Slovensko to vítá

Zavedení čtyřdenního pracovního týdne by se na Slovensku mohlo stát skutečností. Premiér Robert Fico na Světovém ekonomickém fóru…

1 hodinu ago