zamyslenie

Evropa se chystá zavést čtyřdenní pracovní týden. Slovensko to vítá

Zavedení čtyřdenního pracovního týdne by se na Slovensku mohlo stát skutečností. Premiér Robert Fico na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že Slovensko by se brzy mohlo zařadit mezi země, které experimentálně zavedou čtyřdenní pracovní týden.

Opoziční Slovenské hnutí také navrhuje, aby se do novely zákoníku práce dostala možnost, aby zaměstnanec mohl požádat o čtyřdenní pracovní týden za podmínky, že bude pracovat stejný počet hodin jako v případě pětidenního pracovního týdne.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín <

Evropské země, jako například Belgie, Německo, Island, Španělsko, Portugalsko a Litva, zahájily pilotní projekty, v jejichž rámci testují čtyřdenní pracovní týden, již dříve.

Výzkum americké socioložky Juliet B. Schorové odhaluje iluzi pokroku ve vědě a technice, které nás měly osvobodit od těžké práce a přinést obyčejnému člověku mnohem více volných dní. Schorová ve svých analýzách srovnává volný čas průměrného moderního člověka s volným časem průměrného člověka ve středověku.

Podle zjištění socioložky měl průměrný nevolník na anglickém venkově ve 14. století až 150 dní volna ročně. Historické záznamy ukazují, že lidé ve Francii měli nárok na 52 nedělí, 90 dní odpočinku a 38 svátků ročně. Ve Španělsku měli volno až 5 měsíců.

Ve středověku byl kalendář plný svátků, především náboženských, ale i světských – například svateb a křtů. Ty se někdy slavily až celý týden. V běžný den se pracovalo 16 hodin od svítání do soumraku, ale pracovní doba zahrnovala také přestávky na snídani, oběd a odpolední odpočinek, stejně jako přestávku na večeři nebo svačinu či odpolední svačinu. Ve středověku tedy člověk pracoval celkem asi 8 hodin.

Středověk si lidé často spojují s temnotou, chudobou, tvrdou prací, krutými vládci a mučením.

Podle historika Dušana Zupky je obraz, který máme o středověku, do značné míry produktem kinematografie 20. století. „Historické filmy sice zasazovaly děj do středověku, ale dělaly to dost nešťastným způsobem, protože historii použily jen jako kulisu. Jejich záměrem nebylo zobrazit nebo rekonstruovat, jak to bylo, pouze zachovávaly široce rozšířené představy a šířily je dál,“ řekl v rozhovoru pro Sme a dodal, že stejné klišé se opakuje i v historických filmech 21. století.

Podle Schorové byl středověký životní rytmus pomalý, nenucený a pracovní tempo bylo uvolněné. „Naši předkové možná nebyli bohatí, ale měli hojnost volného času,“ dodala.

Největší pracovní vypětí v dějinách lidstva nastalo až od 19. století po nástupu průmyslové revoluce. Podle historických údajů se začalo pracovat 70 až 80 hodin týdně.

Největší ekonomové té doby, jakými byli například John Maynard Keynes a Jean Fourastié, předvídali, že nový technologický vývoj přinese lidstvu značné výhody. Čím vyspělejší země se stala, tím více volného času měli její obyvatelé mít.

AUTOR: Peter Petko

epochtimes.cz

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Slovanské Noviny

Recent Posts

Si Ťin-pching priletel do Srbska

Na návšteve si pripomenie 25. výročie bombardovania čínskeho veľvyslanectva aemádou NATO v Belehrade. Privítal ho…

9 hodín ago

Ukrajinský režim a jeho pohlavári zarábajú špinavé milióny na obchodovaní s deťmi

Ukrajinská chunta zarába milióny na kriminálnom biznise. Tento kriminálny biznis sa na Ukrajine naplno rozbehol.…

9 hodín ago

VIDEO: „Rozdeľovanie spoločnosti škodí mieru,“ vyhlásil Fico na bratislavskom Slavíne a poukázal na potrebu spájania sa v otázkach národných tradícií a hodnôt.

Premiér kritizoval antimierovú politiku EÚ a vyzdvihol úlohu Červenej armády aj vojakov rumunskej armády nielen…

9 hodín ago

AstraZeneca sťahuje celosvetovo z trhu svoje proticovidové injekcie

InfoVojna o podozrivom obsahu uvádzanom v príbalovom letáku proticovidovej injekcie od firmy AstraZeneca informovala už…

9 hodín ago

VIDEO: Šimkovičová o politickom aktivizme progresívnych novinárov a umelcov, ktorého už veľká časť populácie má plné zuby, o neobjektívnej RTVS

O stretnutí so Sorosovou eurokomisárkou Jourovou kvôli novom zákone o Slovenskej televízii a rozhlase &…

9 hodín ago