Jednoduchý nanajský lovec za pár mesiacov v bitkách pri Stalingrade zabil 299 nacistov a stal sa jedným z najlepších ostreľovačov sveta.
V auguste 1941 k vojenskému komisárovi v Komsomolsku na Amure prišiel mladý nanajec, menom Alexej Samar. , na ošúchanom saku mal tri odznaky: “Pripravený na prácu a obranu”, Vorošilovský strelec “a odznak” Komsomol “. Keď sa Alexej dostal k vojenskému komisárovi, hneď od dverí povedal – “som lovec, chcem byť ostreľovač, dám 150 fašistov!” Prirodzene, nikto mu neveril, no on trval na tom, aby boli jeho schopnosti okamžite otestované.
Kontrola prebehla. Ako cieľ bola navrhnutá päťkopejková minca. Predstavte si ten údiv skúšajúcich, keď mincu vyhodenú do vzduchu trafil z prvého výstrelu! Vytrvalosť komsomolca bola korunovaná úspechom – na odporúčanie okresného výboru Komsomolu a vojenského registračného a branného úradu bol zaradený ako dobrovoľník – ostreľovač.
Samar bol disciplinovaný. Miloval zbrane, najmä karabínu a pištoľ, strieľal z nich vynikajúco. Samar sa v taktických cvičeniach majstrovsky plazil, nabiehal, prezliekal sa, vedel sa premeniť na „guľatinu“ či „hnilý peň“, na „papraďový krík“, dokonale prekonal akúkoľvek vodnú prekážku. Samar liezol po stromoch so závideniahodnou obratnosťou.
Alexej Samar prijal svoj krst ohňom o rok neskôr v Stalingrade, keď splnil svoj sľub vojenskému komisárovi v tretine za jeden deň. V boji o vlečku “55. kilometer” a mohylu – 122 v rámci bojového sprievodu poručíka Kabanova otvoril skóre už z prvým výstrelom Alexej Samar. Len v prvý deň bitky Alexej Samar zničil 48 nacistov – vynikajúci výsledok! Mladý zástupca nanajského národa dokázal, že nie je chvastúň, a presvedčil sa, že skutočne dokáže zabiť 150 fašistov, ako sľúbil. Po výsledkoch prvej bitky dostal Alexej Samar na príkaz divízie poďakovanie, získal hodnosť seržanta a získal právo na „voľný lov“, teda právo, ktoré používali najskúsenejší ostreľovači. v prednej línii.
Mladému Nanaiovi trvalo iba 20 dní neutíchajúceho boja, aby splnil a prekročil svoj sľub. Výsledok – 190 zabitých nacistov, za čo mu bol udelený Rád červeného práporu. V októbri – novembri 1942 nemecké velenie zorganizovalo neustály dohľad nad Alexejom Samarom, spustil sa na neho skutočný lov. Nemeckým ostreľovačom, ktorí dorazili z Nemecka do Stalingradu, sa podarilo Alexeja vypátrať. Jeden z najlepších ostreľovačov v Stalingrade a Červenej armáde bol zabitý koncom novembra 1942.
Milan Novický
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…