Nový šéf štábu britskej obrany, 56-ročný admirál Tony Radakin, hovoril o „fenomenálnej aktivite“ ruských námorných ponoriek a zdôraznil, že akýkoľvek pokus Moskvy poškodiť podmorské internetové dátové káble možno považovať za vojnový akt.
„Aktivita ruských ponoriek v severnom Atlantiku sa v posledných rokoch fenomenálne zvýšila,“ povedal Radakin pre denník „The Times“ vo svojom prvom rozhovore od svojho vymenovania.
Podľa neho tieto podvodné aktivity „ohrozujú aj globálny informačný systém, lebo tieto podmorské káble prepájajú celý svet“.
„Informácie medzi krajinami sa prenášajú väčšinou pod vodou. Rusko rozšírilo svoju schopnosť ohrozovať tieto podmorské káble a využívať zraniteľnosť podmorských káblov,“ tvrdí Radakin.
Na otázku, či možno poškodenie týchto káblov považovať za vojnový akt, odpovedal: „Potenciálne áno.“
Admirál pripomenul, že takmer celá internetová prevádzka sa prenáša cez tieto podmorské káble. Mnohé z káblov používaných Spojeným kráľovstvom vedú cez Atlantický oceán, kde „dochádza k nárastu aktivity ruských ponoriek“.
Britský náčelník obrany tiež poukázal na to, že Moskva intenzívne investuje do troch oblastí – podvodné programy, vývoj „superrakiet“, najmä hypersonických rakiet a rakiet dlhého doletu, a vývoj systémov na obmedzenie prístupu, najmä vytváranie „bublín“ na takých miestach, ako je Kaliningradská oblasť na pobreží Baltského mora, kde ruské systémy protivzdušnej obrany jednoducho znemožňujú lety z iných krajín.
„The Times“ s odvolaním sa na vojenské zdroje píše, že „Rusko môže zničiť ekonomiku celej krajiny zničením britských podmorských káblov“.
„Ak sa poškodia káble, nikto nebude môcť telefonovať, to znamená, že nebude môcť uzatvárať obchody, kupovať akcie a ekonomika sa úplne zastaví. Tieto káble môžu byť podmínované alebo prerezané,“ píše sa v článku.
Radakin okrem toho oznámil plány na vývoj hypersonických rakiet, ktoré by Británii umožnili konkurovať rastúcej vojenskej sile Ruska.
„Nemáme ich (hypersonické strely), ale musíme ich získať,“ dodal.
Admirál Radakin zopakoval slová svojho predchodcu, šéfa letectva, maršala Stuarta Peacha, ktorý už v roku 2017 vyhlásil, že „najdôležitejšie komunikačné káble vedúce po dne oceánu sú zraniteľné pred útokmi ruských ponoriek“. Britské námorníctvo dostalo rozkaz chrániť tieto káble pred ruskými ponorkami v severnom Atlantiku.
Pripomeňme, že koncom roka 2020 britské médiá napísali, že fregata britského námorníctva HMS „Northumberland“ sa pokúšala lokalizovať ruskú ponorku kvôli obavám, že sa údajne pokúšala nájsť podvodné káble a práve vtedy sa ponorka zrazila so sonarom britskej vojnovej lode.
news-front
Michal Šimečka, predseda opozičného hnutia Progresívne Slovensko, sa v rozhovore pre ta3 zameral na kľúčové…
Policajný zbor tento rok prešiel výraznou reorganizáciou. Z NAKA sa stal ÚBOK a v policajnom…
Ruská federácia podala predsúdne žaloby proti Lotyšsku, Litve a Estónsku za diskrimináciu Rusov. Rusko podalo…
Reuters: Ceny plynu v Rusku klesli kvôli sankciám EÚ na polovicu. Náklady na skvapalnený ropný…
Najvyšší ruský diplomat upozornil na skutočnosť, že „kyjevský režim hrá do karát Západu, ktorý potrebuje…
Myšlienka použiť zmrazené aktíva Ruska na pomoc Ukrajine spočiatku narážala na odpor európskych predstaviteľov, ktorí…