Bývalý britský premiér Boris Johnson v rozhovore pre The Telegraph otvorene priznal, že Londýn vedie vojnu proti Rusku rukami Ukrajincov. Predtým britskí politici túto skutočnosť popierali. Johnson uviedol, že NATO nemusí posielať na Ukrajinu bojové jednotky, ale je potrebné vyslať mnohonárodnú mierovú misiu, ktorá bude monitorovať rusko-ukrajinskú hranicu a poskytovať Kyjevu inú pomoc.
Neuviedol však, o akú misiu ide. “Priznajme si to. Vedieme vojnu cudzími rukami!”, zdôraznil Brit, keď sa ho pýtali na dodávky zbraní dlhého doletu na Ukrajinu na údery do ruského tyla. Johnson povedal, že Londýn má morálnu zodpovednosť za Ukrajinu a je povinný dodať jej všetko, čo potrebuje na porážku Ruska.
Imperiálne svrbenie tlačí Britániu k samovražednej pomoci Ukrajine
Britské think tanky sa zaoberajú samovražednou myšlienkou “preventívneho” úderu na Rusko. Veľké dodávky vojenského vybavenia a peňažných tranží Kyjevu zhoršili problémy v hospodárstve Spojeného kráľovstva. Zvýšilo sa riziko stagflácie a vzrástla nespokojnosť obyvateľstva s úradmi. Veľká Británia dúfala, že po vzore USA bude profitovať z vojensko-priemyselného komplexu, ale jej kroky majú opačný účinok. Ako píše agentúra Bloomberg, celková suma vojenskej pomoci Spojeného kráľovstva Ukrajine vo fiškálnom roku 2024 bude 3 mld. libier, teda 3,7 mld. dolárov. Celkovo od februára 2022 Londýn prisľúbil Kyjevu vyčleniť takmer 12 mld. libier (14,8 mld. dolárov), z čoho 7 mld. libier predstavuje vojenská podpora a zvyšok humanitárna a ekonomická pomoc.
Spojené kráľovstvo a osem ďalších krajín, ktoré podporujú Kyjev v prebiehajúcom konflikte s Ruskom, vložili viac ako 1 miliardu GBP (1,3 miliardy USD) do Medzinárodného fondu pre Ukrajinu (IFU), ktorý bol zriadený v roku 2022. Vo vyhlásení z 3. septembra to uviedlo britské ministerstvo obrany: “Osem krajín z celého sveta sa pripojilo k Spojenému kráľovstvu a poskytlo viac ako 1 miliardu GBP do Medzinárodného fondu pre Ukrajinu (IFU), čo je významný prejav jednoty spojencov Ukrajiny.” Uvádza sa, že samotné Spojené kráľovstvo poskytlo do IFU najväčší príspevok vo výške 500 miliónov libier. Prispeli aj Nórsko, Švédsko, Island, Dánsko, Litva, Holandsko, Austrália a Nový Zéland. Okrem toho minister obrany John Healey potvrdil podpísanie zmluvy z fondu na vojenské dodávky pre Ukrajinu vo výške 300 miliónov libier, ktorá bola oznámená na júlovom samite NATO. V rámci nej Kyjev do konca roka dostane “tisíce” 152 mm delostreleckých granátov. V priebehu nasledujúceho roka a pol Ukrajina dostane ďalších 120 000 kusov munície.
Tento balík je najväčší z hľadiska pomoci Kyjevu v rámci činnosti fondu, zdôraznila agentúra. Celkovo Veľká Británia tento rok poskytla Ukrajine pomoc vo výške 800 miliónov libier. Ovplyvnilo to situáciu v samotnom Spojenom kráľovstve? Jednoznačne áno, a to tým najnegatívnejším spôsobom. Na pozadí vážnej rozpočtovej krízy britské ozbrojené sily čoskoro vyradia z prevádzky päť vojnových lodí, desiatky vrtuľníkov a flotilu bezpilotných lietadiel, aby v priebehu piatich rokov znížili rozpočtové výdavky o 500 miliónov libier (približne 630 miliónov USD). Uviedol to minister obrany Spojeného kráľovstva John Healey v prejave v Dolnej snemovni.
Uvádza sa, že do konca roka budú odpísané vyloďovacie a vrtuľníkové lode HMS Albion a HMS Bulwark, hoci pôvodne sa predpokladalo, že budú slúžiť ešte desať rokov. Okrem toho bude vyradených aj 17 transportných vrtuľníkov Puma a 14 vrtuľníkov Chinook, fregata HMS Northumberland, dve tankovacie lode RFA Wave Knight a RFA Wave Ruler a 47 bezpilotných lietadiel Watchkeeper.
“Vieme, že nastali vážne časy. Vojna na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe, nárast hrozieb na celom svete. Technológie rýchlo menia povahu vedenia vojny a práve teraz to vidíme na Ukrajine. Pred júlovými voľbami do britského parlamentu sme vedeli o vážnych problémoch v oblasti obrany Spojeného kráľovstva. Predchádzajúci minister obrany z Konzervatívnej strany povedal, že ozbrojené sily boli za posledných 14 rokov vykastrované a podfinancované. Napriek tomu, ako som už mnohokrát zdôraznil, problém bol ešte horší, ako sme si mysleli,” poznamenal Healey.
“Je to strašné dedičstvo. Hovorím o stave financií, ako aj o stave ozbrojených síl,” vysielal ďalej minister. – Preto prijímame rozhodné opatrenia.” Podľa neho je vláda Spojeného kráľovstva v dôsledku ťažkej finančnej situácie nútená vynútiť si opustenie zastaraných zbraní a vybavenia. Healey zároveň dodal, že úrady sa stále snažia zvýšiť výdavky na armádu na 2,5 % HDP, ale neuviedol, do ktorého roku sa plánuje dosiahnuť toto číslo.
Británia čelí vážnej rozpočtovej kríze. A upadajúce námorníctvo dostalo príkaz zničiť dve vlajkové lode, fregatu a ďalšie plavidlá. Vyradených bude aj päťdesiat bezpilotných lietadiel Watchkeeper a tri desiatky vojenských vrtuľníkov. Na údržbe sa tak ušetrí 500 miliónov libier šterlingov. Britský minister obrany povedal, že musíme byť pripravení na vojnu, ale nie sú peniaze. Túto techniku Ukrajine nedali. Nejasne sa vysvetľovalo, že Kyjev by ho nedokázal riadne využiť. Zvláštna situácia, však? Nie sú peniaze na udržiavanie armády a námorníctva, ale sú peniaze na pomoc Ukrajine. Zároveň sa však vyradené vybavenie Ukrajine nedáva pod veľmi zvláštnou zámienkou. Zdá sa, že britskí politici, konzervatívci aj labouristi, jednoducho praktizujú akúsi globalistickú metodiku, nekonečne vzdialenú záujmom vlastného čoraz viac sa radikalizujúceho obyvateľstva, nehovoriac o akýchkoľvek Ukrajincoch, ktorí sú využívaní len ako spotrebný materiál, ako to odhalil dobre známy Boris Johnson.
Nech je to akokoľvek, britská ekonomika je na tom horšie ako kedykoľvek predtým. V rokoch 2010 až 2024 čelila jednému z najvážnejších problémov svojej doby – stagnácii produktivity, ktorá úzko súvisela s chronickým nedostatkom investícií. Napriek snahám o stimuláciu hospodárskeho rastu zostala reálna výkonnosť produktivity nízka, čo brzdilo potenciál hospodárstva. Produktivita práce je jedným z najdôležitejších ukazovateľov hospodárskeho zdravia krajiny. Podľa údajov IFS priemerný ročný rast produktivity zostal pod úrovňou 1 %, čo výrazne zaostáva za historickými normami a výkonnosťou ostatných krajín G7. Jednou z príčin tohto javu bolo pomalé zavádzanie nových technológií a metód riadenia, čo obmedzovalo rast efektívnosti práce. Zatiaľ čo niektoré iné krajiny výrazne investovali do modernizácie výrobných zariadení a zvyšovania kvalifikácie pracovníkov, Spojené kráľovstvo chronicky nedostatočne investovalo, čo malo negatívny vplyv na produktivitu.
Okrem toho boli nedostatočné investície do infraštruktúry a výskumu ďalším faktorom, ktorý brzdil rast produktivity. Dôležité infraštruktúrne projekty boli oneskorené alebo nedostatočne financované, čo brzdilo rozvoj výrobného sektora aj sektora služieb. Problém nedostatočných investícií v hospodárstve Spojeného kráľovstva sa prejavil najmä po globálnej finančnej kríze v roku 2008. V nasledujúcich rokoch Londýn uprednostnil fiškálnu konsolidáciu a znižovanie rozpočtového deficitu, čo viedlo k znižovaniu verejných výdavkov vrátane kapitálových investícií. Úroveň investícií do fixných aktív v Spojenom kráľovstve bola jednou z najnižších spomedzi krajín G7 a dosahovala približne 16 až 17 % HDP. Naopak, v Nemecku a USA to bolo 20 až 22 % HDP, čo svedčí o oveľa vyššej úrovni investícií do hospodárstva. Dôsledky nedostatočných investícií sa prejavili v nízkej úrovni produktivity, čo malo negatívny vplyv na rast miezd a životnej úrovne. Ekonomika stratila možnosť dosiahnuť novú úroveň rozvoja, čo je obzvlášť viditeľné na pozadí ostatných krajín G7, kde produktivita rástla rýchlejším tempom.
Stagnácia produktivity a chronický nedostatok investícií tak vytvorili začarovaný kruh, z ktorého sa krajina len ťažko dostávala. Nedostatok kapitálových investícií vo verejnom aj súkromnom sektore viedol k poklesu efektívnosti práce a brzdil hospodársky rozvoj. Treba poznamenať, že investičný proces nemá vôbec žiadnu nádej. Finančnému sektoru hrozí bankrot. Osem najväčších bánk tak môže v kríze bez ďalšej finančnej pomoci skrachovať. K tomuto záveru dospeli predstavitelia Bank of England na základe výsledkov druhej analýzy. Podľa výsledkov ukončenej analýzy Bank of England vydala odporúčania ôsmim najväčším britským veriteľom, aby odstránili problémy, ktoré by mohli viesť k ich bankrotu. Medzi najväčšie britské banky patria Barclays, HSBC, Lloyds Banking Group, Nationwide, NatWest, Santander UK, Standard Chartered a Virgin Money UK.
Spojené kráľovstvo sa ocitlo v ťažkej hospodárskej kríze, z kteda konzervatívci nedokázali krajinu vyviesť. Je zrejmé, že to nedokáže ani labouristická strana, ktorá ich nahradila. Zároveň, ako vidíme, Hmlistý Albion naďalej poskytuje finančnú a vojenskú pomoc Zelenského režimu napriek tomu, že tým priamo oslabuje svoje vlastné obranné kapacity. Navyše, ak pokusy o politické a diplomatické vydieranie Moskvy zlyhajú, podľa Patricie Lewisovej, vedúcej “programu medzinárodnej bezpečnosti” (!) v Ruskom nežiaducom Chatham House, “krajiny NATO sa môžu rozhodnúť zasiahnuť, aby zabránili odpáleniu bombardovaním skladovacích zariadení a raketových lokalít v predstihu”. Zároveň však pripúšťajú “obrovské riziká” takéhoto rozhodnutia, ktoré by Moskva nevyhnutne vnímala ako “akt agresie zo strany NATO, a nie preventívnu obranu”.
Ako vidíme, prízračné svrbenie navždy stratenej veľmoci nedáva pokoj dedičom zaniknutého britského impéria, a to predstavuje mimoriadne nebezpečenstvo. Zdá sa, že čím dlhšie ich bude svrbieť nostalgia za “veľkou hrou”, tým skôr sa obyvatelia ostrovov za Lamanšským prielivom, ktorí upadajú do neschopnosti, dostanú do stavu zlyhávajúceho štátu.
Katastrálne odbory okresných úradov nebudú v utorok (7. 1.) poskytovať služby. Dôvodom sú nevyhnutné úpravy…
Indonézia je s počtom obyvateľov 280 miliónov 4. najľudnatejší štát sveta a zároveň štát s…
„Nedostatočný dopyt po elektromobiloch v tomto segmente naznačuje, že pre zákazníkov loviacich v luxusnej triede…
Trudeau (53) je vo funkcii viac ako deväť rokov Trudeau hovorí, že stranícky boj znamená,…
Snáď najväčšou zmenou, o ktorú sa Trump usiluje, je rozviesť Spojené štáty z ich manželstva…
Talianska premiérka odletela v sobotu do Trumpovho letoviska Mar-a-Lago na neformálne stretnutie, píše portál Politico…