Ministerka vnútra Agne Bilotaiteová pre portál „Delfi.lv“ uviedla, že 14 nelegálnych imigrantov z viac ako 4100, ktorí vstúpili do Litvy, už krajinu opustilo a vrátilo sa domov. Takých ľudí bude podľa nej čoraz viac.
Mužov-migrantov, ktorí sa sťažujú na zlé životné podmienky v stanových táboroch, žiada, aby boli trpezliví.
„Nie sme schopní im poskytnúť podmienky ako v 5-hviezdičkovom hoteli. Našou prioritou sú teraz najzraniteľnejšie skupiny, to znamená ženy a deti, robíme potrebné opatrenia na presun ľudí do lepších podmienok,“ povedala Bilotaiteová.
Podľa ministerky sa pripravujú miesta aj pre ďalších migrantov.
„Musia chvíľu počkať, kým budeme mať takú príležitosť — buď modulárne domy alebo iné miesta na presťahovanie. Prosím, buďte trpezliví. Litva nemá ani materiálne, ani iné možnosti poskytnúť také dobré podmienky. Máme aj vlastných občanov, občanov Litovskej republiky, ktorí niekedy žijú v ešte horších podmienkach ako samotní migranti. Robíme všetko, čo je v našich silách,“ zdôraznila ministerka.
Litovský minister zahraničných vecí Gabrielus Landsbergis naopak v liste vysokému predstaviteľovi pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Európskej únie Josepovi Borrellovi napísal, aby prijal opatrenia na ochranu hraníc EÚ.
„Litva teraz draho platí za svoje hodnoty. Reakciou na našu pomoc demokratickým silám Bieloruska je podpora migračných tokov z Blízkeho východu a afrických krajín. Nie je ťažké dokázať, kto a ako to organizuje. Bieloruská KGB s pomocou cestovných kancelárií a leteckých spoločností môže za týždeň doviezť do Bieloruska z Iraku a ďalších krajín cez Istanbul viac ako 6 000 ľudí a priviesť ich na litovskú hranicu, to znamená na vonkajšiu hranicu EÚ,“ povedal Landsbergis.
Zdôraznil, že EÚ musí posilniť svoju reakciu a metódy reakcie na obnovené toky migrantov na vonkajších hraniciach EÚ.
„Musíme pochopiť novú realitu a okamžite reagovať. Štáty s nepriateľskými úmyslami môžu vždy prestať strážiť svoje hranice alebo dokonca aktívne vyzývať migrantov z krajín s nízkymi príjmami, aby prišli k hraniciam EÚ,“ zdôraznil Gabrielus Landsbergis.
Dúfa, že o «potrebnej koordinovanej akcii EÚ» bude diskutovať na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ v Slovinsku 2. septembra.
„Litovské ministerstvo zahraničných vecí odhaduje potenciál dodania utečencov len cez Istanbul na 6 000 ľudí týždenne. Údaj je, samozrejme, orientačný. A kedykoľvek môže narásť rôznymi cestami. Vrátane nových a z dôvodu obnovenia všetkých letov z Iraku. Nebezpečnejšie je, že 4100 utečencov v Litve už spôsobilo obrovské politické problémy. No v každom okamihu môže ísť cez hranicu Litvy oveľa väčší tok ľudí. Napríklad s nástupom jesenných dažďov v októbri a potom v zime. Vtedy si jednoduché stanové tábory s utečencami neporadia. Litva si uvedomuje, že sa nachádza na pokraji veľmi vážnej hraničnej a vnútropolitickej krízy. Odsunutie nových utečencov späť do Bieloruska balansuje na pokraji hraničného konfliktu, ktorého kľúč nie je v rukách Litvy,“ hovorí bieloruský politológ Jurij Ševcov.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…