Mnoho ľudí pozná a rozumie svojim hubám. Huby, podobne ako rastliny, bývajú tiež jedovaté, takže im musíte rozumieť, poznať kontraindikácie a dodržiavať dávkovanie.
V posledných desaťročiach sú huby zaujímavé ako zdroj antibiotických látok. Veda o liečbe rôznych chorôb hubami sa nazýva fungoterapia. Mnoho ľudí pozná a používa na liečenie hubu čagu alebo muchotrávku, ale aj mnohé iné huby boli preštudované a dajú sa použiť aj na liečenie. V biológii je všetko bohatstvo foriem života rozdelené do troch kráľovstiev – kráľovstvo rastlín, kráľovstvo húb a kráľovstvo živočíchov. Dnes sa dotkneme kráľovstva húb. Huby teda nie sú rastliny ani živočíchy. Ide o jednu z najväčších a najrozmanitejších skupín živých organizmov, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou všetkých vodných a suchozemských ekosystémov našej planéty.
Huby obsahujú v priemere až 90 % vody. Zvyšných 10 % je rozdelených približne takto: do 4 % tvoria bielkoviny, do 2 % vláknina, do 1,5 % sacharidy, do 1 % tuky a do 1,5 % minerály.
Huby obsahujú veľa solí železa, fosforu, draslíka a stopových prvkov. Takmer všetky jedlé huby obsahujú vitamíny A, B, B1, C a PP. Štúdie ukázali, že huby z hľadiska obsahu vitamínu B nie sú horšie ako obilné produkty a maslo. Vitamínu PP je v nich toľko ako v kvasniciach, pečeni. Huby obsahujú cenné tukové látky, ktoré sú takmer úplne absorbované ľudským organizmom. Zloženie tukov z húb zahŕňa organické kyseliny (maslová, octová, olejová, stearová, mliečna a iné), ktoré spôsobujú kyslú reakciu miazgy hubových buniek. Navyše huby obsahujú polysacharidy so silnou protinádorovou aktivitou.
Hríb (Boletus) je rod húb z čeľade Boletaceae (biele hríby). Hríb sa tiež nazýva jeden z najbežnejších druhov tohto rodu – hríb smrekový. Existujú odkazy na skutočnosť, že v ľudovom liečiteľstve Ruska v 17. storočí vodné extrakty získané z plodníc húb hríba boli široko používané na liečbu pretrvávajúcich vredov a omrzlín. Neskôr bol v hubách hríba identifikovaný alkaloid herzenín, používaný pri liečbe angíny pectoris. Vo všeobecnosti biela huba zlepšuje metabolizmus. Zo starovekého ľudového liečiteľstva je známe, že systematická konzumácia hríbov bielych bráni vzniku niektorých gastrointestinálnych ochorení. A toto tvrdenie nie je neopodstatnené. Nie je to tak dávno, čo sa v tejto hube našli látky s antibiotickým účinkom, ktoré potláčajú niektoré črevné baktérie patogénne pre človeka.
Aj v ľudovom liečiteľstve existuje názor, že systematická konzumácia sušených húb je profylaktickým prostriedkom proti rakovine. Hlavným nepriateľom rakovinových nádorov sú sušené hríby. Ich prášok je schopný zabrániť chorobe. Na rozdiel od iných metód zberu sú užitočné látky najlepšie zachované v sušených hríboch a zlepšujú sa chuťové vlastnosti. Biele hríby sú dobré na srdce (pri angíne pectoris), zvyšujú vitalitu, chránia pred bolesťami hlavy a črevnými infekciami. Na domácu liečbu sa zvyčajne pripravuje tinktúra. Pri hematóme (modrinách) sa na postihnuté miesto aplikujú klobúčiky hríbov, ktoré sa predvaria do mäkka a nechajú sa 2 hodiny lúhovať. Zhora je bolestivé miesto v noci zabalené niečím nepremokavým a šatkou.
Pečiarka je rod húb z čeľade pečiarkovité (Agaricus). Liečba týmito hubami pomáha pri hnisavých ranách a zápaloch. Výťažky z húb pomáhajú chorým na týfus, zabíjajú bacily tuberkulózy a paratýfusu, ale aj zlatého stafylokoka, ktorý postihuje deti mnohými chorobami. Extrakt zo šampiňónu lúčneho sa používa proti tuberkulóze, týfusu, paratýfusu a na liečbu hnisavých rán. Plodnica huby obsahuje antibiotiká agaridoxín a agrocybín a v nej obsiahnuté antibiotikum kamestrín môže oddialiť rozvoj zlatého stafylokoka. Huby sa vyznačujú vysokým obsahom arginínu a lyzínu, ktoré priaznivo pôsobia na rozvoj pamäti a psychických schopností človeka. Huba je veľmi prospešná pre imunitný systém organizmu. Huby obsahujú vo svojom zložení látky, ktoré ničia cholesterolové plaky. Pomáhajú aj v boji proti rakovine. Ak budete jesť šampiňóny, zníži sa vám riziko srdcového infarktu alebo výskytu aterosklerózy. Pomáha pri bolestiach hlavy, migréne, pomáha zmierniť únavu a tieto užitočné huby pomáhajú udržiavať pokožku v dobrom stave. V sušenej forme sa huby odporúčajú používať pri žalúdočných vredoch a hepatitíde.
Rýdzik je bežný názov pre niekoľko druhov húb rodu Plávkovité. Slovo „rýdzik“ prebrali niektoré neslovanské jazyky, ako napríklad nemčina (nem. Reizker) a maďarčina (maď. Rizike). Konzumácia zlepšuje videnie, stav pokožky, vlasov. Huby majú množstvo užitočných vlastností: zabraňujú progresii rakovinových buniek, pôsobia antioxidačne, posilňujú kardiovaskulárny a imunitný systém a zvyšujú vitalitu. Veľká koncentrácia vitamínu A zlepšuje videnie, stav pokožky, zvyšuje sekréciu melatonínu. Klinické štúdie ukazujú, že užívanie týchto húb zvyšuje účinok liekov zameraných na liečbu pľúcnych ochorení, urýchľuje rekonvalescenciu a rehabilitačný proces. Prítomnosť diétnej vlákniny a balastných látok stimuluje činnosť čriev, odstraňuje problémy so stolicou a napomáha prečisteniu organizmu. Systematické zaradenie do stravy normalizuje metabolizmus. Je vedecky dokázané, že huby aktívne ovplyvňujú rakovinové bunky a eliminujú možnosť onkológie.
Masliak je rod húb z čeľade masliakovité. Svoj názov dostal vďaka mastnému, klzkému klobúku na dotyk, ktorý môže mať vypuklý až plochý tvar. V plodniciach (klobúk) sa odhalil obsah zinku, ktorý zvyšuje sexuálnu túžbu a možnosť oplodnenia zrelého vajíčka – je to spôsobené tým, že pod vplyvom tohto stopového prvku spermie zvyšujú svoju pohyblivosť. Masliaky pomáhajú pri chorobe, ako je dna, kvôli určitým živicovým zlúčeninám v ich zložení. Prášok z rozdrvených sušených klobúčikov masliakov je účinný liek na silné a pretrvávajúce bolesti hlavy. U pacientov s migrénou dochádza k výraznému zlepšeniu stavu.
Jedlá z masliakov regulujú potenciu a obnovujú mužskú silu. Chitín v zložení huby, ako špongia, absorbuje toxíny a odstraňuje toxíny z organizmu. Predpokladá sa, že masliaky ako imunomodulátory zvyšujú výdrž a zlepšujú náladu.
Kozák je rod húb z čeľade hríbovité – všeobecný názov pre niekoľko druhov húb rodu Leccinum. Vyznačujú sa oranžovo-červeným (niekedy bielym) klobúkom a modro sfarbenou hubovou dužinou na reze. 100 g čerstvých húb obsahuje 22 kcal, sušených – 315 kcal. Vysoký obsah kalórií je dôvodom, prečo sú vysoko odporúčané pre tých, ktorí trpia anémiou. Boletus dokonale prispieva k hojeniu rán a dôvodom je rovnaký vysoký obsah kalórií. Rozsah vplyvu hríbov: čistí krv; odstraňuje z tela soli ťažkých kovov, toxíny a rádionuklidy; znižuje hladinu cholesterolu v krvi; stimuluje imunitný systém; má protinádorový účinok; sedatívne pôsobenie; obnovuje a má priaznivý vplyv na črevnú mikroflóru; má regeneračný účinok; liečba a prevencia aterosklerózy; liečba benígnych a malígnych nádorov vrátane ich prevencie; dysbakterióza; chronické ochorenia žalúdka a čriev; depresie; nervové poruchy; zvýšenie imunity; zlepšuje krv, farbu a tvár. Používa sa ako tinktúra alebo prášok. Používajte iba klobúčiky.
Kozák napríklad brezový (Léccinum scábrum) je názov pre niekoľko druhov húb rodu Leccinum. Všetky kozáky sú jedlé huby a mierne sa líšia vo výživových vlastnostiach. Jeho konzumácia pomáha odstraňovať toxíny z organizmu a zlepšuje funkciu obličiek. Kozák má priaznivý vplyv na nervovú sústavu a upravuje hladinu cukru v krvi. Vhodné pre diétne jedlá.
Rýdzik riasnatý (Lactarius resimus) je jedlá huba z čeľade plávkovité (Russulaceae). Nevedú k zvýšeniu hladiny glukózy, v súvislosti s tým ich môžu bez obáv jesť aj diabetici. Tým, ktorí chcú schudnúť, sa tiež odporúča konzumovať osikové, žlté, čierne alebo biele mliečne rýdziky. Ich pravidelná konzumácia priaznivo pôsobí na nervovú sústavu. Pomocou takýchto húb možno predchádzať depresii a neuróze a znížiť pravdepodobnosť stresu. V ľudovom liečiteľstve sa používajú pri ochoreniach ako urolitiáza, cholelitiáza, emfyzém. Rýdziky sú schopné pôsobiť antibakteriálne. Rýdzik korenistý, ktorého výhody uznávajú aj oficiálne farmaceutiká, sa používa na výrobu liekov na tuberkulózu. Rýdziky obsahujú biologicky aktívne látky, ktoré dokážu zabrániť tvorbe solí kyseliny močovej v obličkách. Vďaka tomu môžu byť takéto huby použité pri liečbe obličkových kameňov. Oplatí sa ich zaradiť do stravy pri nedokrvení, v tomto prípade sa odporúča konzumovať 100 g húb denne. Samostatne stojí za zmienku o výhodách solených húb. Po prechode fermentačným procesom získavajú vysokú enzymatickú aktivitu, antisklerotické a protizápalové vlastnosti. Vďaka tomu takéto rýdziky zlepšujú činnosť gastrointestinálneho traktu a čistia cievy. Odporúča sa ich konzumovať v priemere 250 gramov 3-krát týždenne. Môžete použiť huby aj externe. Alkoholová tinktúra z nich zmierňuje akné a zápaly a tiež podporuje hojenie tkanív. Existujú dôkazy, že rýdzik je dokonca schopný odstrániť bradavice.
Kuriatko jedlé je veľmi chutná a vyhľadávaná jedlá huba, je to druh huby z čeľade kuriatkovité (Cantharellaceae). Kuriatko je skutočným zdrojom vitamínov a užitočných prvkov. Pozostáva z látok ako: Vitamíny skupiny A. Užitočné látky zo skupiny B. PP. Provitamín O, ktorý pomáha čistiť pečeň od toxínov a toxických látok. Vitamíny skupiny E. Kobalt, fluór, mangán, meď, atď. Okrem toho sa používajú pri diétach proti obezite. Medzi ďalšie pozitívne aspekty týchto húb možno zaznamenať nasledovné: Liečba pankreasu a pečene. Prispieva k vyliečeniu abscesov a vriedkov. Účinne bojuje proti angíne. Posilňuje imunitu. Odstraňuje opuchy. Vzhľadom na prítomnosť zlúčenín obsahujúcich síru v kuriatkach, je užitočné zahrnúť ich do stravy na prevenciu rakoviny. Kuriatka sú tiež užitočné pri anémii, krivici, osteoporóze, obezite, dysbakterióze. Pomáhajú zbaviť sa kŕčových žíl. Kuriatka sa v ľudovom liečiteľstve účinne používajú pri bolestiach hrdla, furunkulóze a ochoreniach pankreasu.
Suchohríb je rod poroidných húb príbuzných s Hríbmi. Suchohríb je klasifikovaný ako prírodné antibiotikum. Odporúča sa ich zahrnúť do menu pacientom s katarálnymi infekčnými ochoreniami. Ich konzumácia zlepšuje zloženie v krvi, zlepšuje imunitu. Vzhľadom na nízky obsah kalórií a prítomnosť ľahko stráviteľných bielkovín sa huba považuje za diétnu. Rovnako ako hríb, aj suchohríb má vlastnosti proti starnutiu.
Podpňovka je rod húb. Je to jedlá huba, ktorá sa môže predávať na trhu, ale nedostatočne uvarená môže spôsobiť tráviace ťažkosti alebo dokonca ľahkú otravu. Podpňovka je jednou z najkomplexnejších a najnestabilnejších vo svojom zložení, pretože kombinuje huby patriace do rôznych rodov a čeľadí. Podpňovky sú škodlivé pre rôzne druhy baktérií; posilňujú organizmus; majú protinádorový účinok; zvyšujú imunitu; zlepšujú výkonnosť; znižujú tlak; normalizujú metabolizmus; majú priaznivý účinok na štítnu žľazu; bojujú proti črevným infekciám, hnisavým kožným ochoreniam, zápche; zlepšujú funkciu srdca; sú prospešné pri diabetes mellitus; upokojujú, obnovujú nervy; sú užitočné pri prevencii malígnych nádorov; odstraňujú problémy so žalúdkom; prispievajú k tvorbe vysoko kvalitnej krvi; stimulujú normalizáciu krvného obehu; odolávajú vírusom; zmierňujú zápal; ovplyvňujú zlepšenie pamäti; odstraňujú zlý cholesterol; rozpúšťajú krvné zrazeniny a ďalšie. Ich konzumáciou prijmete dennú normu medi a zinku, čím prospejete obehovému systému. Huby podľa vedcov obsahujú protinádorový proteín a tiež látky, ktoré liečia ischemickú chorobu srdca a cukrovku. Zo 100 gramov húb získate len 22 kalórií. Tiamín je dôležitá a vzácna zložka v prírode, ktorá je súčasťou čerstvých podpňoviek. Pomáha obnoviť reprodukčnú funkciu človeka a normalizovať prácu nervového systému.
Hadovka smradľavá (Phallus impudicus) je huba-gasteromyceta. Najtajomnejšia huba našich lesov. Vyhodí nohu, ktorá rastie rýchlosťou 5 mm za minútu. Život tejto úžasnej huby trvá len 1-2 dni. Hadovka lieči akékoľvek štádium rakoviny, trofické vredy, choroby tráviaceho traktu, zápaly obličiek, pečene, pankreasu, kardiovaskulárne choroby, hypertenziu, stavy po cievnej mozgovej príhode, kĺbové choroby, nezhubné nádory, mozgové nádory a autoimunitné choroby a pod. . Na ošetrenie sa používa alkoholová tinktúra huby, alebo tinktúra na ľanovom oleji.
Huby sú silným stimulantom na zvýšenie sekrécie žalúdka. Preto pre pacientov so zníženou sekréciou žalúdočnej šťavy, oslabených po chorobe alebo operácii, môžu byť hubové omáčky užitočné.
Bylinkárka Tatiana Rjabova
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Daňový a pozemkový podvodník Andrej Kiska, ktorý okrem iných svojich obchodných aktivít bol aj prezidentom, má…
Prestížne ocenenia za rok 2023 putovali do rúk výnimočných osobností slovenskej kultúry. Medzi laureátmi nechýbali…
Europoslanec Milan Uhrík z hnutia Republika sa prihlásil do rozpravy a skritizoval bod programu, ktorý sa…
Zamestnávatelia budú mať povinnosť poskytovať príspevok na športovú činnosť detí zamestnancov. Nová regulácia sa bude…
Na oficiálnej webovej stránke Kremľa bola zverejnená naliehavá výzva ruského prezidenta Vladimira Putina. "Chcem informovať…
"New York Times prekvapil a napísal svoj doteraz najpoctivejší komentár k vojne. Píše na sociálnej sieti komentáror…