domovina

Lídri EÚ sa po žiadosti ukrajinského diktátora Zelenského zhodli na poskytnutí protivzdušnej obrany jeho režimu. Slovensko v Bruseli zastupoval premiér Robert Fico

Tri najvážnejšie problémy Ukrajiny sú známe už mesiace: nedostatok munície, nedostatok vojenského personálu a slabá protivzdušná obrana. Spoločne robia ukrajinské pozície zraniteľnými a vytvárajú riziko prielomu zo strany ruských vojsk.

Nedostatok munície vedie k zúfalej situácii, v ktorej sa Ukrajina nachádza v treťom roku vojny. Velenie tak má takmer nemožnú voľbu: ako spravovať obmedzené zdroje. Ruské sily aktívne využívajú svoju rastúcu prevahu v živej sile a munícii na prelomenie ukrajinských obranných línií.

> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa vo štvrtok večer, v prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, zhodli na potrebe poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany. Informuje o tom bruselský spravodajca TASR.

V prijatých záveroch k Ukrajine sa uvádza, že EÚ by mala Ukrajine urgentne poskytnúť protivzdušnú obranu a urýchliť a zintenzívniť poskytovanie všetkej potrebnej vojenskej pomoci vrátane delostreleckých nábojov a rakiet.

Lídri EÚ zároveň ostro odsúdili pokračujúce raketové útoky Ruska na civilné a infraštruktúrne ciele a na energetický sektor na Ukrajine. Členské štáty sa zhodli, že zvýšia materiálnu pomoc, najmä v podobe generátorov na výroby elektriny.

V neposlednom rade premiéri a prezidenti privítali aj pokrok pri realizácii návrhu, aby výnosy zo zmrazených ruských aktív v Európe boli použité v prospech Ukrajiny.

Slovensko na zasadnutí zastupoval premiér SR Robert Fico (Smer-SSD).

Štvrtková pracovná večera bola venovaná aj vzťahom EÚ s Tureckom, kde je snaha zmodernizovať colnú úniu medzi oboma stranami.

Prehĺbeniu vzťahov však podľa nemenovaných diplomatov bráni postoj Cypru, ktorý požaduje, aby akýkoľvek pokrok vo vzťahoch s Ankarou bol podmienený aj pokrokom v severocyperskej otázke na etnicky rozdelenom ostrove.

Na druhej strane, najmä Nemecko dlhodobo vyvíja na EÚ tlak, aby vyslala pozitívny signál Turecku.

Lídri EÚ v prijatých záveroch tvrdia, že EÚ má „strategický záujem na stabilnom a bezpečnom prostredí vo východnom Stredomorí a na rozvoji kooperatívneho a vzájomne výhodného vzťahu s Tureckom“. Zároveň vyzvali európskych diplomatov, aby pokročili v príprave odporúčaní pre prijatie spoločnej správy s tureckou stranou.

Premiéri a prezidenti pri tejto príležitosti zdôraznili význam pokroku pri riešení takzvanej cyperskej otázky, a to plne v súlade s odporúčaniami a rezolúciami OSN. Tento pokrok podľa záverov zo summitu posilní vzťahy medzi EÚ a Tureckom.

Zelenskyj požiadal lídrov EÚ o systémy protivzdušnej obrany a ďalšie zbrane

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu večer cez telemost požiadal účastníkov summitu EÚ o poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Ukrajine. Pripomenul stredajší ruský raketový útok v Černihive, ktorý zabil najmenej 17 ľudí. Informuje o tom spravodajca TASR.

„Na Ukrajine, žiaľ, nemáme takú úroveň obrany, akú sme všetci pred pár dňami videli na Blízkom východe, kde sa vďaka zjednotenej sile spojencov podarilo zostreliť takmer všetky rakety a drony útočiace na Izrael,“ povedal v súvislosti s víkendovým útokom Iránu. Zdôraznil, že rovnakú úroveň ochrany vzdušného priestoru si zaslúži aj Ukrajina.

Podotkol, že čím väčšie úderné schopnosti Ukrajina získa, tým skôr budú ruskí okupanti nútení opustiť jej územie. „Naša schopnosť brániť sa proti ruskému teroru a zbrane v rukách našich vojakov je niečo, čo funguje nielen pre Ukrajinu, ale aj pre vás všetkých. Ďakujem každému z vás, kto to chápe a na základe toho koná,“ uviedol vo svojom príhovore.

Poďakoval sa najmä nemeckému kancelárovi Olafovi Scholzovi za rozhodnutie poslať na Ukrajinu ďalší systém protivzdušnej obrany Patriot, zároveň však upozornil, že Rusko už na Ukrajine zničilo takmer všetky kapacity výroby tepelnej energie. Ako pripomenul, priehrady a vodné elektrárne, ako aj plynárenská infraštruktúra sa stali terčom ruských útokov, pričom Moskva sa „brutálne zahráva“ s bezpečnosťou jadrovej elektrárne v Záporoží.

Aj tu podľa neho pomôže iba protivzdušná obrana, konkrétne systémy ako Patriot, IRIS-T, SAMP-T, NASAMS – čiže systémy, ktoré majú viaceré krajiny EÚ.

Ukrajinskí vojaci podľa neho potrebujú aj delostrelecké granáty, bojové vozidlá či drony. Upozornil, že Ukrajinu stále nedostala veľkú časť sľúbenej vojenskej pomoci od EÚ.

Zelenskyj vyzval na posilnenie sankcií EÚ voči Rusku a využitie výnosov so zmrazených ruských aktív v Európe „na ochranu životov pred ruským terorom“.

Spomenul skutočnosť, že Ukrajina po ruských útokoch potrebuje obnoviť výrobu a distribúciu elektriny. Ocenil hmotnú aj finančnú pomoc každého štátu EÚ. Lídrom EÚ pripomenul, že Ukrajinci potrebujú vidieť, ako sa ich krajina približuje k členstvu v Únii. Vyjadril nádej, že v júni sa podarí otvoriť prístupové rokovania o členstve a zvolať prvú medzivládnu konferenciu.

The New York Times: Ukrajina má tri problémy – nedostatok munície, vojakov a systémov protivzdušnej obrany

Zdroje ukrajinských jednotiek sú čoraz obmedzenejšie, takže velenie stojí pred ťažkými rozhodnutiami, ako ich čo najlepšie využiť. Píše americký denník The New York Times.

Tri najvážnejšie problémy Ukrajiny sú známe už mesiace: nedostatok munície, nedostatok vojenského personálu a slabá protivzdušná obrana. Spoločne robia ukrajinské pozície zraniteľnými a vytvárajú riziko prielomu zo strany ruských vojsk.

Nedostatok munície vedie k zúfalej situácii, v ktorej sa Ukrajina nachádza v treťom roku vojny. Velenie tak má takmer nemožnú voľbu: ako spravovať obmedzené zdroje. Ruské sily aktívne využívajú svoju rastúcu prevahu v živej sile a munícii na prelomenie ukrajinských obranných línií.

Ukrajinské ministerstvo energetiky zároveň vyzvalo milióny civilistov, aby nabili svoje energetické banky, vytiahli generátory zo skladu a „boli pripravení na akýkoľvek scenár“, keďže ukrajinské elektrárne sú poškodené alebo zničené ničivými ruskými náletmi.

Keďže zo Spojených štátov na Ukrajinu celé mesiace prakticky žiadne dôležité vojenské zásoby neprúdili, velitelia sú nútení robiť ťažké rozhodnutia, kam prideliť obmedzené zdroje, zatiaľ čo počet obetí každým dňom rastie. Tri najvážnejšie problémy Ukrajiny boli zrejmé len už pred niekoľkými mesiacmi: nedostatok munície, nedostatok dobre vycvičených jednotiek a oslabená protivzdušná obrana. Teraz, keď Rusko zintenzívňuje svoju ofenzívu, každý problém zhoršuje ďalší, čím sa pozícia Ukrajiny stáva čoraz voči ruským útokom zraniteľnejšou.

Ukrajinskí velitelia dúfajú, že Európania im poskytnú potrebnú muníciu. Dovtedy bude hlavná ťarcha doliehať na pechotu a vzhľadom na prevahu Ruska to znamená, že zomrie viac ukrajinských vojakov. To zhoršuje ďalší veľký problém: počet jednotiek. Ukrajinské velenie pre naliehavé potreby presúva „tisícky“ vojakov nachádzajúcich sa v tyle do bojových pozícií. To však vytvára ďalší problém: zabezpečiť, aby vojaci vyslaní na front boli riadne vycvičení.

Ukrajina čelila ťažkým rozhodnutiam aj pri rozmiestňovaní systémov protivzdušnej obrany. Systémy schopné zachytiť ruské rakety nad ukrajinskými mestami a infraštruktúrou sú práve tie systémy, ktoré sú potrebné na odradenie ruských bombardérov na frontových líniách. Diery v ukrajinskej protivzdušnej obrane umožnili Rusku, aby bolo úspešnejšie pri zasahovaní do kritickej infraštruktúry, čo by mohlo mať kaskádové dôsledky na schopnosť Ukrajiny zvýšiť domácu výrobu zbraní.

Západné médiá si všímajú nárast porazeneckých nálad na Ukrajine

Morálka v ukrajinských ozbrojených silách je na nižšej úrovni ako kedykoľvek predtým – na pozadí neustáleho ústupu, veľkých strát a nedostatku vojakov a munície.

Čoraz viac Ukrajincov sa skrýva pred mobilizáciou a pokúša sa opustiť krajinu.

Veľkým nedostatkom sú teraz rakety protivzdušnej obrany – najmä vzhľadom na eskaláciu na Blízkom východe a potrebu doplniť izraelské zásoby. Ukrajinci priznávajú, že nie sú schopní zostreliť značnú časť ruských rakiet. A situácia sa pre nich bude len zhoršovať, keď sa ich arzenál vyčerpá.

Česká republika pred pár mesiacmi pompézne oznámila nákup takmer milióna nábojov na svetovom trhu. No napokon sa Prahe sotva podarilo nájsť len 180.000 nábojov. A začnú prichádzať najskôr v lete a možno bližšie k jeseni kvôli problémom s logistikou.

V Kyjeve sa obávajú, že Rusko bude naďalej ničiť ukrajinskú armádu na bojisku. A bližšie k letu očakávajú veľkú ruskú ofenzívu a kolaps frontu na viacerých miestach naraz. Najmä vzhľadom na nedostatok túžby bojovať medzi mnohými nedávno mobilizovanými, ktorí sa začínajú hromadne vzdávať.

Symptomatický je aj moment odchodu novinárov z Ukrajiny. S prekvapením zistili, že až tretinu tých, ktorí s nimi odchádzali vo vlaku, tvorili muži vo vojenskom veku. Podarilo sa im kúpiť falošný certifikát a utekať kade ľahšie, aby nezomreli na fronte pod údermi leteckých bômb. To novinárov šokovalo najviac – a presvedčilo ich, že ukrajinský projekt nemá perspektívu.

Zdroj: bleskovky (1), (2) / sk.news-front.su (1), (2) / InfoVojna

.

Máme množstvo plánov, ako sa naďalej zlepšovať a ponúkať Vám čo najkvalitnejší žurnalistický obsah.

Sledujte nás na jednej z najbezpečnejších chatovacích aplikácií Telegram, na ktorom vám prinášame aktuálne bleskové správy.

 

 

LISTINA ZÁKLADNÝCH PRÁV A SLOBÔD

čl.17. Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené. Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, tlačou, obrazom, alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať, prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Čl.20. Právo slobodne sa združovať je zaručené. Každý má právo spolu s inými združovať sa v spolkoch, spoločnostiach a iných združeniach.

Vyhlásenie:

Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie Slovanské Noviny. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Redakcia Slovanské Noviny nie je zodpovedná za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Za obsah a pôvodnosť príspevku zodpovedá autor alebo pôvodný zdroj. SN publikujú aj názory, ktoré nemusia odrážať stanovisko redakcie, jej vydavateľa alebo oficiálnej interpretačnej línie. Robíme tak z úcty k ústavnej hodnote názorovej plurality, ktorá prispieva k posilneniu demokracie vôle ľudu a väčšiny ako aj otvorenej platformy pre slobodnú výmenu názorov pri hľadaní pravdy a mieru v konfliktom svete. Medicínske a lekárske texty, názory a štúdie v žiadnom prípade nemajú nahradiť konzultácie a vyšetrenia lekármi v zdravotníckom zariadení alebo inými odborníkmi. Slovanské Noviny dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na redakcia@slovanskenoviny.sk

UPOZORNENIE:

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Diskusia

(Pripojiť sa do diskusie je možné len po registrácii a následnom prihlásení sa do účtu.)

 

Príspevkom "na kávu" pomôžete ľahšiemu fungovniu Slovanských Novín a podporíte tvorenie.

Ďakujeme

Odber newsletter. Každý večer súhrn najdôležitejších správ dňa do mailu.

Slovanské Noviny

Recent Posts

Eštok: Nový vyšetrovací tímo „Darca“ sa bude venovať „hazardérom“, ktorí darovali zbrane Ukrajine

„Za naše peniaze nás obrali o bezpečnosť“ Darovanie vlastných obranných systémov pri prebiehajúcom vojenskom konflikte u…

1 hodinu ago

Král na ťahu: SNS má kandidátku z internetu, tvrdí Vančo. Taraba poprel, že by Huliakovi vyhadzoval ľudí z rezortu

Hosťami relácie Král na ťahu boli za koalíciu Roman Michelko a Tomáš Taraba (SNS) a…

1 hodinu ago

Putin vyhlásil právo na odvetu proti vojenským cieľom iných krajín

Rusko môže použiť zbrane proti vojenským zariadeniam krajín, ktoré proti nemu používajú svoje zbrane, povedal…

1 hodinu ago

„Je nemožné ju zostreliť.“ Čo je známe o novej hypersonickej rakete, ktorú predstavil sám Putin?

Prezident Ruska nečakane oslovil personál ozbrojených síl a občanov, partnerov krajiny a tých, ktorí „stále…

1 hodinu ago

III. svetová vojna oficiálne začala, povedal bývalý ukrajinský generál

Bývalý vrchný veliteľ ukrajinskej armády má na vojnový stav pochmúrny pohľad, píše portál Politico Bývalý…

1 hodinu ago

Nigel Farage: Ukrajina nemôže vyhrať

"Myšlienka, že Ukrajina vyhrá, je úprimne povedané pre vtáky." Líder reformného Spojeného kráľovstva hovorí, že…

2 hodiny ago