V nedeľnom televíznom duely Gröhling (SaS) – Danko (SNS) v relácii V politike na TA3 to bolo opäť o hádaní sa, vzájomnom obviňovaní, o minulosti, ale aj o strašení kto s kým po voľbách.
Z komunikačných predvolebných skratiek liberálov z SaS je zrejmé, že to budú hrať na Piláta – umyli si špinavé ruky z pôsobenia v ostatných vládach Matoviča a Hegera a súčasne vsadili na konfrontáciu s opozíciou a strašenie verejnosti. V triviálnej redukcii: ak nezvolíte SaS, na Slovensku bude ešte horšie. Naučenú floskulu zopakoval aj bývalý minister školstva a poslanec B. Gröhling vetou o údajne „poslednom slobodnom lete“, lebo inak vraj pôjdeme od Bruselu smerom k Rusku.
B. Gröhling strašil inovatívnym klišé subjektov, ktoré na Slovensku zabezpečujú výkon najmä proamerickej politiky a globálnych záujmov naratívom o „rozkradnutí a predaji Slovenska Rusku“, samozrejme bez dôkazov.
Aj ďalší pokus o argument, že liberáli „chcú dopredu ťahať krajinu“ bol postavený na vode. Nič nové, dokonca ani „reformné“ – čo je kľúčová floskula saskárov – sme sa z debaty “kto z koho“, bližšie nedozvedeli.
Neprekvapil ani A.Danko, ktorý sa opäť vrátil k výsadnému prejavu v 1.páde jednotného čísla „ja, ja ja…“zariadim, keby som mohol…, atď. Dokonca pôsobil nielen ako hovorca, ale aj šéf, či strojca budúcej vládnej koalície: „Viem rozprávať aj s Robertom Ficom, aj s Petrom Pellegrinim“, opäť sa skrýval za silnejších, pričom jeho eseneska nemá ešte nič isté, pretože sa potáca okolo piatich percent, viac dole ako nahor.
Danko však predsa niečím, a dosť zásadným, prekvapil, zrejme opäť bez toho, aby si uvedomil dopady svojho vyjadrenia. Danko konečne po prvýkrát verejne definoval novú profiláciu svojej strany. SNS predstavil ako „racionálnu alternatívu nacionálnej politiky“.
Skúsených pozorovateľov to nijako neprekvapilo, lebo to už dávno tak prečítali. Teraz len šéf Danko konečne oficiálne priznal a oznámil verejnosti, že SNS už nie je „národná“ strana (v jeho ponímaní „nacionálna“), ale len racionálny subjekt, čo je zas v preklade „populistická“ strana, vyberajúca si chrumkavé témy – podľa toho, či je v koalícii, alebo v opozícii.
Ak teda Gröhling presviedčal de fakto voličov, že sú liberálnou stranou a nemusia voliť experiment PS, Danko presvedčil voličov, že ak chcú voliť národnú vlasteneckú stranu, musia sa poobzerať po niekom inom, než po jeho “racionálnej” eseneske.
Každá debata, aj keď sa nedá pozerať, je vlastne na niečo dobrá.
TA3/skspravy.sk
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…