Lesnou vlnou, sa nazývala „vlna“ získaná z ihličia borovíc, ktorá má veľmi pozitívny vplyv na organizmus človeka. Ide o zabudnuté remeslo našich predkov.
Encyklopédia Brockhaus-Efron: „Lesná vlna alebo borovicová vlna – sa získava z vlákien, ktoré sú obsiahnuté v ihličí borovíc. Lesná vlna sa využíva na výrobu tkanín, ktorých nosenie má mať liečivé účinky.“
Za účelom získania borovicovej vlny sa ihličie rozoberalo na jednotlivé ihlice, vyváralo v alkáliách, rozčesávalo, premývalo a sušilo. Výsledné vlákno bolo použité na výrobu teplého úpletu. Borovicové odevy sa považovali nielen za teplé, ale aj za veľmi pozitívne pre organizmus, pomáhali napríklad predchádzať reumatizmu.
Dodnes sa zachovalo veľmi málo informácií o borovicovej vlne. Dôvodom je aj to, že tento, pre zdravie prínosný produkt, je ťažké získať a nahradiť ho s ropnými produktmi je oveľa ľahšie.
Vlastnosti a výhody borovicovej vlny.
Ako získať vlnu z ihličia
Je potrebné vedieť, ako všeobecne získať vlákno z rastlín. Inými slovami, postup je nasledujúci: sušené stonky špeciálne zariadenie dlávi centimeter po centimetri, aby boli mäkké. Potom sa namáčajú a odstránia sa pevné zbytky stonky. Záverečná fáza prípravy materiálu je česanie. Výsledkom sa získajú rovné páperovité rastlinné vlákna.
S ihličím je to trochu komplikovanejšie. Aby ste získali vlákno z ihličia, je potrebné sa dostať cez ich odolnú celulózu. Bohužiaľ neexistujú spoľahlivé údaje o metódach, ktoré používali naši predkovia. Je známe iba to, že pred spracovaním sa ihličie namáčalo do vody na dva alebo tri mesiace, pričom voda sa menila každý týždeň alebo častejšie. Nie je dostupný zatiaľ žiadny generáciami overený technologický postup a preto sa teraz informácie získavajú experimentálnym spôsobom overovaním postupov v praxi.
Existujú pokusy namáčať ihličie, pritom zriedka vymieňať vodu tak, aby začala fermentácia a čiastočne narušila obal. Iné metódy využívajú 30 minútové varenie čerstvých ihličiek len vo vode alebo vo vode s prídavkom kalcifikovanej sódy, čo vedie k narušeniu celulózy. Existujú aj iné postupy.
Zatiaľ je známych päť spôsobov namáčania ihličia. Po namočení piatimi rôznymi spôsobmi prechádzame k získaniu vlákien.
K tomu je potrebné vyliať vodu, preložiť ihličie do vreca a začať okamžite cepovať (biť). Postup cepovania je dlhý, ale až po jeho dokončení uvidíte prvé dlho očakávané vlákno lesnej vlny. Ihličie po vyvarení má takmer čiernu farbu a po cepovaní sa farba zmení na hnedú.
Vlákno je potrebné pravidelne premývať od drobnej nečistoty a pokračovať v cepovaní vo vreci alebo bez neho. Až na koniec zostane vlákno bledo hnedej farby a zosvetlí sa ešte viac, keď vyschne.
Pradenie borovicového vlákna má svoje osobitosti vďaka zvláštnym vlastnostiam vlákna. Aj keď tvorba samotnej nite, začiatok krútenia, je veľmi podobné na iné rastlinné vlákna. Najdôležitejším bodom pri ručnom pradení je vytiahnutie požadovaného počtu vlákien a ich natiahnutie.
Osobitosťou pradenia žihľavy je to, že je potrebné často a hojne máčať vlákno a niť. Pri borovicovom vlákne to nie je nutnosťou, sú potrebné iba poslušné ruky, pretože samotné vlákna sú neposlušné a krátke. Preto sa často zmiešavajú s inými vláknami [1:1], ktoré majú dlhú dĺžku – žihľava, chmeľ, ľan, vrbovka úzkolistá. Zmesi môžu mať rôzne vlákna, dokonca aj zvieracie, a to v rôznych pomeroch.
Spôsoby spracovania ihličia
Najprv sa musíte rozhodnúť, s akým ihličím budete pracovať:
a) Žožltlé ihličie, ktoré už prešlo v prírode určitým spracovaním;
b) Čerstvo nazberané z vetiev stromov;
c) Nedávno (po vetre) spadnuté z vetiev;
d) Zmysel má aj ročné obdobie zberu: zima, jar, leto, jeseň. Pravdepodobne najlepší čas – zima. Existujú overené výsledky v praxi. Ale porovnávanie s inými obdobiami sa zatiaľ neuskutočnilo.
PRVÁ METÓDA: Namáčanie
Zalejte ihličie veľkým množstvom vody izbovej teploty. Vymeňte vodu 1 – 2 krát týždenne. Tento režim ponechajte 2 mesiace.
Táto technológia je najdlhšia a už preverená. Jednoduchá – stačí meniť vodu. Výsledok – kvalitná masa chlpatých vlákien. Nevyžaduje značné mechanické spracovanie.
Ešte jeden dôležitý plus tejto metódy je, že antiseptické látky sa vymývajú pomaly – od okrajov do stredu.
Ale sú tu aj mínusy: je ťažké získať priemyselné objemy, potrebujete veľa nádob a priestoru, ako aj vodu. Po druhé, ak nie ste disciplinovaní ľahko prídete o všetko – ihličie zhnije.
Táto metóda je vhodná na leto. Pre tých, ktorí majú vodu, ako polopriemyselná metóda – t.j. pre seba a svoju rodinu.
DRUHÁ METÓDA: Zaparovanie
Časovo ide o kratšiu metódu, menej ako mesiac. Potrebujete menej vody a menej pozornosti, ale kvalita môže byť horšia.
Do nádoby vložte nahusto ihličie. To všetko zalejte vriacou vodou, tesne zatvorte a zateplite ju (zakryte teplou dekou). To všetko má stáť 5 dní. Potom sa voda zleje. A všetko sa znovu opakuje, ale teraz to nechaje stáť 4 dni. Pri treťom a ďalšom postupe je potrebné zliať vodu najneskôr do 4 dní, ale nie častejšie ako raz za tri dni. A tak do konca mesiaca.
Plusy sú v tom, že vriaca voda sterilizuje ihličie. Menšie riziko všetko pokaziť. Je možné vziať menšie nádoby a použiť menej vody. Kvalita vareného ihličia je však iná – je tvrdšie a ostrejšie. Zrejme pri zaparení nie všetko zmäkne.
Táto metóda je dobrá pre prvé zoznámenie sa v meste, v kuchyni, s malou nádobou, na balkóne. Povedzme, že ste priniesli z lesa 0,5 – 1 kg ihličia a chcete vyskúšať postup v starom smaltovanom hrnci.
TRETIE METÓDA: Varenie
V tejto technológii sa snažíme spojiť výhody prvej a druhej metódy. Naplníme hrniec husto uloženým ihličím, vodou a nahrievame.
Privedieme do varu, zložíme z ohňa a rýchlo zabalíme do prikrývok a necháme stáť až do nasledujúceho dňa. Na druhý deň vymeníme vodu a znova opakujeme postup – dovedieme do varu, zabalíme a čakáme do zajtra.
Potrebujeme menej ako týždeň na získanie vlákna. Ale bude ešte tvrdšie. Na druhej strane existuje názor, že dostatočne mäkké vlákno sa dá získať až po 2 mesiacoch bez ohľadu na spôsob spracovania. Takýto vplyv má voda a nie je veľmi dôležitá teplota.
Takže možno je najlepšia prvá metóda. Je potrebné každému overiť čo mu vyhovuje. Výhody tejto metódy: menej času.
ŠTVRTÁ METÓDA: Varenie 2 – 3 hodiny
Ihličie nahusto uložíme do nádoby, zalejeme vodou, privedieme do varu a na pomalom ohni varíme 2 – 3 hodiny, zabalíme a necháme do druhého dňa. Nasledujúci deň vodu zlejeme a postup opakujeme. Pokračujeme 7 dní.
Výsledok: S hrncom sa môžete rozlúčiť už o 2 dni. Po 7 dňoch môžete dosiahnuť výsledok, aj keď je ihličie tvrdšie a je potrebné ho ešte ručne dláviť. Sterilita je zásadne vyššia ako pri prvej a druhej metóde.
PIATA METÓDA: Varenie 30 minút s popolom (alebo potašom)
Najnebezpečnejšia z uvedených metód. Odporúčame používať prírodný (popolný) potaš, pretože nefarbí vlákno ako popol a neobsahuje škodlivé látky. Ale musíte ho vedieť správne získať.
Pre začiatočníkov sa ako experiment môže použiť ľahko použiteľná sóda rozpustná vo vode Na2CO3, ktorá sa predáva ako prídavok do prania. (V žiadnom prípade by ste nemali používať lúh sodný – NaOH).
Toto odporúčanie je iba na malý experiment. Pre budúcu prácu sa pokúste vyrobiť prírodný (popolný) potaš. Táto technológia sa podobá na 3 metódu, len s rozdielom, že sa pridáva potaš (alebo sóda) do vody počas varenia. Odporúčame 1 polievkovú lyžicu na 1 kg ihličia.
V každom prípade sa však musíme usilovať o menšie dávky. Vlákno bude mäkké, páperovité, ale nie veľmi silné.
Tak alebo inak, po takýchto postupoch sa musí ihličie otvoriť a zmäknúť, potom by sa malo ľahšie rozdeliť na jednotlivé samostatné vlákna, z ktorých sa bude možné priasť niť.
Preložil: OZ Biosféra www.biosferaklub.info
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…