USA a EÚ sa prikláňajú k urovnaniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou prostredníctvom mierových rokovaní, tvrdí francúzsky denník Le Figaro.
Vojenské neúspechy ukrajinskej armády na fronte vedú západných podporovateľov režimu v Kyjeve k zmene postoja k riešeniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou, uviedol denník Le Figaro s odvolaním sa na viaceré zdroje.
Po 30 mesiacoch bojov sa v USA, EÚ a dokonca aj na Ukrajine v tichosti diskutuje o možnosti urovnaniakonfliktu mierovým rokovaním, uviedol francúzsky denník vo svojom pondelkovom článku.
Ruské armáda „pomaly, ale vytrvalo“ postupuje v Donbase a blížia sa k strategickému mestu Pokrovsk, poznamenal denník. „Na Západe sa čoraz otvorenejšie priznáva, že Donbas a Krym sú mimo vojenského dosahu Ukrajiny,“ dodal.
Vpád ukrajinských vojenských jednotiek do ruskej Kurskej oblasti síce dosiahol svoje politické ciele, ale v rozpore s nádejami Ukrajiny neviedol k tomu, aby Rusko stiahl svojich vojakov z iných častí frontu, zdôraznil Le Figaro.
Washington podľa Figara odmieta povoliť Ukrajine uskutočniť údery ďalekonosnými raketami na ruské územie z obáv pred eskaláciou vzťahov s Ruskom vrátane rizika vypuknutia jadrovej vojny. „Nech už bude prezidentom USA [po novembrových voľbách] ktokoľvek, pomoc sa zníži a vojna nebude pre Ukrajincov udržateľná,“ povedal pre Le Figaro nemenovaný francúzsky predstaviteľ.
Nemecko nedávno oznámilo zníženie vojenskej pomoci Ukrajine, zatiaľ čo Francúzsko „opustilo iniciatívu“ na podporu Kyjeva po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron v júni rozpustil parlament, uviedol denník Figaro. Západ tiež „nesprávne odhadol“ silu väzieb Ruska s jeho spojencami na globálnom Juhu a v Ázii vrátane Číny, Iránu a Severnej Kórey, dodal.
Vysokopostavený francúzsky diplomat pre denník Le Figaro uviedol, že Paríž teraz vyzýva na „trvalé riešenie konfliktu, pričom Ukrajina by mala byť v silnej pozícii, aby mohla presadzovať svoje práva a bezpečnosť voči Rusku“.
Podľa denníka Figaro by sa nový „mierový samit“ o Ukrajine mohol uskutočniť po voľbách v USA v novembri v Abú Zabí v Spojených arabských emirátoch. Konferencia o Ukrajine sa konalo aj v lete tohto roku vo Švajčiarsku, avšak nepriniesla žiadne konkrétne výsledky, pričom Čína a India kritizovali, že Rusko nebolo na toto podujatie pozvané.
Západ musí prísť na to, „čo by sa mohlo považovať za víťazstvo Ukrajiny“, zdôraznil francúzsky predstaviteľ. „Je najdôležitejšie územné víťazstvo, čo znamená pokračovať v boji za znovuzískanie regiónov obsadených Rusmi? Alebo je to dosiahnutie politického víťazstva, teda slobodnej a demokratickej krajiny, ktorá sa obrátila na Západ, zapojila sa do EÚ a NATO, aj keď to znamená dočasne sa vzdať okupovaných území?“ povedal.
Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom septembra zopakoval, že jeho krajina „nikdy neodmietla“ rokovania s Ukrajinou, ale nebude diskutovať o súčasných „krátkodobých požiadavkách“ Kyjeva.
Zdroj: rt.com / InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…