Počas protestov na Kube opozícia dúfala, že sa za ňu USA postavia, no spojenci Havany — Rusko a Čína — varovali USA pred akýmkoľvek zasahovaním do záležitostí tohto ostrovného štátu. Protestujúci musia uznať porážku.
Píše o tom vo francúzskom denníku „Le Figaro“ Hector Lemieux.
„Bez zbraní a bez vodcu nemôže nastať revolúcia,“ pripomína novinár.
> Slovanská Múdrosť na youtube Slovanských Novín
Od začiatku protestov prešiel týždeň a na Kube sa opäť nastolil poriadok. Spojené štáty sa oficiálne stiahli z vmiešavania sa do situácie na Kube. Podľa autora článku sa z dôvodu destabilizácie môže objaviť vlna migrantov, ktorej sa chce Washington všemožne vyhnúť a zároveň preto, lebo Havane bola poskytnutá pomoc od jej tradičných spojencov: Číny, Iránu, Venezuely, Severnej Kórey a Ruska. Pritom Rusko len požadovalo od USA, aby nezasahovali do procesu a nepokúšali sa o novú „farebnú revolúciu“ na Kube.
Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marie Zacharovej, ak sú Američania skutočne znepokojení humanitárnou situáciou na Kube a chcú pomôcť bežným občanom, musia zrušiť blokádu ostrova. Ako poznamenáva Lemieux, Rusko pomáha Kube s vojenskou technikou a „prápormi turistov“. Všeobecne podľa neho cestovný ruch na ostrove stratil svoj objem, počet turistov z Ruska však neustále rastie. Nedávno pricestovalo do kubánskych letovísk zhruba 6 tisíc ľudí týždenne. Rétorika Pekingu je podobná – tiež odsúdil akýkoľvek zásah do kubánskych záležitostí.
„Americké embargo je hlavnou príčinou problémov, ako sú nedostatok liekov a výpadky elektriny na Kube,“ vyhlásil predstaviteľ čínskeho ministerstva zahraničia.
Ako poznamenáva Lemieux, Kuba slúži ako odrazový mostík pre kroky Pekingu v celej oblasti Karibiku a Strednej Ameriky. Najmä z Havany do Karibiku sú vysielaní lekári. A Čína je od roku 2017 hlavným investorom ostrova. Ak sa Číňania od polovice 21. storočia zaoberali výstavbou infraštruktúry a dodávkami autobusov a automobilov, v poslednej dobe sa zameriavajú na špičkové technológie. Napríklad internet na Kube bol vytvorený pomocou spoločnosti „Huawei“.
Pokiaľ ide o vojenskú spoluprácu, Čína popiera, že by mala niečo spoločné s vybavením kubánskych základní a stavbou pozorovacích radarov. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že vďaka nim je Peking len 150 km od americkej základne Key West.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…