Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov vyhlásil, že Spojené štáty zneužil svoje mocenské postavenie na zadávanie výskumu biologických zbraní.
V 90. rokoch 20. storočia, keď boli postsovietske republiky slabé a neskúsené v samospráve, USA použili dôvtip a zdroje na ich zneužitie, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pre arabské vydanie televízie RT. Washington využil svoju moc a vytvoril sieť biolaboratórií, ktoré podľa Ruska vykonávajú vojenský výskum, vysvetlil v rozhovore.
Rozpad ZSSR zanechal po sebe chudobné, ktoré zúfalo potrebovali aj tie najzákladnejšie potreby, čo umožnilo USA využiť túto situáciu, načrtol Lavrov.
„Naši západní partneri sa potom so všetkou energiou v tejto situácie zaangažovali. Ponúkli svoje služby v každom ohľade a prenikli do každej oblasti novovzniknutých štátov. Posielali poradcov. A teraz zažívame dôsledok týchto časov,“ vysvetlil šéf ruskej diplomacie.
Lavrov mal v tejto súvislosti na mysli najmä laboratóriá financované USA, ktoré na svojom území hostia mnohé postsovietske štáty. Fungujú pod záštitou Agentúry Pentagónu pre znižovanie obranných hrozieb a vykonávajú biologický výskum (DTRA).
Washington tvrdí, že táto sieť je neškodná a slúži na odhaľovanie a identifikáciu nových patogénov, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre ľudstvo. Niektoré krajiny vrátane Ruska sa však domnievajú, že ide o tajné zariadenia na výskum biologických zbraní.
Dôkazy o skutočnej povahe laboratórií odhalila ruská armáda počas ofenzívy na Ukrajine, povedal Lavrov a dodal, že Moskva nedovolí, aby záležitosť upadla do zabudnutia.
„Experimenty, ktoré vykonávajú v týchto laboratóriách. Už dlho máme podozrenie, že nie sú mierové a neškodné,“ povedal.
„Vzorky patogénov, ktoré boli uskladnené [v ukrajinských laboratóriách], ako aj nájdené dokumenty jasne dokazujú vojenský charakter experimentov. Jasne z nich vyplýva, že na Ukrajine sú desiatky týchto laboratórií,“ dodal.
Moskva chce aktualizovať Dohovor o biologických zbraniach, medzinárodnú zmluvu z roku 1972, ktorá zakazuje akýkoľvek výskum, skladovanie a používanie takýchto zbraní. Dohodu podpísali Rusko aj USA. Jej zásadný zproblém spočíva v tom, že v nej chýba overovací mechanizmus, podobný tomu, ktorý používa Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu alebo Organizácia pre zákaz chemických zbraní na zabezpečenie dodržiavania v ich oblastiach nešírenia.
USA sa návrhu na vytvorenie takéhoto mechanizmu bránia už viac ako dve desaťročia, od roku 2001, zdôraznil Lavrov. „Teraz nám je jasné, prečo zaujali takýto postoj, keď počas všetkých tých rokov vytvárali vojenské biologické laboratóriá po celom svete,“ dodal.
Zdroj: rt.com
Preklad: InfoVojna
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…