Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v piatok (23. 5.) spochybnil možnosť, že by sa ďalšie rusko-ukrajinské rozhovory mohli uskutočniť vo Vatikáne. Informuje o tom agentúra AFP. Správu sme prevzali z portálu televízie ta3

„Pre pravoslávne štáty by bolo trochu nevhodné diskutovať na katolíckej pôde o otázkach týkajúcich sa odstránenia hlavných príčin konfliktu,“ povedal Lavrov.
Šéf ruskej diplomacie zároveň obvinil Kyjev z ničenia ukrajinskej pravoslávnej cirkvi spadajúcej pod moskovský patriarchát. „Pre samotný Vatikán by nebolo za týchto okolností veľmi pohodlné hostiť delegácie z pravoslávnych štátov,“ dodal minister.
Napäté vzťahy s Vatikánom
AFP konštatuje, že Moskva má napäté vzťahy s Vatikánom už celé stáročia a žiaden pápež nikdy nenavštívil Rusko. Na prelome rokov 2018 a 2019 na Ukrajine oficiálne zriadili cirkev nezávislú od Moskvy. Ukrajinský štát v dôsledku ruskej vojenskej invázie zakázal v roku 2024 ukrajinskú pravoslávnu cirkev patriacu pod Moskvu.
Kremeľ v piatok uviedol, že o tom, kde sa bude konať ďalšie kolo rusko-ukrajinských rozhovorov, musia rozhodnúť obe strany. „Momentálne neexistuje žiadne rozhodnutie alebo dohoda o ďalšom mieste rokovaní,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Toto rozhodnutie sa prijme, keď bude vhodný čas,“ dodal.
Prvé priame rozhovory po viac ako troch rokoch vojny sa konali minulý piatok v tureckom Istanbule. Vatikánsky štátny tajomník kardinál Pietro Parolin ešte pred začiatkom týchto rokovaní povedal, že pápež Lev XIV. je ochotný poskytnúť Vatikán ako miesto na priame stretnutie medzi Ruskom a Ukrajinou.
Myšlienku mierových rokovaní vo Vatikáne načrtol v pondelok po telefonáte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom aj šéf Bieleho domu Donald Trump.
Rusko rokovania popiera
Fínsky prezident Alexander Stubb v stredu povedal, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že budúci týždeň by sa vo Vatikáne mohli uskutočniť rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou na technickej úrovni. Na tomto možnom stretnutí by sa podľa neho zúčastnili aj americkí a európski predstavitelia.
Americký denník The Wall Street Journal v stredu s odvolaním sa na svoje zdroje informoval, že nové kolo rozhovorov medzi oboma stranami by sa mohlo vo Vatikáne uskutočniť v polovici júna.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však tieto medializované správy poprel a povedal, že Rusko sa dosiaľ nedohodlo na nijakom potenciálnom kole mierových rozhovorov s Ukrajinou vo Vatikáne.
ta3.com/ skspravy.sk
Medvedev reagoval na úplný zákaz nákupu ruského plynu v Európskej únii
Ceny plynu v EÚ prudko rastú. Európske zásoby sú najnižšie od roku 2022. Maďarsko kvôli ukončeniu dovozu ruského plynu podalo žalobu na Súdny dvor Európskej únie. Žalobu plánuje podať aj Slovensko
Druhá strana príbehu: Pohľad Ruska na geopolitiku, vojnu a energetický reketing
Vyhlásenie ruského ministerstva zahraničných vecí v súvislosti s vypršaním platnosti rusko-americkej zmluvy START:
Trump otvorene podporil Orbána pred voľbami v Maďarsku. Označil ho za víťaza a skutočného bojovníka
Britskí dôstojníci pracujú na Ukrajine v utajení
Štát musí podporiť energeticky náročné podniky, inak strácajú konkurencieschopnosť
Po páde Schwaba ďalší problém pre Davos. Nový šéf WEF je vyšetrovaný pre kontakty s Epsteinom
Napriek tomu Mossad
Zelenskij oznámil nové sabotážne operácie, ruská reakcia začala hneď v noci
Kauza Epstein: Riadená demontáž elít
Melicher: Prokuratúra v prípade darovania stíhačiek odignorovala argumenty MO!
Koniec éry po 122 rokoch! Slovensko prichádza o posledný cukrovar
Pepe Escobar: Prečo je tak ťažké začať odznova
Rusko a Spojené štáty rokujú o predĺžení zmluvy New START a sú blízko k dosiahnutiu dohody
Strategickú infraštruktúru EÚ kontrolujú mimoeurópske štáty
Robert FIco pripomína Slovákom titulku článku Sorosovho denníka SME z roku 2019, že „PEDOFILI NIE SÚ ZLOČINCI“ a poukazuje na terajšie pokrytectvo a moralizovanie tohto denníka a jeho poskokov v opozícii v kauze Jeffreyho Epsteina
VIDEO: Bratislavský krajský prokurátor dal na dnešnej tlačovej besede podľa Roberta Fica jasnú odpoveď na otázku, prečo včera generálny prokurátor Maroš Žilinka verejne politicky atakoval jeho vládu.
Litva a Lotyšsko po zverejnení spisov Jeffreyho Epsteina začali vyšetrovať obchodovanie s deťmi.
„Každý, kto má IQ vyššie ako izbová teplota, už dávno pochopil podstatu kauzy Epstein. Epsteinove spisy odhalili, že elity Západu sú presiaknuté kriminalitou, sadizmom a morálnym nihilizmom.
zo sekcie
Lavrov odmieta rusko-ukrajinské rokovania vo Vatikáne. Tvrdí, že pre pravoslávnych je to nevhodné miesto
Lavrov odmieta rusko-ukrajinské rokovania vo Vatikáne. Tvrdí, že pre pravoslávnych je to nevhodné miesto
Lavrov odmieta rusko-ukrajinské rokovania vo Vatikáne. Tvrdí, že pre pravoslávnych je to nevhodné miesto