Šéf ruskej diplomacie pricestoval na svoju prvú návštevu Číny od začiatku vojenského útoku na Ukrajinu.
Rusko a Čína sú na čele hnutia smerujúceho k spravodlivejšiemu svetovému poriadku. Vyhlásil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov pred stredajším stretnutím so šéfom čínskej diplomacie Wang Im. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo pred stretnutím video, v ktorom Lavrov hovorí, že na konci prebiehajúcej premeny sveta vykročí Rusko a jeho spojenci smerom k „multipolárnemu, spravodlivému a demokratickému svetovému poriadku“.
„Prechádzame veľmi vážnou etapou v dejinách medzinárodných vzťahov. Som presvedčený, že v dôsledku tejto etapy sa medzinárodná situácia výrazne vyjasní a my spolu s vami, spolu s ďalšími podobne zmýšľajúcimi ľuďmi, budeme smerovať k multipolárnemu, spravodlivému a demokratickému svetovému poriadku,“ povedal doslovne ruský minister zahraničných vecí.
Lavrov pricestoval na svoju prvú návštevu Číny od začiatku vojenského útoku na Ukrajinu. Ruský vládny špeciál pristálo v stredu v meste Chuang-šan v provincii An-chuej.
Šéf ruskej diplomacie sa zúčastní na niekoľkých rokovaniach organizovaných Čínou o pomoci Afganistanu. Na rozhovoroch by mali byť aj diplomati z USA a štátov susediacich s Afganistanom. Rokovania však môže poznačiť súčasná situácia na Ukrajine, uviedla agentúra AFP.
Peking na rozdiel od Západu odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a čoraz izolovanejšej Moskve poskytol podľa AFP určitú úroveň diplomatického krytia. Predstavitelia USA obvinili Čínu, že plánuje poskytnúť Rusku vojenskú a ekonomickú pomoc.
Čína a Rusko sa v nedávnom období zblížili. Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching vo februári vyhlásili, že vzťahy ich krajín sú „bez limitov“. Zároveň podpísali dohody z oblasti energetiky v hodnote niekoľkých miliárd amerických dolárov.
Moskva zaútočila na svojho suseda koncom februára po sedem rokov trvajúcej patovej situácii, keď Ukrajina neplnila podmienky Minských dohôd a Rusko nakoniec uznalo donbaské republiky Doneck a Luhansk. Cieľom protokolov sprostredkovaných Nemeckom a Francúzskom bolo upraviť postavenie týchto regiónov v rámci ukrajinského štátu.
Rusko teraz požaduje, aby Ukrajina oficiálne deklarovala svoju neutralitu s tým, že nikdy nevstúpi do vojenského bloku NATO pod vedením USA. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva nebola vyprovokovaná a odmietol tvrdenia, že plánuje opätovne získať obe republiky vojenskou silou.
Zdroj: cas.sk / geopolitics.co / rt.com
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…