Dôvera Ruska voči mnohým európskym partnerom v energetický sektor je vážne narušená, vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v rozhovore, ktorý dnes 23. augusta zverejnil maďarský denník „Magyar Nemzet“.
„Mimochodom, naša dôvera u mnohých európskych partnerov v energetickom sektore bola tiež vážne narušená,“ povedal.
Šéf ruskej diplomacie upozornil na skutočnosť, že v máji 2019, konkrétne pre projekt plynovodu „Nord Stream 2“, EÚ prijala dodatky k smernici o plyne tretieho energetického balíka.
„Prijaté boli so spätnou platnosťou, keď hlavné investície už boli realizované. Bol teda zasiahnutý jeden zo základných princípov trhových vzťahov — ochrana práv dobromyseľného investora. To nám, samozrejme, nepridalo na dôvere v spoľahlivosť našich partnerov,“ uviedol minister.
Lavrov zdôraznil, že Rusko nikdy nevyvolalo pochybnosti o svojej spoľahlivosti dodávateľa uhľovodíkových surovín.
„Spomeňte si na mrazivý február a marec 2018, ktoré sa zapísali do histórie ako „šelma z východu“. Kto vtedy zmobilizoval naliehavé dodatočné dodávky plynu do mrazivej Európy?“ pripomenul Lavrov.
Lavrov, vysvetľujúc pozíciu Moskvy uviedol, že v záujme obnovenia dôvery by prvým konštruktívnym krokom Európskej únie mohlo byť odmietnutie pokusov politizovať obchodnú a ekonomickú spoluprácu s Ruskom.
„Rusko je vždy otvorené konštruktívnej spolupráci založenej na zásadách rovnosti, vzájomného rešpektu a zohľadnenia záujmov. Lopta je na strane kolegov z EÚ,” dodal Lavrov.
„Ako výstižne poznamenal ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin počas svojho vystúpenia na zasadnutí online fóra „Davoská agenda 2021“ v januári tohto roku, musíme k dialógu navzájom pristupovať úprimne. Musíme sa zbaviť fóbií z minulosti, pozrieť sa do budúcnosti,“ zhrnul šéf ruskej diplomacie.
Agentúra EADaily už informovala, že Rusko opakovane zdôrazňovalo, že výstavbu plynovodu „Nord Stream 2“ vníma ako výlučne komerčný, obojstranne výhodný projekt. Ako zdôraznil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, „tvrdenia, že zvýši závislosť Európy na dodávkach plynu z Ruska, sú nepodložené“. Zároveň sa zameral na skutočnosť, že „v budúcnosti budú musieť tranzitné krajiny súťažiť o právo na tranzit, a nie sa pokúšať diktovať svoje vlastné podmienky“. Moskva tvrdí, že „Nord Stream 2“ posilní strategickú energetickú bezpečnosť Európy na ďalšie desaťročia.
Máme viac ako sto brigád, potrebujú vybavenie. Volodymyr Zelenskyj k téme zníženia mobilizačného veku povedal,…
Severoatlantická aliancia pod vedením nového generálneho tajomníka spúšťa rozsiahle operácie v Baltskom mori. Analytici varujú…
Poslanec Európskeho parlamentu a predseda hnutia Republika Milan Uhrík vo svojom videu komentoval správanie proukrajinského…
Na Slovensku je podľa podpredsedu NR SR Tibora Gašpara (Smer-SSD) zakázané zamýšľať sa, či bol…
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok obvinil Spojené štáty z pokusu poškodiť plynovod…
Podpredseda Národnej rady SR Tibor Gašpar po boku predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina zhodnotil…