Tento mesiac sa americký prezident Joe Biden stretne so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom v Ženeve. Biden už dopredu odhalil, že mieni nastoliť aj otázku ľudských práv. Moskva vyhlásila, že sa diskusii nebráni, pokiaľ pôjde oboma smermi, informuje portál RT.
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov v rámci svojej tlačovej konferencie v pondelok vyhlásil, že „sme pripravení hovoriť, nemáme nijaké tabuizované témy. Budeme diskutovať o všetkom, čo považujeme za potrebné. Budeme pripravení odpovedať na otázky, ktoré bude klásť americká strana. To platí aj pre ľudské práva.“
Povedal však, že jedna otázka, ktorá bude pravdepodobne na stole, je pre Bidena oveľa bližšie k domovu, ako iné. „Napríklad so záujmom sledujeme prenasledovanie osôb, ktoré sú obvinené z nepokojov 6. januára tohto roku“ vo Washingtone.
Lavrov dodal: „Deje sa veľa skutočne zaujímavých vecí z hľadiska práv opozície a ochrany týchto práv.“
Jeho komentáre zazneli len deň po tom, čo Biden vyhlásil, že počas prejavu Pamätného dňa v Delaware zaujme tvrdý postoj k otázkam občianskych slobôd.
„Stretávam sa s prezidentom Putinom o pár týždňov v Ženeve a dávam jasne najavo, že nebudeme stáť bokom a nedovolíme mu, aby tieto práva zneužil,“ uviedol. „Je čas pripomenúť všetkým, kto sme.“
V rámci vyšetrovania útoku zo 6. januára na budovu Kapitolu, keď sa davy ľudí tlačili do sídla zákonodarného zboru a politici a zamestnanci sa škriabali do bezpečia, bolo identifikovaných viac ako 400 ľudí. Pri incidente zahynulo päť ľudí vrátane policajta a zastrelenej demonštrantky.
V marci Biden podpísal platnosť sankcií proti ruským úradníkom, o ktorých tvrdil, že sú za uväznením opozičného predstaviteľa Alexeja Navaľného podporovaného Západom.
Ako aj za údajné porušovanie ľudských práv počas kontroly následných protestov. Moskva tieto tvrdenia odmieta a tvrdí, že prípad považuje za vnútornú záležitosť.
Biden a Putin sa stretnú na svojom prvom osobnom summite od nástupu amerického prezidenta do funkcie. Kremeľ uviedol, že očakáva nastolenie niekoľkých dôležitých otázok, ale obnovenie vzťahov je nepravdepodobné.
Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. svojich zosnulých rodičov obraňuje. Peter Kramer vo svojej 380-stranovej knihe…
Koncepcia „prvotného antigénového hriechu“ bola prvý raz navrhnutá pred šesťdesiatimi rokmi. Tento fenomén má potenciál…
„Na ich vyradenie z prevádzky boli použité oveľa silnejšie výbušné nálože a oveľa väčšie plavidlo,“…
Hlavné mestá krajín Západu zrazu zabudli na princípy, ako je spravodlivá súťaž, nedotknuteľnosť vlastníctva, prezumpcia…
Nemecko vysvetľuje včerajšiu náhlu návštevu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej na Ukrajine túžbou oficiálneho Berlína…
Ruské veľvyslanectvo ostro odsúdilo slová britského veľvyslanca Edwarda Fergusona, ktorý sa v článku pre srbské…