Formálne schválenie cenového stropu na export ruskej ropy by zasadilo Západu „poslednú smrteľnú ranu“.
Tvrdí to Dan Eberhart, expert a šéf spoločnosti „Canary“, poskytujúcej služby pre ropné polia.
Podľa jeho názoru by v ideálnom scenári pre západné krajiny takéto pochybné opatrenia Moskve neumožnili ťažiť z cenovej inflácie spôsobenej obmedzeniami ponuky.
V praxi to však s najväčšou pravdepodobnosťou bude inak. Lebo podľa neho politici, ktorí zavedenie stropu iniciujú, nerozumejú fungovaniu a ekonomike energetických trhov.
Eberhart predpovedal udalosti, ktoré sa stanú po zavedení obmedzení.
Veľkí nákupcovia ruskej ropy, ako sú Čína a India, „budú obmedzenia ignorovať alebo obchádzať a naďalej budú svojimi nákupmi zabezpečovať životne dôležité finančné prostriedky pre ruskú vojnovú mašinériu“.
Okrem toho cenový strop spôsobuje výrazné prerušenie dodávok ropy z Ruska, čo následne povedie k rýchlemu nárastu svetových cien. Príjmy z ropy v Rusku zostanú vysoké a potrestaná bude svetová ekonomika.
Obmedzenie je zamerané na veľkých odberateľov ruskej ropy vrátane Číny, Indie a Turecka. Netreba však od nich očakávať, že cenový strop podporia, keďže Rusko pohrozilo, že odmietne predávať ropu tým krajinám, ktoré by takýto krok urobili.
„Riziko takejto reakcie trhu nemožno preceňovať, najmä ak vezmeme do úvahy, že administratíva prezidenta USA Joea Bidena, ako aj politici EÚ a Spojeného kráľovstva v súčasnej energetickej kríze preukázali svoju nekompetentnosť a cenový strop by mohol byť ich poslednou ranou,“ dodáva Dan Eberhart.
Finančný analytik spoločnosti „BitRiver“ Vladislav Antonov tiež pre denník „Izvestija“ povedal, že Rusko nebude pracovať za netrhových podmienok, ak sa zavedie cenový strop pre ruskú ropu.
A 28. septembra noviny „Politico“ s odvolaním sa na vlastné zdroje informovali, že nový balík protiruských sankcií EÚ by mohol zahŕňať uvalenie stropu na ceny ruskej ropy.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro zase povedal, že Európa a Spojené štáty páchajú samovraždu a sankciami sa snažia poškodiť Rusko. Západ uprednostňuje energetickú a ekonomickú krízu pred mierovým dialógom s Ruskom, dodal Maduro.
Pripomeňme, že 2. septembra sa šéfovia ministerstiev financií krajín G7 dohodli na zavedení obmedzení cien energetických zdrojov.
Spojené štáty americké zároveň oznámili, že od 5. decembra zavádzajú strop na cenu ropy z Ruskej federácie.
news-front
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…