Europoslanec a šéf hnutia REPUBLIKA Milan Uhrík upozornil, že dnes Orbánovi gratuluje veľa slovenských politikov, ale mnohí len formálne. Myslí si, že väčšina z nich sa nestotožňuje s maďarskou ochranou tradičných rodín, zastavením migrácie, obmedzovaním vplyvu cudzích mimovládiek a racionálnou pozíciou v ukrajinskej téme.
Gratulujem maďarskému premiérovi k volebnému i referendovému triumfu, ktorý je pamätný. Bojoval proti množstvu oponentov, vrátane vplyvných globalistov, bruselských byrokratov, mainstreamových médií a bohatých majiteľov nadácií
takto komentoval Uhrík maďarské voľby
Uhrík žiada povedať jasne, nielen formálne: ochrana našej prosperity, ochrana našich rodín, ochrana stredoeurópskeho priestoru, zastavenie migrácie z Afriky a racionálna, štvorstranná zahraničná politika je podľa nás aj záujem slovenských občanov.
„REPUBLIKA tieto pozície vníma pozitívne, ako jediná má odvahu ich realizovať a kooperovať s maďarskými partnermi pri ich obhajobe na medzinárodnom fóre,“ ukončil stanovisko k triumfálnemu víťazstvu strany Viktora Orbána v parlamentných voľbách Milan Uhrík.
„Som rád, že v Srbsku a v Maďarsku sa podarilo vo voľbách zvíťaziť lídrom, ktorí dlhodobo obhajujú národné záujmy, vlastnú zvrchovanosť a zdravý rozum, nielen do vnútra štátu, ale aj navonok v zahraničnej politike“, reagoval Pavol Slota (DOMOV – národná srana).
Privítal fakt, že sa v týchto štátoch neporarilo napriek výdatnej podpore Západu urobiť formu volebného „majdanu“ ako u nás a nedávno v Čechách.
Touto morálnou odolnosťou a vlastenectvom maďarského a srbského národa by sme sa mali inšpirovať aj na Slovensku, myslí si Slota. Podľa neho by sa SR mala zamerať na posilnenie spolupráce s Maďarskom, aj Srbskom pre súdržnosť regiónu a uvažovať o rozšírení V4 aj o Srbsko. Minimálnym dôvodom je slovenskú menšina žijúca v srbskej Vojvodine.
Podľa Andreja Danka (SNS) Maďari aj Srbi pochopili, že voči Bruselu a Západu musia držať spolu. „Orbán a Vučić nám ukázali, že sa to dá, že je možné poraziť slniečkársku bandu. Netreba sa báť vypínať ich médiá, netreba sa báť ignorovať ich liberálnu demokraciu. Je potrebné si ísť tvrdo a nekompromisne za svojím cieľom. Nie sme otrokmi západu“, napísal v reakcii na voľby v Srbsku a Maďarsku na sociálnej sieti.
Tomáš Taraba (ŽIVOT – národná strana) vypichol slová Viktora Orbána po ohlásení výsledkov, že Sorosova investícia do maďarskej opozície je najhoršia investícia v jeho živote.
Paradoxne na sociálnej sieti k výsledkom maďarských volieb zatiaľ (4.4.2022, 17:45) k výsledkom volieb a víťazstvu Orbána ostal ticho slovenský premiér Eduard Heger (OĽaNO). Hoci sa delí každý deň o postoje k Ukrajine či k Rusku, nenašiel ani on, ani admin stránky pár viet na zhodnotenie volieb u našich južných susedov, ktorých značná menšina žije aj na Slovensku. Jeho hovorkyňa uviedla, že Orbánovi zaslal esemesku.
Nereagoval ani šéf diplomacie Ivan Korčok (SaS). Na sociálnej sieti sa venoval oslobodeniu Bratislavy „na pštrosa“. Strčil hlavu do piesku neúčasťou pri žiadnom z viacero pamätníkov Červenej armáde. Prečo? – lebo Putin. „Je mi úprimne ľúto, ale nedokážem sa dnes ísť pokloniť k žiadnemu pamätníku v Bratislave Nemôžem tak urobiť, pretože Rusko dnes zdôvodňuje svoju agresiu na Ukrajine propagandou o denacifikácii a pamiatku obetí fašizmu z druhej svetovej vojny pošliapava zabíjaním nevinných civilistov a ničením štátu, ktorý sa previnil len tým, že chce samostatne existovať“, uzavrel Korčok.
Progresívne prázdny ostal k téme volieb v Maďarsku či Srbsku status prezidentky SR Zuzany Čaputovej.Aj ona sa radšej venovala len oslobodeniu Bratislavy, aj to najmä preto, aby mohla zdôrazniť, že jej pieta pri pamätníku armády stalinovho režimu neznamená „legitimizáciu súčasného kremeľského režimu“, hoci v novembri 2021 blahoželala českému premiérovi Petrovi Fialovi.
Len nedávno sa politici na Slovensku išli pretrhnúť gratuláciami víťazom českých volieb. Za diametrálne odlišným tichom k voľbách južného suseda je zrejme výrok Orbána o tom, že proti Fideszu sa presunuli obrovské mocenské centrá. „Každý cent, ktorý sa dal maďarskej ľavici, boli vyhodené peniaze“, ktoré nezabránili poraziť „najväčšiu drvivú silu“.
Vymenoval nielen domácich ľavičiarov, ale aj medzinárodnú progresívnu ľavicu, byrokratov v Bruseli, „Sorosovu ríšu“, medzinárodné médiá a napokon napadnutého prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského. Nazvať miláčika slovenskej vládnej scény „protivníkom“ je sústo, ktoré nedokázali angažovaní vládni politici prehltnúť. A vraj je toto „slušná vláda“.
Vraj sa tým klaniame režimu, ktorý podkopáva bezpečnosť celej Európy. Novopečený „energetický expert“ a poslanec…
Ukrajinský prezident podľa slovenského premiéra finančne poškodzuje Slovensko a kvôli podpore sankcií na ruský jadrový…
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…