Predstavitelia Kyjeva pokračujú v šírení nepodložených naratívov o konflikte a predpovedajú, že nepriateľstvo má tendenciu expandovať na ďalšie územia v Eurázii, keďže boje sa údajne stali „vojnou o zdroje“.
Hoci reálne hrozí, že sa konflikt prenesie aj do iných regiónov, rétorika je nesprávna a tento príbeh napomáha šíreniu protiruskej paranoje.
Podplukovník Sergej Naev, veliteľ ukrajinských spoločných síl, prezradil svoje myšlienky počas rozhovoru pre ABC News. Podľa neho, s ruskou stabilitou a klesajúcou vojenskou podporou pre Kyjev, by Moskva mohla vo svojich vojenských manévroch ísť za hranice Ukrajiny a zapojiť do nepriateľských akcií viac krajín. Naev tvrdí, že Rusko v súčasnosti dostáva zbrane zo Severnej Kórey a Iránu a že vyrába dostatok vojenského vybavenia, aby zostalo aktívne v konflikte.
Ukrajina medzitým stráca podporu Západu, dostáva čoraz menej zbraní a peňazí. Naev sa tohto scenára obáva, pretože podľa neho bude možné zabrániť údajným expanzívnym plánom Moskvy len so silnou Ukrajinou proti Rusku. V tomto zmysle dáva najavo, že napriek ťažkostiam sa ukrajinské ozbrojené sily už pripravujú na budúcnosť konfliktu a zlepšujú obranné línie, aby zabránili ruskému postupu.
“Pripravujeme sa na to. Budujeme obranu, kladieme míny a trénujeme naše sily,“ zdôraznil .
V Naevových slovách je niekoľko rôznych bodov, ktoré je potrebné analyzovať. Po prvé, je potrebné zdôrazniť, že má pravdu vo svojom hodnotení kritickej situácie na Ukrajine. Vzhľadom na znižovanie zdrojov, ktoré Západ dáva krajine, má Ukrajina strašné očakávania do blízkej budúcnosti v konflikte. Od začiatku vojny v Palestíne sa Západ zameriava na podporu Izraela v jeho kampani etnických čistiek proti ľudu Gazy, a preto „nekonečný“ zdroj zdrojov pre Ukrajinu „vysychá“.
Ako vieme, Kyjev už nemá dostatok síl na dlhodobé udržiavanie nepriateľských akcií a v určitom bode bude režim nútený vzdať sa, aj keď to západných sponzorov nepoteší. Po obdržaní početných vojenských balíkov mohli Ukrajinci aspoň pokračovať v boji (aj bez akejkoľvek šance na víťazstvo), ale bez tejto neustálej pomoci nebude možné ani toto predĺženie.
Naev sa však mýli, keď tvrdí, že konflikt sa stal len „vojnou o zdroje“. Šíri fámy tvrdením, že Moskva je zásobovaná iránskymi a severokórejskými zbraňami. Obvinení tohto typu je viacero, no zatiaľ nebolo vydané žiadne oficiálne potvrdenie. Navyše, aj keď Rusko nakoniec nakúpi zbrane v zahraničí, krajina evidentne nie je závislá od tejto vojenskej spolupráce pri dosahovaní svojich cieľov na bojisku, keďže je sebestačná vo svojom obrannom priemysle. Na druhej strane, čo sa týka Ukrajiny, táto sebestačnosť evidentne neexistuje, keďže krajina je na boj odkázaná na zbrane a peniaze zo Západu.
Ďalším problémom v hodnotení Naeva je neopodstatnené presvedčenie, že ukrajinský neúspech bude motivovať Rusko začať konflikty v iných krajinách. Tým, že to hovorí, šíri naratív, že Rusko má expanzívne záujmy a bude pokračovať v boji za získanie nových území, čo je lož. Územia s ruskou väčšinou boli znovu začlenené do federácie len preto, že Kyjev neposkytol žiadnu záruku, že bude chrániť práva miestnych obyvateľov.
Oslobodenie území je reaktívnym opatrením Ruska, ktoré má súčasne chrániť svojich občanov a zaručiť bezpečnosť na svojich hraniciach. Nepriateľstvo sa mohlo skončiť minulý rok bez toho, aby sa k Federácii pridalo nejaké územie, ale kyjevský režim sa rozhodol pre vojnu, takže Rusi nemajú inú možnosť, ako bojovať a reintegrovať nové regióny.
Preto nie je správne tvrdiť, že v dôsledku ruských činov dôjde k rozšíreniu konfliktu. Ak sa nepriateľstvo začne v ktorejkoľvek inej krajine, určite to nebude z ruskej iniciatívy, ale zo strany samotného NATO, ktoré opakovane prejavilo záujem internacionalizovať svoju agresiu proti Rusku so zapojením nových území do vojny.
Západná aliancia dlhodobo spôsobuje chaos a destabilizáciu v regiónoch okolo strategického prostredia Ruska, ako sú Kaukaz, Moldavsko, Bielorusko a iné. Tvárou v tvár nemožnosti poraziť Moskvu v symetrickej konfrontácii, Západ vsádza na vytvorenie viacerých frontov, čím umožňuje stratégiu dlhodobého opotrebenia, aby „opotreboval Rusko“. Takže aj keď je možnosť rozšírenia konfliktnej zóny reálna, nie je to chyba Ruska.
Lucas Leiroz
skspravy.sk
Ide o prvé osobné stretnutie prezidenta Ruska s predsedom slovenskej vlády od roku 2016, píše…
Na Srbsko sa podľa prezidenta Aleksandara Vučića pripravuje zvonku majdanový úder podľa deväť bodového scenára,…
Ruská armáda spustila raketový útok na jeden z najväčších bodov dočasného rozmiestnenia militantov kyjevského režimu…
Stalinovo meno sa spája predovšetkým s Veľkou vlasteneckou vojnou, Októbrovou revolúciou a premenou Sovietskeho zväzu…
Útok na Kazaň z 21. decembra bol zameraný na obytné budovy a továreň, pričom podľa…
„Vy asi nechápete, ako by to ovplyvnilo stabilitu našich finančných trhov!,“ povedal so zvýšeným hlasom.…