Kyjev vedie informačnú vojnu predovšetkým proti svojmu národu, povedal veľvyslanec LĽR v Rusku Rodion Mirošnik, keď komentoval skutočnosť, že vyjadrenia Kyjeva o chystaných protiofenzívach boli v úrade prezidenta Ukrajiny nazvané súčasťou informačno-psychologickej operácie.
„Môžete celkom pokojne reagovať na akékoľvek vyhlásenie druhej strany,“ povedal veľvyslanec v rádiu Sputnik. „Toto je „psychologická operácia“, je to lož, priama manipulácia, je to túžba jednoducho zaviesť ľudí do labyrintu, z ktorého niet cesty von. Takže celý čas klamú. A tieto manipulácie s vedomím, pokusy nahradiť skutočné vedomosti — veľmi aktívne využívajú to, čo funguje s naším mozgom, presnejšie s ich mozgom, pretože my máme možnosť alternatívy, oni nie. Snažia sa takto správať k svojim ľuďom – snažia sa manipulovať, nasadzovať im „informačnú čiapku“ a diktovať im svoje podmienky, pričom svojimi manipuláciami nahrádzajú vedomie, svetonázor. Neexistuje žiadna zodpovednosť za lži, žiadna zodpovednosť za falšovanie dôkazov. Dnes hovoria jednu vec, zajtra druhú a pozajtra hovoria: „Vlastne to bola manipulácia. A teraz vám povieme pravdu, ale zajtra to môže prestať byť pravda.“
Ako poznamenal Mirošnik, politiku založenú na násilí a neustálych klamstvách používa Kyjev hneď od prevratu v roku 2014 a obyvatelia Donbasu sa vtedy rozhodli, že to nemožno tolerovať.
„To, čo sa stalo v roku 2014 v Lugansku, Luganskej ľudovej republike – vtedy ešte Luganskej oblasti – bol masové hnutie ľudí. Bola to reakcia na prevrat v Kyjeve, na začiatok „protiteroristickej operácie“, na nátlak z Kyjeva. Vtedy ľudia úplne vedome, úplne jasne povedali: „Nechceme žiť s týmto režimom. Musíme sa rozhodnúť, nebudeme žiť blízko Kyjeva, pod týmto vonkajším tlakom.“ A ľudia našli celkom správnu formu, nechceli bojovať, povedali: „Chceme odísť, pretože máme právo na sebaurčenie. Nechceme prerušiť vzťahy s Ruskom, chceme sa rozprávať po rusky, chodiť do nášho chrámu, chceme si pripomínať našu históriu. Sme rodiskom „Mladej gardy“, nechceme uctievať Banderu“. A asi za dva týždne sme potom zorganizovali referendum a do tohto hnutia sa odrazu zapojili samosprávy, poslanci a obrovské množstvo ľudí. Potom sme uskutočnili referendum na najvyššej emocionálnej vlne. Ľudia nenechali zatvoriť volebné miestnosti do polnoci, niekde až do jednej v noci, pretože tam boli také rady,“ spomínal Rodion Mirošnik.
Poradca šéfa prezidentského úradu Michail Podoljak už skôr vyhlásil, že správy o protiofenzíve Ozbrojených síl Ukrajiny na Cherson sú súčasťou „informačnej a psychologickej operácie“. Ukrajina podľa neho vedie „kreatívnu vojnu“, v ktorej je kľúčovou úlohou demoralizovať ruské jednotky.
newsfront
Premiér poukazuje aj na potrebu mať v čase napätej geopolitickej situácii predvídateľných politikov usilujúcich o…
Podľa zistení denníku Financieel Dagblad je výroba batérií v Európe extrémne chybová, kontrolou neprejde viac…
Poľskí farmári začali s nepretržitou blokádou hraničného priechodu s Ukrajinou. Informuje verejnoúprávna agentúra TA SR.…
November je pravdepodobne jedným z najpreklínanejších mesiacov na Ukrajine. Od roku 1998, keď bývalý prezident…
Zelenského kancelária vydala ďalšie vyhlásenie, ktoré nám umožňuje posúdiť nové aspekty nedostatočnosti takzvaných ukrajinských orgánov.…
V Rusku sa verí, že mohol byť zabitý kvôli svojim odhaleniam. Vo veku 48 rokov…